Koniec z trybem samolotowym? Sieć 5G daje na to nadzieję w UE

Komisja Europejska ogłosiła, iż zamierza udostępnić obywatelom Unii Europejskiej nową jakość lotów przez szerokie wdrożenie usług 5G. Określone pasma sieci nowej generacji zostaną przeznaczone do łączności z telefonami komórkowymi w czasie lotu.

Youtube, smsy i rozmowy a to wszystko w samolocie!

Za pośrednictwem piko-komórki, czyli niewielkiej stacji przekaźnikowej na pokładzie samolotu, linie lotnicze będą mogły udostępnić pasma 5G pasażerom. W ten sposób usługa będzie mogła funkcjonować bez stwarzania zagrożenia dla urządzeń samolotu.

Umożliwi to w praktyce na zrezygnowanie z trybu samolotowego, który nie pozwalał pasażerom na komunikację w trakcie lotu. Dzięki zastosowaniu nowego rozwiązania odblokowany zostanie cały zakres pracy telefonu, od połączeń, przez wiadomości, aż po Internet.

Sieć 5G w samolotach zapewni ludziom innowacyjne usługi, a liniom lotniczym i innym firmom możliwości rozwoju”

Thierry Breton, Komisarz KE ds. rynku wewnętrznego

Pewien stopień łączności był możliwy również wcześniej na pokładach samolotów, lecz Internet w takich rozwiązaniach był powolny oraz ograniczony. Najczęściej stare rozwiązania pozwalały na trywialną aktywność np. przeglądanie maili w trakcie lotu za wysoką cenę. Obecne rozwiązanie może nie tylko znacznie przyspieszyć działanie Internetu na pokładzie, lecz także obniżyć cenę usług telekomunikacyjnych. 

Samoloty bez 5G w USA

Entuzjastów międzykontynentalnych lotów czeka zawód, gdyż USA nie zmienia swojego zdania w zakresie używania telefonów komórkowych. Wyłączywszy znacznie starszą infrastrukturę sieciową, dla Amerykanów jest to sprawa bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie same amerykańskie linie lotnicze i piloci sprzeciwiają się luzowaniu przepisów nad tamtejszym niebem. Dlatego już w 2020 roku odrzucono propozycję umożliwienia pasażerom wykonywanie połączeń i korzystania z Internetu w trakcie lotu. 

Źródło: Rynek Lotniczy

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!