Kolejne elektryki w płomieniach. Zginęły 4 osoby

Kolejne elektryki w płomieniach. Zginęły 4 osoby

Pożar pojazdów elektrycznych jest niebezpieczny, ze względu na gwałtowny przebieg i trudności z ugaszeniem go. Nie tylko samochody elektryczne stają w ogniu, kilka dni temu doszło do zapłonu mniejszych pojazdów, co kosztowało ludzi życie.

W sklepie z pojazdami elektrycznymi w Manhattanie doszło do potężnego pożaru.

W wyniku zaniedbań i zapłonu doszło do śmierci 4 osób.

Sklep już wcześniej dostawał wezwania dotyczące nieodpowiedniego obchodzenia się ze swoim sprzętem.

Reklama

Na Manhattanie w Nowym Jorku doszło do poważnego pożaru, zapewne pomyślicie sobie “znowu samochód elektryczny”. Mylicie się, choć sprawa nadal dotyczy elektrycznego pojazdu, a nawet kilku.

E-rowery i e-hulajnogi są świetnym sposobem transportu po mieście, gdy chcecie sami dotrzeć do celu, relatywnie szybko. A szczególnie latem, gdy poruszanie się komunikacją miejską jest istną katorgą. Na Manhattanie znajduje się sklep z takim właśnie pojazdami i to one były przyczyną pożaru, a dokładniej ich akumulatory litowo-jonowe.

„Jest jasne, że tragedia była spowodowana zapłonem akumulatorów litowo-jonowych i rowerów elektrycznych. Ta lokalizacja jest znana straży pożarnej, wcześniej pisaliśmy o naruszeniach w tej lokalizacji – wcześniej przeprowadzaliśmy kontrolę w tej placówce”

– powiedziała komisarz Laura Kavanagh

Było już za późno

Ten typ baterii jest niezwykle niebezpieczny, gdy chodzi o zapłon, ponieważ powstającego ognia jest dużo i nie raz pojawia się od razu, nie dając nawet szansy na reakcję. Przekonały się o tym 4 osoby, które zmarły w wyniku zapłonu sprzętu w sklepie.

źródło zdjęcia YouTube

Straż pożarna w sierpniu dokonała kontroli tego obiektu handlowego i wystawiono wezwanie związane z naruszeniem poprawności okablowania, ilości znajdujących się tam akumulatorów i sposobu ich ładowania. Właściciele w związku z naruszeniami otrzymali karę pieniężną.

Nie było jeszcze kolejnej inspekcji, która miała się odbyć po wydaniu wyroku. W 2021 roku doszło już raz do ukarania właścicieli za takie postępowania w postaci nieodpowiedniego obchodzenia się z bateriami.

Nie ma wątpliwości, że zawinił tu czynnik ludzki i można było uniknąć tej tragedii. Pożary tego typu baterii nie są aż tak rzadkie w Nowym Jorku. Było ich dotychczas 108, w wyniku których zginęło 13 osób.

Reklama

Jak uniknąć pożaru?

Co można więc zrobić, aby nie dopuścić do takich sytuacji? Jeśli zauważycie, że bateria lub samo urządzenie robi się gorące, odłączyć je od źródła zasilania. Nie powinniście też wystawiać baterii na skrajnie niskie temperatury, o czym warto pamiętać zimą.

Samo przechowywanie powinno mieć miejsce w zaciemnionym, chłodnym miejscu. Baterie pojazdów nie powinny być ładowane dłużej niż zaleca producent lub dodatkowo po naładowaniu do pełna.

Wysoka temperatura i częste nagrzewanie baterii mogą zwiększyć ryzyko jej uszkodzenia czy zapłonu. W momencie zauważenia jakichkolwiek oznak pożaru, natychmiast wyjdźcie z pomieszczenia i zadzwońcie pod 112. W takich incydentach gaśnica nie zda się na wiele.

„Baterie litowe są generalnie bezpieczne i mało prawdopodobne, aby uległy awarii, ale tylko pod warunkiem, że nie mają wad i nie są uszkodzone ani źle traktowane”

– Steve Kerber, wiceprezes i dyrektor wykonawczy Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Pożarowym Underwriters Laboratory.

Baterie litowo-jonowe są często wykorzystywane w małych urządzeniach ze względu na relatywnie długi czas pracy i ich niewielkie rozmiary. O ile niektóre typy baterii są bezpieczniejsze, tak nie powinniście narażać się na niebezpieczeństwo zbytnio ufając zapewnieniom producentów.

Źródło: CNN
Źródło miniaturki: CNN

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!