Do
góry
SG9MzAm932wjnLDkUt6V5-768-80

Huawei z własnym systemem jeszcze w tym roku!

Wiele tygodni plotek i spekulacji wreszcie zakończyły się na szczęście dla nas wszystkich. Chiński Gigant czyli Huawei zapowiedział oficjalnie własny system operacyjny. Obietnice mówią o wysokiej wydajności, ogromnej kompatybilności i skalowalności.

Nazwa systemu będzie zależeć od rynku na jakim się pojawi, dla Chin będzie to opisywany już szeroko HongMeng OS, natomiast reszta świata będzie działać na Harmony OS. Wiele na temat nowego systemu się wyjaśniło, natomiast wciąż nie wiemy wszystkiego na temat nowego systemu operacyjnego. Jedno jest jednak niezaprzeczalne OS od Huawei’a będzie realną konkurencją oraz alternatywą dla Androida, Windowsa oraz macOS’a.

Według relacji Huawei’a system operacyjny Harmony OS powstawał przez ostatni kilka lat. A był projektowany z myślą o załamaniu się relacji politycznych jak i gospodarczych pomiędzy Chinami  Stanami Zjednoczonymi. Ostatnia sytuacja kiedy to na Huawei zawisło widmo zniknięcia z rynków poza Chinami było tego namacalnym przykładem. Właśnie dla takich sytuacji projektowany był Harmony OS. Co prawda powstał jako alternatywa dla sytuacji kryzysowej, jednak nie oznacza, że jest jedynie prostą imitacją takich systemów jak Android.

➡ Huawei P30 Pro 8/256
➡ Huawei P30 Opal
➡ Promocje na Smartfony

Harmony OS ma być systemem bardzo wszechstronnym, pojawi się między innymi na smartfonach, w inteligentnych głośnikach oraz słuchawkach, w samochodach, tabletach oraz innych rodzajach sprzętu. Nie chciałbym się wdawać tutaj w zbędne szczegóły, jednak ten konkretny system został zbudowany na mikro kernelu, który do pełni funkcji potrzebuje zaledwie kilku kilobajtów pamięci. Co w pełni by się zgadzało, ponieważ HarmonyOS ma trafić także do urządzeń internetu rzeczy (IoT), które dysponują tylko takimi zasobami.

Oczywiście Huawei bardzo mocno i dosadnie podkreśla, że woli korzystać z systemów od Google oraz Microsoftu tak długo jak jest to możliwe. Jednak Harmony OS będzie miał swoją oficjalną premierę jeszcze w tym roku jako swoista konkurencja Chińskiego Giganta, jednocześnie z dużym prawdopodobieństwem będzie on zastępować otwartą wersję Androida jaka obecnie działa w Chinach.

➡ Huawei P30 Pro 8/256
➡ Huawei P30 Opal
➡ Promocje na Smartfony

Aplikacje?

Mówiąc o nowym systemie operacyjnym na wszelakie urządzenia mobilne nie można zapomnieć o jego największej sile czyli aplikacjach, to właśnie odpowiadają za to czy dany system przyjmie się na rynku czy też nie. W przypadku Harmony OS mamy do czynienia z bardzo ciekawym zjawiskiem, ponieważ według specyfikacji będzie on dysponował własnym natywnym środowiskiem. Ma ono pozwolić na tworzenie aplikacji z pomocą Ark Compiler w parze z językami Kotiln, Java, JavaScript, C oraz C++. Dodatkowo system będzie także w pełni zgodny z aplikacjami pisanymi w HTML5 dla Androida oraz Linuxa.

Data premiery

Na koniec najważniejsze czyli kiedy pierwsi klienci będą mogli się zagłębić w nowy system. W zasadzie miało to już miejsce, ponieważ dziś do sprzedaży trafił pierwszy telewizor od Huawei, model Vision TV, który na pokładzie ma właśnie system HongMeng OS, a więc przeznaczoną na rynek Chiński wersję Harmony OS. W tym jak i na początku przyszłego roku ma pojawić się więcej urządzeń z różnych kategorii działających w oparciu właśnie o ten system. Nieoficjalnie mówi się także o nadchodzącej premierze smartfonów z serii Mate 30. Według przecieków model Mate 30 lite na rynek chiński ma działać w oparciu właśnie o system HongMeng OS. Dokładne informacje na ten temat poznamy już w połowie września tego roku.

➡ Huawei P30 Pro 8/256
➡ Huawei P30 Opal
➡ Promocje na Smartfony

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!