FreeBuds 5i miniaturka

Huawei FreeBuds 5i – dobre stało się jeszcze lepsze!

FreeBuds 4i byłymi tymi słuchawkami, które Huawei oczyścił z błędów trzech poprzednich generacji. Natomiast teraz Huawei FreeBuds 5i podnoszą poprzeczkę wyżej – tak wysoko, że po pierwszych wrażeniach wiemy, że będą hitem!

Widać, że nowe

Huawei FreeBuds 5i w dłoni

Zacznijmy od tego, że Huawei FreeBuds 5i przeszły drastyczną metamorfozę w stosunku do poprzedniej generacji, czyli FreeBuds 4i. Przede wszystkim same słuchawki są teraz znacznie mniejsze za sprawą skrócenia zewnętrznego podłużnego elementu. Ta zmiana w połączeniu z nowym zaokrąglonym kształtem spowodowała, że teraz przypominają Huawei FreeBuds Pro 2, czyli model z dużo wyższej półki. Niemniej jednak jeszcze większe zmiany pojawiły się wewnątrz tego modelu, ale o tym za moment.

W Polsce FreeBuds 5i mają być dostępne w 3 kolorystykach – białej, niebieskiej i czarnej. Tradycyjnie dla Huaweia biała wersja jest całkowicie połyskująca. Natomiast etui w pozostałych wariantach jest matowe tak, aby strukturą przypominało kamień. Jak możecie zauważyć po dołączonych grafikach, my do testów otrzymaliśmy wariant niebieski.

Wykonanie i bateria FreeBuds 5i

Naturalnie odchudzone gabaryty przełożyły się na wagę. Teraz każda słuchawka Huawei FreeBuds 5i osobno waży 4,9 g (0,6 g mniej w stosunku do 4i). Dodatkowo w dalszym ciągu są odporne na zachlapania, co potwierdza certyfikat IP54. Natomiast nowe etui ładujące dosłownie z każdej strony ma zaokrąglone krawędzie i dodatkowo zostało wyposażone w przycisk do parowania.

Huawei FreeBuds 5i z otwrtym etui ładującym i widocznym przyciskiem do parowania.

Oczywiście kwestie wizualne są subiektywne, więc je pozostawiamy każdemu do indywidualnej oceny. Natomiast dzięki temu, że Huawei FreeBuds 5i są tak małe i zaokrąglone, to mieszczą się do każdej kieszeni bez zbędnego dyskomfortu.

Naturalnie w związku z tym, że słuchawki te są niewielkie, to ich czas pracy na jednym ładowaniu nie bije żadnych rekordów, aczkolwiek uwzględniając etui jest odwrotnie. Huawei FreeBuds 5i zapewniają nawet 6 godzin słuchania muzyki przy włączonym ANC, po wyłączeniu tej opcji czas wydłuża się do 7,5h.

Natomiast wraz etui ładującym maksymalny czas używania słuchawek wynosi 28h, czyli aż 6h więcej, niż w przypadku poprzedniej generacji. Oczywiście nie są to zniewalające wyniki, aczkolwiek znaczna część nawet dużo droższych słuchawek TWS potrafi grać znacznie krócej. 

Jak grają Huawei FreeBuds 5i?

Huawei FreeBuds 5i w uchu

Oczywiście nie jesteśmy w stanie za pomocą tekstu odzwierciedlić jakości dźwięku słuchawek, więc musicie uwierzyć nam na słowo. Poza tym możecie wspomóc się specyfikacją, chociaż ona bardziej przyda się wam do porównywania ich z innymi modelami. 

Oczywiście za jakość dźwięku głównie odpowiadają głośniki, jak i kodeki. Huawei FreeBuds 5i mają dość duże przetworniki o średnicy 10 mm. Natomiast same słuchawki wspierają kodeki takie jak AAC, SBC oraz przede wszystkim LDAC (do 990 KB/s). Na ten ostatni szczególnie warto zwrócić uwagę. Odpowiada on za dźwięk w bardzo wysokiej rozdzielczości, który zazwyczaj oferują tylko słuchawki TWS z segmentu „premium”. Niemniej jednak Huawei uraczył nas nim w tym średniopółkowym modelu, jak i certyfikatem Hi‐Res

Huawei FreeBuds 5i wyciągnięte z etui ładującego

Jak to wszystko przekłada się na dźwięk? W naszym odczuciu Huawei FreeBuds 5i domyślnie brzmią dość neutralnie – nie dysponują arcy potężnie niskimi tonami, chociaż są wyczuwalne i głębokie. Podobnie jest w przypadku wysokich oraz średnich dźwięków. Najbardziej wyróżniającą cechą jest czystość dźwięku, która jest zasługą m.in. zakresu 20 Hz – 40 kHz, jak i wcześniej omawianego LDAC. Szkoda tylko, że nie obsługują większej liczby kodeków. 

W każdym razie wygląda na to, że Huawei celowo zostawił duże pole do personalizacji charakterystyki dźwięku, którą możecie manipulować z poziomu aplikacji Huawei AI Life. 

Jak Huawei FreeBuds 5i radzą sobie z hałasem?

Huawei FreeBuds 5i w uszach Szakala

Huawei FreeBuds 5i oferują również aktywną redukcję szumów (ANC) w hybrydowej formie. Oczywiście na tę hybrydę składa się oprogramowanie oraz wymienne antyalergiczne silikonowe gumki, których w zestawie otrzymujemy 3 pary. 

Producent chwali się tym, że aktywna redukcja szumów w FreeBuds 5i jest w stanie zniwelować hałas aż do 42 dB. Niemniej jednak jest to osiągalne w najwyższym z 3 poziomów wygłuszenia otoczenia, które można bezpośrednio przełączać za pomocą dotyku z poziomu słuchawek. Poza nimi do dyspozycji mamy jeszcze „tryb świadomości”. 

Tryby ANC w aplikacji

Jak to ma się w praktyce? W skrócie, bardzo dobrze. Natomiast bardziej szczegółowo możemy powiedzieć, że ANC we FreeBuds 5i wypada zdecydowanie lepiej, niż w 4i. Faktycznie przepuszcza mniej dźwięków i uczucie odseparowania od otoczenia jest bardzo wyczuwalne. Dokładnie takiego spodziewalibyśmy się po urządzeniu w tej cenie. 

Ważne szczegóły

Aplikacja Huawei AI Life

Słuchawki TWS to nie tylko czas pracy na baterii, jakość dźwięku i ANC. Również liczą się szczegóły. Huawei FreeBuds 5i mają ich kilka i to całkiem znacznych. 

  • Tryb niskiego opóźnienia – jeżeli nie możecie przyzwyczaić się do braku synchronizacji dźwięku z obrazem w grze lub filmie, to ten tryb jest właśnie dla was. A przynajmniej jeżeli używacie urządzenia od Huaweia…
  • Dual Pair – Huawei FreeBuds 5i oferują możliwość połączenia się z dwoma urządzeniami na raz. Przykładowo na tablecie możecie oglądać film, a gdy zadzwoni wam telefon, to możecie odebrać połączenie bez konieczności ponownego parowania. 
  • Aplikacja Huawei AI Life – z jej poziomu możecie zmieniać chociażby tryby ANC, charakterystykę dźwięku czy też nawet edytować gesty do sterowania słuchawkami.  

Huawei FreeBuds 5i będą nowym hitem?

Sugerowana cena Huawei FreeBuds 5i wynosi 399 zł, zatem tak jak wcześniej wspomnieliśmy, należą do średniej półki cenowej. Jednakże od 18 do 29 stycznia ta cena jest dodatkowo obniżona do 349 zł z okazji premiery w sklepie internetowym Huawei. 

Huawei FreeBuds 5i w dłoni

W porównaniu do konkurencji wnoszą naprawdę dużo, gdyż zaciągają wiele elementów z dużo droższych modeli. Mowa tu chociażby o LDAC, Dual Pair czy też ANC. Poza tym trzymają bardzo przyzwoity poziom cech fundamentalnych dla słuchawek TWS, czyli jakości dźwięku, ANC oraz czasu pracy na jednym ładowaniu. Dodatkowo wszystko to spina fakt, iż są wybitnie kompaktowe i wygodne. 

Osobiście śmiem powiedzieć, że FreeBuds 5i są pogromcami flagowych słuchawek TWS, gdyż oferują bardzo podobne doznania za połowę ceny, jak nie mniej. W związku z tym spodziewam się, że będą hitem sprzedażowym w naszym kraju. Przy okazji wiem też co zastąpi lukę w naszym rankingu słuchawek bezprzewodowych 😉.

Słuchawki do testów otrzymaliśmy od firmy Huawei

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji