Wiele osób swój czas spędza w wirtualnej rzeczywistości. Licznym gronem są Vtuberzy – streamerzy, którzy nie ujawniają swojej tożsamości. Ci dzielą się swoimi chwilami przy pomocy uroczych awatarów, jak z anime. Stało się to formą zarobku, jak i czystej zabawy poprzez spędzanie czasu z innymi ludźmi.
Wszystko zaczęło się od zamiłowania do Vocaloidów, które w skrócie są hologramem połączonym z syntezatorem głosu. Ale więcej wspólnego w tym wypadku ma debiut Kizuna AI w 2016 roku, która jest najpopularniejszą wirtualną YouTuberką. Rozpoczęła ona nowe zjawisko na wielu platformach i dzięki temu rośnie liczba osób, które pragną być wirtualnym awatarem.
Sony nadchodzi z Mocopi
Gogle VR są najpopularniejszym sprzętem, jeśli chodzi o rozrywkę w dzisiejszych czasach. Jednak taki sprzęt jest dość kosztowny. Nie mówiąc już o dodatkowych stacjach wyłapujących ruch czy nawet specjalnych kostiumach z sensorami. Sony umożliwi śledzenie ruchów ciała użytkowników za pomocą Mocopi. Nie będziecie potrzebować drogiego ciężkiego sprzętu, aby zamienić się w Waszą ulubioną postać z anime czy własnego awatara.
Wydaje się, że do szczęścia potrzeba niewiele i tak jest w tym wypadku. W zestawie znajduje się 6 małych czujników mocowanych do pasków. Wystarczy, że wepniecie je w klips, a następnie skalibrujecie w aplikacji i za ich pomocą stanie się magia. Kolorowe sensory mają różne kolory dla danej części ciała, aby można było je łatwiej rozmieścić. Małe pastylki mają 32 mm średnicy, 11,6 mm grubości i ważą zaledwie 8g! Na odwrocie znajduje się numer seryjny, tak aby ułatwić parowanie.
Łączenie z aplikacją
Co musicie zrobić, aby korzystać z Mocopi? Najpierw musicie pobrać dedykowaną aplikację “Mocopi” i ją uruchomić. Parowanie jest potrzebne tylko za pierwszym razem. Naciśnijcie przycisk na środku pastylki tak, aby zaczęło migać niebieskie światło. Wybierzcie z listy numer seryjny danego czujnika, który jest na odwrocie pastylki i potwierdźcie. Musicie powtórzyć czynność z każdym z nich. Diody powinny świecić na niebiesko, wtedy kliknijcie “connect sensors” i parowanie zakończone.
Na liście widać poziom baterii dla każdego czujnika. Te aby śledzić Wasze ruchy muszą zostać umieszczone na Waszym ciele za pośrednictwem pasków czy klipsa w przypadku sensora na biodro. Po wpięciu ich powinniście kliknąć, aby potwierdzić, że nie są potem obracane. Teraz nie pozostaje nic innego jak zapiąć paski na odpowiednie części ciała. Powinny one mieć kontakt bezpośrednio ze skórą dla dokładniejszego wychwytywania ruchów.
Zanim rozpocznie się zabawa czas na ostatni krok, czyli kalibrację ruchów z aplikacją. Stańcie prosto w lekkim rozkroku, a po usłyszeniu sygnału i wibracji zróbcie krok w przód i stańcie znowu z lekko rozstawionymi nogami. Gdy chwilę poczekacie aplikacja przetworzy Wasz ruch i tyle. Kalibracja zakończona pomyślnie.
Zabawa i technikalia
Awatar zawarty w aplikacji będzie się poruszać w czasie rzeczywistym wraz z waszymi ruchami. Macie opcję wgrania własnej postaci, jeśli tylko zechcecie. Samo tło również może zostać zmienione wedle uznania. Nie zabrakło efektu odbicia czy nawet nagrywania dźwięku. Funkcje nadadzą się idealnie na Vtuberowe shorty. Wideo zostanie zapisane w formacie MP4.
Na PC możecie mieć swoje wideo, jak i transmisję w czasie rzeczywistym (to w formacie BVH). Streamowanie ma stać się łatwiejsze z Mocopi. Sama metoda pomiaru ruchu jest możliwa za sprawą czujnika 3DoF wykorzystywanego przy akcelerometrze i czujniku prędkości kątowej.
Zabawa nie może trwać wiecznie. Jeśli dojdzie do rozładowania sensorów, to wystarczy umieścić je w etui, które jest zarazem bazą ładującą. Wepnijcie kabel na USB, poczekajcie 1,5h i możecie dalej spędzać czas w formie wirtualnego awatara. Po naładowaniu macie możliwość 10h ciągłego ruchu. Pastylki są wodoodporne (IPX5/IPX8), jak i pyłoszczelne (IP6X), więc swoją transmisję możecie przenieść na świeże powietrze, jeśli macie na to ochotę.
Komunikacja małych urządzeń pomiędzy aplikacją odbywa się za pośrednictwem Bluetooth LE wersji 5.2 w paśmie 2,4 GHz i na odległość do 10 m. Częstotliwość wyświetlania klatek nie jest powalająca, bo wynosi 50, ale za to rozdzielczość jest w Full HD.
Ważną kwestia jaką trzeba wspomnieć to kompatybilność z telefonami. Możecie używać Mocopi z Androidem 11 lub nowszym bądź z iOS 15.7.1 i też nowszymi. Ale jak na ten moment lista smartfonów jest ograniczona do iPhonów (od 12 do 14 łącznie z wersjami Pro) i do Sony Xperia (Xperia 5IV, Xperia 1IV, Xperia 5III, Xperia 1III, Xperia 5II, Xperia 1II).
Miejmy nadzieję, że spis modeli, które obsłużą system wraz z aplikacją rozszerzy się z czasem. Pod koniec stycznia 2023 roku ruszy sprzedaż tego nowego systemu śledzenia ruchu, jednak wydaje się, że dotyczy to tylko Japonii. Same rezerwacje rozpoczynają się już za kilka dni, a dokładniej od połowy grudnia tego roku. Pozostaje pytanie: co z rynkiem europejskim? Czy Mocopi trafi w przyszłości również i do nas?
Źródło: Sony
Dodaj komentarz