Pierwszy telefon komórkowy – kiedy powstał i jak wyglądał?

Telefon komórkowy, który powstał jako pierwszy zmienił rzeczywistość wszystkich już na zawsze. Nikt nie wyobraża sobie teraz dnia bez posiadania komórki przy sobie. Jaka marka przyczyniła się do rozwoju telefonów komórkowych i powstania smartfonów jakie dziś znamy?

Awatar Marta Urbaniak
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

95-lecie marki Motorola! Co zmieniło się od 1928 roku?

Motorola to jeden z producentów, który najbardziej przyłożył się do rozwoju mobilnych technologii na całym świecie. Od 1928 roku zaprezentowali masę innowacyjnych urządzeń, bez których nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy obecnie!

Czytaj artykuł

Chyba nikt nie wyobraża sobie dzisiaj dnia bez smartfona. Używamy ich wszędzie i do różnych czynności, już nie tylko do dzwonienia, czy wysyłania SMS-ów. Trzeba podkreślić, że podczas tworzenia pierwszego telefonu komórkowego, nikt nie spodziewał się sukcesu na tak szeroką skalę, w końcu komórki zastępują dziś budziki, kalkulatory, kamery, czy mapy.

Jednak, aby rzeczywistość mogła wyglądać tak jak dzisiaj, musiało minąć wiele lat i po drodze miały miejsce przełomy technologiczne. Te doprowadziły nas dzisiaj do dotykowych smartfonów, a nawet elastycznych ekranów.

Najpierw prototyp

Historia zaczyna się przewidywalnie, od pierwszego prototypu telefonu komórkowego. Ten został wykonany przez szwedzką firmę Ericsson w 1956. Telefon ważył aż 40 kilogramów(!), więc ciężko nazwać go przenośnym, zaś jego kształt był podobny do walizki. Takie urządzenie nie było tanie i w tamtych czasach jego wartość była równa cenie samochodu. Ale wiadomo, trzeba było od czegoś zacząć.

Pierwszy telefon komórkowy

Kolejny już faktyczny pierwszy telefon komórkowy, był bardziej poręczny i stworzyła go Motorola. Dokładnie 3 kwietnia 1973 w Nowym Jorku firma wprowadziła na rynek swój pierwszy telefon komórkowy DynaTAC 800X (DYNamic Adaptive Total Area Coverage). Umożliwia zapisanie do 30 numerów komórkowych, co w tamtych czasach było luksusem.

(od lewej) Motorola DynaTAC 8000X i składany RAZR V3

Ten ważył już 0,8 kg, dzięki czemu był bardziej poręczny, a jego kształt przypominał cegłę. Na górze zamontowana była antena, dzięki której możliwe było wykonanie połączenia. Oczywiście nie zabrakło klawiszy i okrągłego głośnika wbudowanego w tą dużą konstrukcję. Jego koszt wynosił wtedy 3 995 dolarów, czyli równowartość blisko 28 .

Również w tym samym roku doszło do nawiązania pierwszego połączenia komórkowego. Wykonał je Martin Cooper, były wiceprezes i dyrektor ds. badań i rozwoju Motorola. Ludzie byli zachwyceni możliwością dzwonienia z dowolnego miejsca bez potrzeby szukania lokali czy punktów z telefonem na kabel. Aż 12 tysięcy osób kupiło produkt i wykonało swoje pierwsze połączenia za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Pierwszy telefon w Polsce

W Polsce pierwsza sieć komórkowa zawitała dopiero 19 lat później, w 1992 roku. Wtedy właśnie zaczęła działać analogowa sieć Centertel. Wtedy można było kupić jedynie 2 modele od Marki NokiaCityman i Talkman 620. Ten drugi miał możliwość zainstalowania w samochodzie. Ich koszt wtedy to odpowiednio 1767 dolarów i 1433 dolary. Rok 1996 był datą rozpoczęcia telefonii cyfrowej w Polsce.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak sprawdzić czyj to numer telefonu komórkowego? – Poradnik

Czy zastanawiałeś się, jak sprawdzić numer telefonu? Niezależnie od tego, czy chcesz się upewnić, że nie przegapiłeś ważnego połączenia, czy też chcesz uniknąć spamu, ten poradnik pomoże Ci znaleźć właściciela numeru telefonu komórkowego.

Czytaj artykuł
Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.