jak sformatować komputer

Jak sformatować komputer?

Czy warto czyścić pamięć wykorzystywanych przez nas dysków? Jak sformatować komputer i w jaki sposób w ogóle się za to zabrać, żeby niczego nie zepsuć? Przedstawiamy krótką instrukcję, która rozwieje Wasze wątpliwości!

Awatar Kamil Malczyk

Format komputera – tak, czy nie?

Podczas poszukiwań rozwiązania usterki w komputerze lub laptopie, najprawdopodobniej jedną z najczęstszych rekomendacji, na którą się natknięcie, będzie format komputera. Choć niektórzy odradzają tego rozwiązania, to takowe wyczyszczenie dysków niekiedy naprawdę może pomóc!

jak sformatować komputer - dysk SSD
źródło: Unsplash – @Marc PEZIN

Jeśli jednak nigdy wcześniej tego nie robiliście, a chcecie podjąć się takiego działania, pozostaje jedno ważne pytanie – jak sformatować komputer? Przede wszystkim należy pamiętać, że format ma nam pomóc, a nie jeszcze bardziej zaszkodzić, więc cały proces musimy przeprowadzić ostrożnie i – przede wszystkim – bezpiecznie!

Jak sformatować komputer?

Niezależnie od tego, czy posiadacie komputer stacjonarny, czy też laptopa z Windowsem, sam proces przeprowadzenia formatu nie będzie się od siebie różnił. Warto również wspomnieć, że w żadnym przypadku nie jest to trudne działanie, a największą uwagę należy poświęcić ewentualnym konsekwencjom.

źródło: Unsplash – @Samsung Memory

Format komputera, a w zasadzie znajdujących się w nim dysków, to dokładny proces, którego celem jest oczyszczenie pamięci komputera. W związku z tym, przed przystąpieniem do tego działania, należy zgrać sobie najpotrzebniejsze zdjęcia, filmy, czy inne ważne pliki, których pod żadnym pozorem nie chcemy utracić.

źródło: Unsplash – @Lc

W przypadku chęci oczyszczenia dysku z zainstalowanym systemem operacyjnym (w tym wypadku Windowsem), musimy się dodatkowo przygotować. Mowa tutaj o posiadaniu zewnętrznego nośnika danych, w tym np. płyty czy pendrive’a z przygotowaną „instalką” systemu operacyjnego, który zniknie nam po formacie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak zainstalować Windows 11? – Pokazujemy jak!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zainstalować system Windows 11? Ten poradnik pomoże Ci przejść przez ten proces krok po kroku! Przy okazji zobaczysz, który sposób jest najbardziej optymalny w twoim przypadku. 

Czytaj artykuł

Jak sformatować komputer – cały proces

Do przeprowadzenia formatu nie są nam potrzebne żadne zewnętrzne aplikacje. Cały proces rozpoczynamy od wejścia w Start i wyszukania tam opcji Zarządzanie komputerem, a następnie również Zarządzanie dyskiem. W tym momencie musimy wybrać interesujący nas dysk oraz zatwierdzić decyzję przyciskiem Formatuj.

źródło: Lifewire

Jeśli wybraliśmy partycję bez zainstalowanego systemu operacyjnego, to po zakończeniu całego procesu nie pozostaje nam nic innego, jak zainstalować wybrane aplikacje i przerzucić swoje pliki. W przypadku formatowania partycji systemowej, musimy jeszcze zainstalować Windowsa z zewnętrznego nośnika.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak zresetować laptopa, kiedy nic innego nie pomaga? Poradnik

Czasem zdarzy się tak, że nasze sprzęty po prostu odmawiają posłuszeństwa, przez co nie możemy z nich normalnie korzystać. Tak jest również z mobilnymi stacjami do pracy, a w takich sytuacjach nasuwa się pytanie… jak zresetować laptopa?

Czytaj artykuł

Jak zresetować laptopa, gdy się zawiesi?

O ile w przypadku zawieszenia pojedynczego programu nie robi to nas raczej większego wrażenia, tak nieco inaczej jest w przypadku, gdy całe urządzenie odmówi posłuszeństwa. Co zrobić, gdy nie możemy niczego zrobić, a żadne skróty klawiaturowe nie działają? Jak zresetować laptopa w takiej sytuacji?

Jeśli odczekaliśmy już chwilę od zawieszenia i jesteśmy pewni, że w żaden „standardowy” sposób nie jesteśmy w stanie przywrócić go do poprawnego działania, możemy przejść do kolejnego kroku. Powinniśmy podjąć próbę zresetowania laptopa, poprzez przytrzymanie przycisku zasilania przez ok. 10 sekund.

źródło: HP

Ta metoda jest określana jako tzw. twardy reset (miękki reset ma miejsce w przypadku użycia funkcji „uruchom ponownie”) i działa na bardzo podobnej zasadzie w większości komputerach stacjonarnych. Twardy reset na PC-tach to przytrzymanie przycisku zasilania przez dłuższą chwilę lub odłączenie kabla zasilającego od prądu.

Jeśli wiecie już, jak sformatować komputer stacjonarny lub laptopa, mamy nadzieję, że w razie potrzeby poradzicie sobie bez najmniejszego problemu!

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.