Lepiej przestań płacić za Spotify, teraz czas na TikTok Music!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już niedługo powinniśmy zobaczyć nową aplikację od TikToka. Mowa o TikTok Music, czyli ewentualnej konkurencji dla takich serwisów jak Spotify, Apple Music czy Tidal.

Porównanie serwisów muzycznych: Spotify vs Apple Music

Obie aplikacje zna zapewne każdy, nawet jeśli nigdy nie miał do czynienia z żadną z nich. Od lat zajmują one stanowiska liderów serwisów muzycznych, a my spróbujemy je porównać. Jak w bezpośrednim zestawieniu wypada Spotify i Apple Music? Co dostaniemy w poszczególnych aplikacjach, a czego nam w nich brakuje? Jak wygląda ich popularność w kontekście liczby użytkowników?

logo spotify

Zaczynając od Spotify warto wspomnieć, że jest to szwedzki serwis strumieniowy powstały w kwietniu 2006 roku. Aplikacja ta dostępna jest obecnie w 187 krajach, a według najświeższych informacji korzystało z niej 381 milionów użytkowników, z czego 160 mln opłaca abonament.

Spotify oferuje nam dostęp do ponad 50 milionów utworów muzycznych, a także pozwala na korzystanie z aplikacji bez opłat. W przypadku wybrania takiej opcji – oczywiście dostaniemy dostęp do podstawowych funkcji – ale musimy liczyć się z obecnością reklam i brakiem „zaawansowanych” udogodnień.

logo apple music

Apple Music jest dużo świeższym produktem, bowiem aplikacja ta powstała dopiero w czerwcu 2015 roku. Plusem propozycji od Apple jest zdecydowanie jakość dźwięku, czego idealnym przykładem jest chociażby wprowadzanie technologii Dolby Atmos do coraz większej liczby utworów. Funkcja ta – mimo wielu zapowiedzi – wciąż nie jest jeszcze dostepna w aplikacji „zielonych”. Co więcej, w ubiegłym roku aż 78 milionów użytkowników korzystało z płatnych subskrypcji Apple Music.

Co wiadomo o TikTok Music?

grafika tiktok music
źródło: 9T05Mac

Obecnie jesteśmy na takim etapie popularności TikToka, że chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to idealna platforma do promowania swoich utworów. Na pewno wiedzą o tym sami artyści, którzy na co dzień starają się wykorzystywać TikToka do granic możliwości. W chińskiej aplikacji co i rusz pojawiają się kolejne trendy, powiązane z nowymi utworami muzycznymi polskich muzyków i influencerów.

Bardzo często to właśnie tam trafiają fragmenty wspomnianych utworów – zazwyczaj jeszcze przed premierami – aby fani mieli możliwość rozpromowania nowego kawałka. Twórcy w ramach podziękowania za pomoc odwdzięczają się swoim fanom, a także pokazują kolejnym, że warto dać coś od siebie. Pojawiają się chociażby konkursy na najlepsze tiktoki, których autorzy zostaną zaproszeni na teledysk do danego utworu!

siedziba ByteDance
siedziba ByteDance w Pekinie, Chiny (źródło: ByteDance)

Co jednak wiadomo o nadchodzącej aplikacji TikTok Music? Przede wszystkim to, że firma macierzysta TikToka, czyli ByteDance, już w maju „złożyła wniosek o znak towarowy” w amerykańskim urzędzie. Prośba dotyczyła opatentowania frazy „TikTok Music”, a wszystko wskazuje na to, że chodzi właśnie o konkurenta dla „muzycznych aplikacji”.

Jak informuje The Verge, zgłoszenie miało dotyczyć usługi umożliwiającej użytkownikom: „kupowanie, odtwarzanie, udostępnianie i pobieranie muzyki”. Wspomniano tam również o „tworzeniu, udostępnianiu i polecaniu list odtwarzania, komentowaniu muzyki, a także transmitowaniu na żywo audio i wideo”. Dodatkowo wniosek o przyznanie znaku towarowego na tą samą nazwę w Australii, ByteDance złożyło już w listopadzie ubiegłego roku.

Czy aplikacja Resso zamieni się w TikTok Music?

W temacie pojawienia się TikTok Music gorącym wątkiem jest aplikacja do streamingu muzyki dostępna w Indiach, Brazylii i Indonezji. W ubiegłym roku korzystało z niej około 40 milionów użytkowników i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Według Insider, w samych Indiach między styczniem 2021 a 2022 roku liczba użytkowników Resso „urosła” o 304 procent! Dla porównania, w tym samym okresie czasu w kontekście Spotify mówimy o zaledwie 38-procentowym wzroście.

logo resso

Jak słusznie zauważyło The Verge, Resso posiada niektóre z funkcji opisanych we wniosku o opatentowanie TikTok Music. Co więcej „aplikacja TikTok w Brazylii ma przycisk, który przekierowuje użytkowników do Resso, aby mogli posłuchać pełnej wersji interesującej ich piosenki”.

Trzeba przyznać, że jest to świetne i przemyślane rozwiązanie, które „samoistnie” może zachęcić użytkowników do korzystania z obu aplikacji jednocześnie. Nie wiemy jednak czy Resso rzeczywiście „przekształci” się w TikTok Music, więc pozostaje nam czekać na kolejne informacje.

ŹRÓDŁO: The Verge, Wikipedia, Routenote

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Odniechciewa się powoli wchodzić na waszą stronę i czytać artykuły, czy też oglądać filmiki na YT, gdy tak je tytułujecie. Czy naprawdę nie stać Was na normalny tytuł artykułu? Musicie zachowywać się jak najgorsze szmatławce? Ogarnijcie się z tym trochę, bo to jest żenujące.