TBW – co oznacza w przypadku dysków SSD

Wiele skrótów dotyczących pojęć informatycznych brzmi jak tajny kod. Niektóre mogą być dla Ciebie istotne, gdyż dotyczą urządzenia z którego możesz właśnie korzystać – komputera. TBW to ważne zagadnienie, które warto lepiej zgłębić, aby Twoje urządzenie mogło funkcjonować jak najdłużej.

Awatar Marta Urbaniak

Czym jest TBW?

TBW to skrót od “Total Bytes Written”, czyli całkowita liczba zapisanych bajtów. Jest to parametr żywotności dysków półprzewodikowych, czyli SSD. Przedstawia maksymalną liczbę terabajtów jakie mogą zostać zapisane przez cały okres funkcjonowania, aż do “zużycia”. Prościej mówiąc jest to wskaźnik jak wytrzymały jest dysk SSD.

Często podczas zakupów, przy wyborze tego rodzaju dysku wiele osób nie patrzy na wartość TBW, raczej większa uwagę przykuwa pojemność, szybkość zapisu i odczytu czy format. Wiele osób może nie być świadomych o takim parametrze i o jego istotności dla długotrwałego używania komponentu.

Gdzie znaleźć wartość TBW? Producenci komponentów podają tę informację w karcie produktu dołączonej w oryginalnym opakowaniu. Przy zakupie przez Internet powinna ona znajdować się w szczegółach komponentu (zazwyczaj na górze bądź na samym dole strony). Wartość jest zależna od modelu i pojemności, nie ma żadnej żelaznej zasady ile powinna wynosić. Istnieją również takie egzemplarze, gdzie producenci nie narzucają TBW.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Nic dziwniejszego dzisiaj nie zobaczysz. Najnowszy dysk od MSI to potwór wydajności

Czas się nie zatrzymuje nawet na chwilę, o czym wiedzą również producenci z całego świata biorący udział w nieustannym wyścigu. Nie inaczej jest w przypadku MSI, które zrobiło dwa kroki w przód i zaprezentowało dysk SSD osiągający prędkość 14 GB/s!

Czytaj artykuł

Dlaczego TBW jest takie istotne?

TBW określa jak dużo danych możesz zapisać na swoim dysku SSD. A co jeśli przekroczysz tę wartość? Utracisz gwarancję producenta, co warto mieć na uwadze, jeśli coś zaczęło dziać się z dyskiem i chciałbyś go zwrócić. Oczywiście gwarancja jest określona na konkretny okres czasu jak na przykład 4 lata, po jej upływie żadne inne wartości jej nie przedłużą.

źródło grafiki Samsung

Na szczęście limity TBW są na tyle wysokie, że ciężko je przekroczyć zwykłemu użytkownikowi przez okres trwania gwarancji. Można wyliczyć jaki jest dzienny limit zapisu danych w okresie gwarancyjnym.

Co to jest DWPD?

DWPD – “Drive Writes Per Day” – to właśnie współczynnik określający jaką część całej pojemności dysku SSD można dziennie zapisać w okresie gwarancyjnym. Znając i trzymając się wartości DWPD, nie przekroczysz TBW. Jest sposób na obliczenie DWPD, jednak musisz najpierw sprawdzić te 3 informacje: pojemność dysku, okres gwarancji i limit TBW.

Oto wzór, który pomoże Ci obliczyć limit dzienny zapisów na dysku SSD.

DWPD = [TBW w TB × 1 000] ÷ [365 dni × liczba lat × pojemność dysku w GB]

Jeśli posiadasz dysk SSD o pojemności 1TB (1 000 GB), który ma 5-letnią gwarancję i ma określone TBW na 600 TB (600 000 GB), to obliczenia będą wyglądać następująco:

DWPD = [600 TB × 1 000] ÷ [365 dni × 5 × 1 000 GB]

DWPD = 600 000 GB ÷ 1 825 000 GB

DWPD = 0,3287

Tyle wynosi współczynnik dziennego limitu zapisu, czyli około 32% całej pojemności dysku możesz zapisać każdego dnia. Oznacza to, że jeśli każdego dnia zapiszesz ponad 328 GB danych na swoim dysku SSD szybciej niż w ciągu 5 lat, to straci on swoją gwarancję.

Co w przypadku przekroczenia TBW?

Przekroczenie limitu TBW, choć jest dość trudne to nie niemożliwe. W takiej sytuacji nie wyrzucaj tej części, jest ona nadal sprawna. Jest to limit oszacowany przez producenta i często może być zaniżony.

Świadczy on również o jakości działania. Przekroczenie TBW może skutkować po prostu gorszym funkcjonowaniem, dlatego jeśli tak się stanie, to warto monitorować stan dysku i jego parametry. Zapobiegnie to nagłej awarii czy uszkodzeniu, a tym samym utraty cennych danych.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez