iPhone 14 to oficjalnie porażka Apple!

iPhone 14 to oficjalnie porażka Apple!

Od premiery nowej serii iPhone’a – tym razem 14minęło już pół roku, a więc można zebrać pewne opinie i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jak się okazuje, model ten zgarnął zdecydowanie mniej pozytywnych recenzji niż jego poprzednicy. Co się stało?

Analitycy organizacji PerfectRec opracowali wykresy ukazujące zadowolenie użytkowników z różnych modeli iPhone’a.

Od 2012 roku dominowała tendencja wzrostowa dotycząca ocen 5-gwiazdkowych.

iPhone 14 jest pierwszym modelem od dekady ocenionym niżej od swojego poprzednika.

Reklama

iPhone 14 kończy passę Apple

Portal PerfectRec zbadał ponad 669 tysięcy recenzji użytkowników, które dotyczyły ich zadowolenia z różnych modeli iPhone’a. Ekonomiści i analitycy prześledzili opinie konsumentów z okresu 13 lat, ukazujących jak podejście do nowinek Apple zmieniało się w czasie. Analiza tych danych pozwoliła na porównanie telefonów z logo iPhone’a i wyłonienie tych najlepszych, jak i tych najgorszych.

iPhone 14 we wszystkich kolorach
Źródło: Apple.com

Specjaliści z PerfectRec spojrzeli na modele bazowe od 2012 do 2021 roku i wyliczyli, jaki procent wszystkich recenzji użytkowników stanowią oceny 5-gwiazdkowe. Poczynając od iPhone’a 5 jedenaście lat temu, każdy kolejny model był witany entuzjastycznie i z coraz to wyższymi notami. Recenzje odzwierciedlały zadowolenie z marki i jej produktów. Z iPhone’a 5 było zadowolonych 65 procent użytkowników, podczas gdy z iPhone’a 13 aż 80 procent.

Recenzje iPhone
Źródło: perfectrec.com

Teraz jednak, jak się okazuje, oceny najnowszego iPhone’a 14, wypuszczonego na rynek we wrześniu 2022 roku, drastycznie odstają w porównaniu z jego poprzednikami. Po raz pierwszy od dekady firma musi liczyć się z klęską wśród konsumentów. 

iPhone 14 recenzje
Źródło: perfectrec.com

Dzieje się tak nie tylko w przypadku bazowego iPhone’a 14, ale i innych modeli serii 14 również – iPhone 14 Pro czy iPhone 14 Pro Max także rozczarowały użytkowników.  

iphone 14 pro recenzje
Źródło: perfectrec.com

Kto zawinił?

A więc – co się stało? Wzrost liczby bardzo dobrych ocen był najprawdopodobniej związany z faktem, iż każdy kolejny model iPhone’a wprowadzał na rynek coś nowego. Telefony marki Apple zawsze mogły pochwalić się aktualizacjami starych pomysłów, nowymi “bajerami” czy też ciekawymi ulepszeniami.

Na pewno wiemy, ze pozytywnych ocen nie przyniósł cały szereg błędów w oprogramowaniu. Ale również być może upadek serii 14 wiąże się z tym, iż zabrakło konkretnych nowości i w porównaniu do poprzednich generacji po prostu nie spełniły oczekiwań konsumentów. Nie było w nich żadnego super-hiper-musisz-to-mieć usprawnienia, przez co też zostały ocenione przez użytkowników jako “skromne”.

iPhone 14 Plus u nas w Studio

Kolejną istotną kwestią może być cena – tytułowe iPhone’y 14 po premierze na rynku były dość drogie. Obecnie jednak zaliczyły spory spadek, przez co można je znaleźć w tej samej cenie, co modele z serii 13. Jak zaznaczają analitycy z PerfectRec, modele Pro często mają lepsze opinie niż smartfony bazowe ze względu na to, iż trzeba za nie więcej zapłacić. A jak wiadomo, bardziej kochamy to, co jest dla nas droższe. Warto jeszcze dodać, iż recenzje użytkowników mogą się zmieniać z upływem czasu – wykresy publikowane w tym artykule to dane z kwietnia 2023 roku.

Reklama

Jak nie iPhone 14 to może 15?

iPhone 14 w dłoni
Źródło: edition.cnn.com

Na ten rok zaplanowana jest premiera serii 15, a jej innowacje były hucznie zapowiadane od dłuższego czasu. Rzekomo z niektórych z nich, niestety, Apple zaczyna się powoli wycofywać. Czy iPhone’owi 15 uda się przebić niskie noty swojego poprzednika? Czy będzie bardziej innowacyjny i zadowalający niż seria 14? A może sprawi, że przy nim iPhone 14 zacznie wyglądać korzystniej? Zobaczymy już niedługo.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Kwiecień 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Źródło i inspiracja: Perfectrec

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!