Apple będzie płacić HUAWEI? Vision Pro w Chinach pod znakiem zapytania

Nazwa Vision Pro gogli AR/VR Apple jak się okazuje jest już zajęta. HUAWEI już 4 lata temu zarejestrował nazwę na własny użytek.. Czy Apple będzie musiało inaczej nazwać inaczej swój nadchodzący produkt?

Apple użyło nazwy Vision Pro w swoim najnowszym produkcie, czyli goglach AR/VR, które zaprezentowano podczas WWDC 2023.

Jak się okazuje HUAWEI zatwierdził nazwę jako swój znak towarowy już 4 lata temu.

Firma pod tą nazwą sprzedaje produkt na terenie Chin i ma prawo do używania nazwy przez najbliższe lata.

Apple na koniec konferencji WWDC 2023 pochwaliło się swoimi pierwszymi goglami AR/VR, które mają pozwalać na używanie mieszanej rzeczywistości. O Apple Vision Pro nadal wiadomo mało, prawie nic ze specyfikacji.

Jak się okazuje na domiar złego Apple wykorzystało zarezerwowaną już nazwę przez HUAWEI. Ta figuruje w rejestrze zatwierdzonych znaków towarowych już od ponad 4 lat! Doszło do rejestracji dokładnie w maju 2019 roku. Oficjalne użycie nazwy przez HUAWEI jest przypisane na 10 lat, a dokładniej na lata 2021 do 2031.

Nazwa została przypisana do urządzeń jak komputery czy monitory, ale oficjalnie pod tą nazwą sprzedawane są telewizory. Nigdzie nie ma wpisanej nazwy sugerującej gogle AR/VR.

źródło zdjęcia CNIPA

A to stawia Apple w złej sytuacji, jeśli HUAWEI się rozgniewa i tym samym dojdzie do pozwu o naruszenie własności intelektualnej i przywłaszczenie jej, pomimo ewidencji w rejestrze od lat.

Teoretycznie jest wyjście z tej sytuacji. Jeśli Apple wypuści produkt w 2024 roku, to musiałby zawrzeć umowę z HUAWEI, aby móc korzystać z ich nazwy na terenie Chin. Tym samym gigant musiałby zapłacić, aby mieć licencję.

Jednak prostym sposobem na niepłacenie i nie wchodzenie na ścieżkę sądową jest po prostu zmiana nazwy dla rynku chińskiego. Co wyszłoby na dobre wszystkim i pozwoliłoby “wyjść z sytuacji bez szwanku” ze strony firmy z logiem nadgryzionego jabłka.

Na pewno nie ma co liczyć na zaniechanie sprzedaży dla azjatyckiej części świata. Apple zbyt wiele może stracić na powstrzymywaniu się od sprzedaży w tamtym rejonie. A tym bardziej, gdy mowa o “rewolucyjnym” urządzeniu, które ma zmienić codzienność.

Wszystko rozstrzygnie się najpewniej po przeprowadzeniu negocjacji pomiędzy firmami, jeśli te będą skłonne się jej podjąć. HUAWEI w tej sytuacji może zrobić co chce i ma prawo do zwiększenia asortymentu telewizorów pod zarejestrowana już nazwą.

Pewnie jest jedno, jeśli HUAWEI nie będzie skory do ugody, czy polubownego rozwiązania sytuacji, to Apple będzie musiało szybko coś wymyślić.

Źródło: PC Gamer

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!