Google uśmierca hasła. Teraz zalogujesz się za pomocą klucza

Google uśmierca hasła. Teraz zalogujesz się za pomocą klucza

“Początek końca” haseł właśnie się rozpoczyna. Google od maja wspierał logowanie kluczem kryptograficznym. Technologia bezhasłowa zostaje oficjalnie wprowadzana na szeroką skalę i to jako domyślny sposób.

Google w maju udostępnił możliwość korzystania z klucza dostępu jako metody logowania do konta.

2 dni temu ogłoszono, że ten sposób stanie się domyślnym zamiast haseł, PIN-ów czy weryfikacji biometrycznej.

Użytkownicy twierdzą, że jest ona znacznie łatwiejsza i szybsza w używaniu niż inne.

Reklama

Na początku maja tego roku napisaliśmy tekst o nowym świecie bez haseł, który szykował Google. Logowanie za pomocą klucza dostępu zostało udostępnione do używania, ale to tyle.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Google pozbywa się haseł! I to bardzo dobra wiadomość

Google odchodzi od standardowych haseł i ogłasza, że klucze dostępu staną się rzeczywistością już teraz. Uwierzytelnianie dwuetapowe również odejdzie w zapomnienie. Nowa metoda ma zwiększyć bezpieczeństwo Waszych kont.

Czytaj artykuł

Krótkie przypomnienie czym w ogóle jest klucz dostępu od Google. Passkeys, czyli klucze dostępu wykorzystują logowanie biometryczne czy PIN. Różnica jest taka, nie są one udostępniane firmie, a istnieją one faktycznie jedynie na urządzeniu z pomocą, którego się logujecie.

źródło grafiki YouTube

Macie oczywiście opcję udostępnienia ich innym za pomocą menedżera haseł czy programu iCloud. Niemniej wybranie opcji „użyj hasła z innego urządzenia” pozwala zalogować się, ale sam klucz nie zostanie zapisany na innym sprzęcie.

Wsparcie dla tego rodzaju logowania zostało ogłoszone w maju i część użytkowników mogła zacząć się nią posługiwać. Dwa dni temu Google ogłosił, że logowanie się kluczem kryptograficznym będzie ustawione jako domyślne uwierzytelnianie.

Google chwali i namawia

„Oznacza to, że gdy następnym razem zalogujesz się na swoje konto Google, zaczną pojawiać się monity o utworzenie i użycie kluczy, co uprości przyszłe logowania”. „Nasz cel jest taki sam jak zawsze – udostępnienie technologii, która jest domyślnie bezpieczna, dzięki czemu uzyskasz najsilniejsze zabezpieczenia, ale bez obciążeń”.

– menedżerowie produktu Google, Christiaan Brand i Sriram Karra

Według Google’a 64% użytkowników uważa korzystanie z klucza za łatwiejszą metodę (od momentu jej wprowadzenia) niż zwykłe hasła czy weryfikacja dwuetapowa. Samo logowanie według giganta jest o 40% szybsze w porównaniu z korzystaniem ze standardowego hasła.

źródło grafiki YouTube

Taka forma logowania jest mniej podatna na phishing, ataki ze strony oprogramowania czy nawet zwyczajne zapomnienie hasła, które też potrafi się zdarzyć.

Źródło: TechCrunch
Źródło miniaturki: YouTube

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!