Google uśmierca hasła. Teraz zalogujesz się za pomocą klucza

“Początek końca” haseł właśnie się rozpoczyna. Google od maja wspierał logowanie kluczem kryptograficznym. Technologia bezhasłowa zostaje oficjalnie wprowadzana na szeroką skalę i to jako domyślny sposób.

Awatar Marta Urbaniak

“Początek końca” haseł właśnie się rozpoczyna. Google od maja wspierał logowanie kluczem kryptograficznym. Technologia bezhasłowa zostaje oficjalnie wprowadzana na szeroką skalę i to jako domyślny sposób.

Google w maju udostępnił możliwość korzystania z klucza dostępu jako metody logowania do konta.

2 dni temu ogłoszono, że ten sposób stanie się domyślnym zamiast haseł, PIN-ów czy weryfikacji biometrycznej.

Użytkownicy twierdzą, że jest ona znacznie łatwiejsza i szybsza w używaniu niż inne.

Na początku maja tego roku napisaliśmy tekst o nowym świecie bez haseł, który szykował Google. Logowanie za pomocą klucza dostępu zostało udostępnione do używania, ale to tyle.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Google pozbywa się haseł! I to bardzo dobra wiadomość

Google odchodzi od standardowych haseł i ogłasza, że klucze dostępu staną się rzeczywistością już teraz. Uwierzytelnianie dwuetapowe również odejdzie w zapomnienie. Nowa metoda ma zwiększyć bezpieczeństwo Waszych kont.

Czytaj artykuł

Krótkie przypomnienie czym w ogóle jest klucz dostępu od Google. Passkeys, czyli klucze dostępu wykorzystują logowanie biometryczne czy PIN. Różnica jest taka, nie są one udostępniane firmie, a istnieją one faktycznie jedynie na urządzeniu z pomocą, którego się logujecie.

źródło grafiki YouTube

Macie oczywiście opcję udostępnienia ich innym za pomocą menedżera haseł czy programu iCloud. Niemniej wybranie opcji „użyj hasła z innego urządzenia” pozwala zalogować się, ale sam klucz nie zostanie zapisany na innym sprzęcie.

Wsparcie dla tego rodzaju logowania zostało ogłoszone w maju i część użytkowników mogła zacząć się nią posługiwać. Dwa dni temu Google ogłosił, że logowanie się kluczem kryptograficznym będzie ustawione jako domyślne uwierzytelnianie.

Google chwali i namawia

„Oznacza to, że gdy następnym razem zalogujesz się na swoje konto Google, zaczną pojawiać się monity o utworzenie i użycie kluczy, co uprości przyszłe logowania”. „Nasz cel jest taki sam jak zawsze – udostępnienie technologii, która jest domyślnie bezpieczna, dzięki czemu uzyskasz najsilniejsze zabezpieczenia, ale bez obciążeń”.

– menedżerowie produktu Google, Christiaan Brand i Sriram Karra

Według Google’a 64% użytkowników uważa korzystanie z klucza za łatwiejszą metodę (od momentu jej wprowadzenia) niż zwykłe hasła czy weryfikacja dwuetapowa. Samo logowanie według giganta jest o 40% szybsze w porównaniu z korzystaniem ze standardowego hasła.

źródło grafiki YouTube

Taka forma logowania jest mniej podatna na phishing, ataki ze strony oprogramowania czy nawet zwyczajne zapomnienie hasła, które też potrafi się zdarzyć.

Źródło: TechCrunch
Źródło miniaturki: YouTube

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez