Do
góry

Huawei prezentuje HarmonyOS! To koniec Androida?

Huawei podzielił się ze światem własną wizją systemu operacyjnego – HarmonyOS. To bez wątpienia rewolucja, ale czy jesteśmy na nią gotowi?

Właśnie dziś, 2 czerwca, Huawei otworzył nowy rozdział w historii firmy. Oficjalnie zaprezentowany został system operacyjny HarmonyOS, o którym mieliśmy okazję słyszeć już od ponad roku. Od teraz wszystkie nowe urządzenia, jakie zaprezentuje Huawei, będą miały właśnie ten system na pokładzie. Zaczynając klasycznie od smartfonów, przez smart zegarki, a kończąc na urządzeniach smart home czy choćby samochodach.

HarmonyOS

HarmonyOS ma zapewnić płynną i bezpieczną interakcję we wszystkich scenariuszach korzystania z tych urządzeń. Do portfolio Huawei już teraz trafiły nowe urządzenia, które w dniu swojej premiery działają w oparciu właśnie o ten system. Chiński gigant dziś zaprezentował nową serię smartwatchy Huawei Watch 3 oraz tablet MatePad Pro w zupełnie nowej odsłonie. Swoje przysłowiowe 5 minut miały też słuchawki FreeBuds 4 oraz zapowiedź smartfonów z serii P50.  

Czas na rewolucję

HarmonyOS to przede wszystkim system operacyjny od Huawei. To autorskie rozwiązanie ma łączyć wszystkie urządzenia w jedno tzw. super-urządzenie (Super Device), które będzie integrować ich zasoby i zastosowane technologie. Co więcej HarmonyOS może działać na praktycznie wszystkim, bo do jego stabilnej pracy wystarcza już 128 KB pamięci operacyjnej.

HarmonyOS

Dzięki temu może znaleźć się na wielu sprzętach z różnych kategorii produktowych. Nowoczesne rozwiązania systemowe pozwalają – dzięki HarmonyOS – działać dłużej na jednym ładowaniu oraz utrzymać wysoką wydajność. Wszystko to przez ponad 36 miesięcy od momentu jego uruchomienia.

Integracja jest kluczem

Połączenie ze sobą wszystkich urządzeń działających w oparciu o HarmonyOS sprawia, że na wielu z nich praca staje się znacznie prostsza. Zupełnie tak jakby każde z nich stało się jednym, które zawsze macie ze sobą w kieszeni. Nowy panel sterowania dostępny na smartfonie zasilanym HarmonyOS obsługuje proste i intuicyjne połączenia dzięki funkcji „przeciągnij i zintegruj”.

HarmonyOS

Umożliwia ona użytkownikom swobodne łączenie wybranych urządzeń w oparciu o określone scenariusze, podczas gdy smartfon pełni rolę centrum sterowania ekosystemem. Na przykład, jeżeli zechcecie obejrzeć film w domu wystarczy, że otworzycie panel sterowania na smartfonie i przeciągniecie ikonę telewizora. Film zostanie automatycznie przesłany na telewizor i będzie odtwarzany na nim bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Centrum Zadań w HarmonyOS ma także jeszcze jedną dość intrygującą funkcję. Umożliwia aplikacjom przenoszenie się pomiędzy różnymi urządzeniami bez konieczności ich instalacji na każdym po kolei. Innymi słowy mając smartfon oraz tablet, aplikacje mogą być zainstalowane tylko na jednym z nich, byście mieli do nich dostęp. Ponadto na urządzeniu, które jest częścią super-urządzenia macie dostęp do zadań uruchomione na wszystkich pozostałych.

Aktualizacja wszechczasów!

Podczas globalnej premiery Huawei poinformował, że prawie 100 urządzeń marki ma otrzymać aktualizację HarmonyOS w Chinach. Na zaskakująco długiej liście znalazły się oczywiście najnowsze serie smartfonów takie jak:

  • Mate 40
  • Mate 30
  • P40
  • Mate X2
  • nova 8
  • MatePad Pro

Jednak, co ciekawe, producent nie zapomniał nawet o starszych urządzeniach. W tym wypadku możemy mówić o prawdziwej aktualizacji wszechczasów. Natomiast w ciągu następnego roku HarmonyOS w Chinach trafi na ponad 100 różnych urządzeń. W ostatniej fazie zaktualizowane zostaną takie modele jak choćby Huawei P10 czy Nova 5. Warto przypomnieć, że te smartfony debiutowały jeszcze w 2018, a wraz z przejściem na HarmonyOS najpewniej zyskają nowe życie.  

HarmonyOS

Otacza nas coraz więcej inteligentnych urządzeń i żyjemy w świecie, w którym wszystko jest ze sobą połączone. Każdy z nas jest częścią tego połączonego świata, podobnie jak każde urządzenie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z nowymi partnerami i programistami, aby zapewnić jeszcze lepsze wrażenia, produkty i usługi naszym klientom na całym świecie korzystającym z HarmonyOS

Richard Yu, CEO w Huawei Consumer Business Group

HarmonyOS w Europie?

Temat tego czy Huawei zdecyduje się wprowadzić oficjalnie swój system poza Chinami wciąż nie jest jasny. Wiemy, że już teraz trwają pracę nad absolutnym przeniesieniem całego swojego ekosystemu na nowy system. Między innymi zaprezentowane zegarki Watch 3 działają w oparciu o nowy system. Jeżeli pojawią się w naszym kraju to mogą wywołać niemałe zamieszanie na rynku smartwatchy. Jednak trudno powiedzieć czy dokładnie tak samo będzie w przypadku smartfonów.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Huawei P50 Pro+ w pełnej krasie!

Render flagowca Huawei P50 Pro+ znalazł się w Internecie. W oczy rzuca się 5 aparatów umieszczonych na jednej dużej wyspie. Ale to nie wszystko.

Czytaj artykuł

Źródło: informacja prasowa

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!