Lepiej przestań płacić za Spotify, teraz czas na TikTok Music!

Lepiej przestań płacić za Spotify, teraz czas na TikTok Music!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już niedługo powinniśmy zobaczyć nową aplikację od TikToka. Mowa o TikTok Music, czyli ewentualnej konkurencji dla takich serwisów jak Spotify, Apple Music czy Tidal.

Porównanie serwisów muzycznych: Spotify vs Apple Music

Reklama

Obie aplikacje zna zapewne każdy, nawet jeśli nigdy nie miał do czynienia z żadną z nich. Od lat zajmują one stanowiska liderów serwisów muzycznych, a my spróbujemy je porównać. Jak w bezpośrednim zestawieniu wypada Spotify i Apple Music? Co dostaniemy w poszczególnych aplikacjach, a czego nam w nich brakuje? Jak wygląda ich popularność w kontekście liczby użytkowników?

logo spotify

Zaczynając od Spotify warto wspomnieć, że jest to szwedzki serwis strumieniowy powstały w kwietniu 2006 roku. Aplikacja ta dostępna jest obecnie w 187 krajach, a według najświeższych informacji korzystało z niej 381 milionów użytkowników, z czego 160 mln opłaca abonament.

Spotify oferuje nam dostęp do ponad 50 milionów utworów muzycznych, a także pozwala na korzystanie z aplikacji bez opłat. W przypadku wybrania takiej opcji – oczywiście dostaniemy dostęp do podstawowych funkcji – ale musimy liczyć się z obecnością reklam i brakiem „zaawansowanych” udogodnień.

logo apple music

Apple Music jest dużo świeższym produktem, bowiem aplikacja ta powstała dopiero w czerwcu 2015 roku. Plusem propozycji od Apple jest zdecydowanie jakość dźwięku, czego idealnym przykładem jest chociażby wprowadzanie technologii Dolby Atmos do coraz większej liczby utworów. Funkcja ta – mimo wielu zapowiedzi – wciąż nie jest jeszcze dostepna w aplikacji „zielonych”. Co więcej, w ubiegłym roku aż 78 milionów użytkowników korzystało z płatnych subskrypcji Apple Music.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Seria występów na żywo dla abonentów Apple Music!

Apple Music Sessions to bezpośrednia odpowiedź na Spotify Sessions, stworzone lata temu przez konkurencję. Dostęp do nich będą mieli jedynie abonenci, a co więcej, występy będzie można odsłuchać za pomocą technologii dźwięku przestrzennego!

Czytaj artykuł

Co wiadomo o TikTok Music?

grafika tiktok music
źródło: 9T05Mac

Obecnie jesteśmy na takim etapie popularności TikToka, że chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to idealna platforma do promowania swoich utworów. Na pewno wiedzą o tym sami artyści, którzy na co dzień starają się wykorzystywać TikToka do granic możliwości. W chińskiej aplikacji co i rusz pojawiają się kolejne trendy, powiązane z nowymi utworami muzycznymi polskich muzyków i influencerów.

Bardzo często to właśnie tam trafiają fragmenty wspomnianych utworów – zazwyczaj jeszcze przed premierami – aby fani mieli możliwość rozpromowania nowego kawałka. Twórcy w ramach podziękowania za pomoc odwdzięczają się swoim fanom, a także pokazują kolejnym, że warto dać coś od siebie. Pojawiają się chociażby konkursy na najlepsze tiktoki, których autorzy zostaną zaproszeni na teledysk do danego utworu!

siedziba ByteDance
siedziba ByteDance w Pekinie, Chiny (źródło: ByteDance)

Co jednak wiadomo o nadchodzącej aplikacji TikTok Music? Przede wszystkim to, że firma macierzysta TikToka, czyli ByteDance, już w maju „złożyła wniosek o znak towarowy” w amerykańskim urzędzie. Prośba dotyczyła opatentowania frazy „TikTok Music”, a wszystko wskazuje na to, że chodzi właśnie o konkurenta dla „muzycznych aplikacji”.

Jak informuje The Verge, zgłoszenie miało dotyczyć usługi umożliwiającej użytkownikom: „kupowanie, odtwarzanie, udostępnianie i pobieranie muzyki”. Wspomniano tam również o „tworzeniu, udostępnianiu i polecaniu list odtwarzania, komentowaniu muzyki, a także transmitowaniu na żywo audio i wideo”. Dodatkowo wniosek o przyznanie znaku towarowego na tą samą nazwę w Australii, ByteDance złożyło już w listopadzie ubiegłego roku.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Apple jest przereklamowane! Sprawdź nowości od realme

Kolejne firmy rozwijają się na rynku sprzętów dla sportowców! Tym razem wypadło na realme, które poinformowało o wypuszczeniu smartwatcha Watch 3 oraz bezprzewodowych słuchawek Buds Air 3 Neo – obsługujących Dolby Atmos.

Czytaj artykuł
Reklama

Czy aplikacja Resso zamieni się w TikTok Music?

W temacie pojawienia się TikTok Music gorącym wątkiem jest aplikacja do streamingu muzyki dostępna w Indiach, Brazylii i Indonezji. W ubiegłym roku korzystało z niej około 40 milionów użytkowników i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Według Insider, w samych Indiach między styczniem 2021 a 2022 roku liczba użytkowników Resso „urosła” o 304 procent! Dla porównania, w tym samym okresie czasu w kontekście Spotify mówimy o zaledwie 38-procentowym wzroście.

logo resso

Jak słusznie zauważyło The Verge, Resso posiada niektóre z funkcji opisanych we wniosku o opatentowanie TikTok Music. Co więcej „aplikacja TikTok w Brazylii ma przycisk, który przekierowuje użytkowników do Resso, aby mogli posłuchać pełnej wersji interesującej ich piosenki”.

Trzeba przyznać, że jest to świetne i przemyślane rozwiązanie, które „samoistnie” może zachęcić użytkowników do korzystania z obu aplikacji jednocześnie. Nie wiemy jednak czy Resso rzeczywiście „przekształci” się w TikTok Music, więc pozostaje nam czekać na kolejne informacje.

ŹRÓDŁO: The Verge, Wikipedia, Routenote

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Odniechciewa się powoli wchodzić na waszą stronę i czytać artykuły, czy też oglądać filmiki na YT, gdy tak je tytułujecie. Czy naprawdę nie stać Was na normalny tytuł artykułu? Musicie zachowywać się jak najgorsze szmatławce? Ogarnijcie się z tym trochę, bo to jest żenujące.