Gdzie jest telefon przyszłości?
Jeśli porównalibyśmy sobie rynek telefonów sprzed 20 lat, z tym, co obecnie jest na szczycie popularności, moglibyśmy przyprawić się o bolączkę głowy. Trudno się temu jakkolwiek dziwić, bo gdyby „trendy” się nie zmieniały, żylibyśmy w ciągłej monotonii.
Tym oto sposobem, po kilkudziesięciu latach od czasów świetności składanych telefonów z klapką, wróciliśmy do… składanych smartfonów z klapką! Można więc stwierdzić, że w tym przypadku doczekaliśmy się jedynie odświeżenia, a nie prawdziwej rewolucji na światowym rynku smartfonów.
Nieco inaczej jest w przypadku, z myślą o którym powstał ten tekst. Przezroczysty telefon, czyli nasz główny bohater, miał być prawdziwą innowacją, ale na razie pozostaje jedynie… niespełnioną obietnicą. Co na dziś dzień wiemy o tym projekcie? Doczekamy się szczęśliwego finału, czy byliśmy jedynie zwodzeni za nos?
Przezroczysty telefon Samsunga
Cała historia (a przynajmniej ten konkretny epizod) rozpoczęła się w styczniu 2020 roku, kiedy to przedstawiciele Samsunga złożyli wnioski patentowe powiązane z ewentualnym powstaniem przezroczystego telefonu. Ten fakt trafił do opinii publicznej dopiero kilka miesięcy później, w sierpniu 2020 roku.
Pozyskanymi informacjami podzielił się dziennikarz holenderskiego portalu LetsGoDigital, który w swoim materiale nie tylko zdradził część planów południowokoreańskiego producenta, ale też wytłumaczył, w jaki sposób musiałby przebiec cały proces, aby przezroczysty telefon stał się faktem.
Co stoi na przeszkodzie?
Na pozyskanych rysunkach patentowych mogliśmy zauważyć, że jedynym elementem, który nie przepuszczałby światła, byłyby ramki smartfona. Tym samym przezroczysty telefon zachowywałby się jak okno, ale… jest pewien problem!
No właśnie, cały koncept brzmi interesująco, ale gdy zaczniemy dłużej o tym myśleć, problemem okażą się… wewnętrzne komponenty! Co z baterią, procesorem i innymi elementami, które znajdują się w środku? W jaki sposób miałyby stać się przezroczyste, żeby cały projekt miał jakikolwiek sens?
Cisza, cisza i jeszcze raz cisza
Wspomniany problem komponentów, a w zasadzie ich nieprzezroczystości, dla wielu z nas całkowicie odrzuca możliwość, że przezroczysty telefon kiedykolwiek mógłby stać się oficjalnym produktem. W ocenie sytuacji nie pomaga również fakt, że o koncepcie Samsunga było głośno ostatnio w… czerwcu 2022 roku.
Wróćmy więc do głównego pytania – czy przezroczysty telefon (od Samsunga, czy jakiegokolwiek innego producenta) ujrzy kiedyś światło dzienne? Realnie jest to mało prawdopodobne, więc zdecydowanie lepiej traktować to jako fajną ciekawostkę, a w przyszłości ewentualnie miło się zaskoczyć!
Jak myślicie, czy jakiś producent stworzy kiedyś prawdziwy przezroczysty telefon? Czy według Was takie urządzenie miałoby sens?
ŹRÓDŁO: Android Authority
Dodaj komentarz