Największe nowinki technologiczne 2018 roku!

Rok 2018 zostanie zapamiętany głównie za sprawą wcięć w ekranach smartfonów. Jedne z nich były niewielkie i całkiem nieźle komponowały się z całościową bryłą urządzeń inne zaś przeszkadzały i były obiektem niewybrednych żartów (można powiedzieć oficjalnie, Google odpowiada za najbrzydszego notcha 2018 roku).

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Notch, slider a może 2 ekrany?

Na początek jednak trochę historii, pod koniec 2017 roku Apple wraz z wprowadzeniem na rynek iPhone’a X spopularyzował notch’a. To zapoczątkowało cały trend, który utrzymał się przez cały rok 2018. Wcięcie w ekranie podzieliło użytkowników, a to skłoniło producentów do znalezienia lepszego rozwiązania oraz stworzenia smartfonów, w których front stanowić będzie w całości ekran.

Tym samym mniej więcej w połowie roku pojawiły się pomysły na pozbycie się notcha i zastąpienie go czymś innym. Jednym z nich jest slider-phone, czyli swoisty powrót do korzeni. Rozsuwany smartfon niesie ze sobą kilka ciekawych benefitów takich jak możliwość zastosowania frontowych kamer o znacznie większej rozdzielczości, czy także ich większej ilości. Nie obyło się jednak bez minusów, integralność strukturalna takich rozwiązań jest znacznie mniejsza niż jednoczęściowych smartfonów.

Innym ciekawym podejściem do problemu nocha było zastosowanie dwóch ekranów. Jeden standardowo na froncie, drugi zaś na pleckach urządzenia. Zatem selfie robimy przy wykorzystaniu głównej kamery w smartfonie. Niestety i tu nie obyło się bez kompromisów. Dodatkowy ekran to wyzwanie dla i tak już mocno eksploatowanych baterii, a dodatkowo zajmuje on cenne miejsce w obudowie.

Jednak nie tylko wcięcia w ekranie zawojowały rynek i wprowadziły niemałe zainteresowanie odbiorców.

Czytnik w ekranie

Pozostając jeszcze w temacie smartfonów, rok 2018 przyniósł jedną z najszybciej wprowadzonych innowacji jaką jest czytnik linii papilarnych w ekranie. Na początku pojawiły się informacje o prototypowym rozwiązaniu, które integrowało dotykowy wyświetlacz smartfona z sensorem wykorzystywanym do rozpoznawania linii papilarnych użytkownika. Niespełna kilka miesięcy później Huawei zaprezentował Mate 20 Pro. Poza doskonałym aparatem czy kilkoma innymi niesamowitymi udogodnieniami pod ekranem znalazł się właśnie czytnik linii papilarnych. Coś co do tej pory widzieliśmy w filmach Sci-Fi i jeszcze kilka lat temu było technicznie niemożliwe w ciągu zaledwie kilku miesięcy od fazy prototypowej trafiło na rynek.

Rozkładany smartfon

Pozostając jeszcze przez chwilę w temacie smartfonów nie można zapominać o największej rewelacji minionego roku. Samsung pokazał po raz pierwszy składany smartfon z dwoma wyświetlaczami. Galaxy F(lex) wciąż owiany jest ogromną tajemnicą, sam smartfon pokazany został na konferencji dla deweloperów, na której gdyby nie przecieki nikt nie spodziewałby się nowego smartfona Koreańskiego giganta. Jedno jest pewne jeszcze nie raz o nim usłyszymy a Samsung tą krótką zajawką pozostawił ogromny efekt WOW oraz niedosyt.

EEG Apple i nudny rok

Samsung ma za sobą bardzo udany rok, na koncie znalazł się między innymi Note 9 czy prezentacja możliwości Galaxy F. Jednocześnie Apple w sekcji smartfonów zostało w tyle za konkurencją, nowe iPhone’y Xs, Xs Max oraz XR nie zaprezentowały szczególnych innowacji, a przynajmniej nie tak znaczących by zachęcić obecnych użytkowników do przesiadki na wyższy model. Nowy procesor A12 Bionic ma ogromny potencjał co prezentuje choćby tegoroczny iPad Pro. Jednakże jak widać nie jest to znacząca funkcjonalność dla użytkowników. Nie można powiedzieć jednocześnie że był to słaby rok, wraz z wprowadzeniem Apple Watch serii 4 została pokazana funkcjonalność EEG w zegarku.

Real Time EEG, to prawdziwa rewolucja w medycynie osobistej, a w niedalekiej przyszłości pomoże diagnozować choroby właściwie od razu. Tylko tak dalej…ale nie w Polsce, niestety.

Real time Raytracing

Odchodząc już zupełnie od rozwiązań mobilnych, nVidia zdołała sporo namieszać na rynku kart graficznych wprowadzając nową serię RTX korzystającą z architektury Turing. Obecnie najpotężniejsze karty zdolne są do kreacji oświetlenia w czasie rzeczywistym zupełnie odmieniając wymiar wirtualnej rozgrywki. O ile sama technologia potrzebuje czasu to efekty jakie można dzięki niej uzyskać zapierają dech w piersi.

Rozwijany telewizor

Na targach CES 2018 LG pokazało pierwszy zwijany telewizor OLED o wielkości 65 cali. Technologia sama w sobie jest zdumiewająca, a możliwości jakie stwarza przy aranżacji przestrzeni czy konsumowaniu treści są znacznie mniej ograniczone niż dotychczas. Zwijany telewizor to oczywiście jeden z przedstawicieli giętkich ekranów, jak na przykład ten zastosowany w Galaxy F. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na jej temat zapoznajcie się z naszym artykułem.

AI i asystenci głosowi

Rok 2018 to także sztuczna inteligencja oraz ogromny rozwój asystentów głosowych. Już od początku grudnia wielu użytkowników informowało, że asystent Google działa w języku polskim. To obecnie jedyny mobilny pomocnik głosowy wspierający nasz ojczysty język. A już 15 stycznia 2019 roku najprawdopodobniej zawita on u wszystkich użytkowników. Jednak to nie wszystko, Google bardzo mocno inwestuje w sztuczną inteligencję i pozwala jej na coraz więcej między innymi odbierania połączeń przychodzących za nas.

WiFi 6

Ostatnią nowinką technologiczną jaką przyniósł nam 2018 rok jest nowy standard WiFi, który prawdopodobnie już od 2019 zostanie powszechnie wprowadzany i będzie obsługiwany przez wszystkie nowe urządzenia. Pozwala on osiągnąć niebywały przesył danych, który osiągnąć może nawet 11Gb/s. Projektowany był z myślą o wciąż prężnie rozwijanym segmentem IoT. WiFi 6 doskonale sprawdza się w przypadkach zatłoczonych sieci nie ograniczając przepustowości.

Podsumowanie

Rok 2018 przyniósł wiele nowinek technologicznych, ale także kilka zawodów. Mieliśmy okazję śledzić jak kształtuje się rynek w ciągu minionych 12 miesięcy i poznawać zupełnie nowe technologie, które później w ciągu zaledwie kilku tygodni pojawiały się na rynku.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez