Jak prezentuje się
Samsung Galaxy Watch 5?
Na samym początku należy zaznaczyć, że Samsung Galaxy Watch 5 to raczej przemyślana ewolucja, aniżeli rewolucja. Zmian nie należy doszukiwać się w kształcie samego smartwatcha, bowiem niezmiennie jest to klasyczny okrągły design.
Choć kształt ten wydaje się być nieco bardziej elegancki, tak w codziennym użytkowaniu przekłada się to na mniejszą praktyczność. Należy jednak pamiętać, że kwestie wizualne zależą przede wszystkim od naszego gustu, więc każdy powinien samodzielnie wyrobić sobie własną opinię.
Narzekać nie można zdecydowanie na jakość wykonania, która niezależnie od modelu jest zauważalna już przy pierwszym kontakcie z zegarkiem. Mimo wszystko najbardziej „bije” to od modelu Pro, który w przeciwieństwie do podstawowych aluminiowych modeli podstawowych, jest wykonany z tytanu.
O tym, że Samsung Galaxy Watch 5 to produkt premium świadczy też połączenie wytrzymałej koperty z szafirowym szkłem. Wszystkie elementy są ze sobą idealnie spasowane, co dodatkowo podbija walory wizualne.
Samsung Galaxy Watch 5 – skrócona specyfikacja
Jeśli mielibyśmy wskazać minusy w wyglądzie modelu Samsung Galaxy Watch 5, to zdecydowanie są nimi paski. Mowa tutaj jednak tylko o modelach podstawowych, bowiem przy ich zakupie mamy możliwość wybrania jedynie silikonowego paska. Co więcej, producent nie oferuje nam darmowej opcji wymiany paska na inny, np. z wariantów Pro. W przypadku zainteresowania taką opcją musimy na własną rękę zakupić wybrany pasek lub zadowolić się… średniej jakości silikonem.
Czytelny ekran i główne funkcje
Na pierwszym planie w zeszłorocznym zegarku od Samsunga znajdziemy świetny ekran OLED, czytelny nawet w najbardziej słoneczne dni. Sam wyświetlacz prezentuje bardzo dobre kolory, a także wspiera funkcję Always on Display. Samsung Galaxy Watch 5 spełnia normę MIL-STD-810H, a o jego wodoodporności do nawet 50 metrów świadczy certyfikat IP68.
Sercem urządzenia jest autorski procesor od południowokoreańskiej firmy, którego w działaniu wspiera 1,5 GB pamięci operacyjnej i 16 GB na dane. Wszystko działa płynnie i bez zarzutów pod kontrolą systemu Android Wear OS 3.5 z nakładką One UI Watch 4.5 od Samsunga. System od Google dostarcza wszystkie najważniejsze funkcje Androida, takie jak płatności zbliżeniowe, integracja z kalendarzem czy Google Fit.
W 5. generacji Galaxy Watch znalazł się wirtualny bezel, z którego korzystanie jest dużo mniej wygodne, niż ma to miejsce przy okazji fizycznego pierścienia. Zegarki te dostępne są także w wariancie LTE obsługującym karty eSIM. Dzięki temu możemy z nich dzwonić, odbierać połączenia, a także odczytywać powiadomienia z aplikacji. Teoretycznie można też odpisywać na wiadomości tekstowe, ale aby wygodnie korzystać z tej funkcjonalności, najpierw musicie zainstalować aplikację Gboard.
Zadbaj o swoje zdrowie z Galaxy Watch 5!
Jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, jedną z najważniejszych kategorii funkcji w smartwatchach są te, które pozwalają zadbać o zdrowie użytkowników. W tym procesie ma pomóc zintegrowany czujnik BioActive! Ma on nie tylko mierzyć parametry ciała, takie jak masę tłuszczu czy mięśni szkieletowych, ale też wszystkie związane z nimi współczynniki.
Interesującym dodatkiem jest zaawansowany sensor EKG, zdolny mierzyć ciśnienie i tętno, a także rytm pracy serca pod kątem jakichkolwiek nieregularności. Warto jednak pamiętać, że zarówno EKG, jak i opcja pomiaru ciśnienia jest ograniczona do smartfonów Samsunga. Jeśli więc będziecie chcieli skorzystać z tej opcji, jednocześnie posiadając telefon innej marki, spotkacie się z niemałym zawiedzeniem.
Wszystko za sprawą tego, że aplikację Health Monitor da się zainstalować jedynie na smartfonach od tego producenta. Co prawda Samsung informuje o tym, ale… małym druczkiem na samym dole strony produktowej. Mimo wszystko, jeśli już posiadacie telefon od Samsunga, to same pomiary są raczej dokładne i mieszczą się w granicach błędu pomiarowego!
Praca na baterii:
oczekiwania vs rzeczywistość
Tutaj niestety nie jest już tak kolorowo, bowiem czas pracy na baterii w tym smartwatchu woła o pomstę do nieba. Jeśli chcemy, aby Samsung Galaxy Watch 5 towarzyszył nam przez całe dnie, musimy nastawić się na wyrobienie odpowiednich nawyków. O ładowanie powinniśmy zadbać rano, aby następnie zegarek posłużył nam przez kolejny dzień i noc, a później musimy powtórzyć nasz rytuał.
Jednym z niewielu plusów w tym aspekcie jest sam czas ładowania, bowiem naładowanie około 45% baterii zajmuje mniej więcej 30 minut. Co więcej, Galaxy Watch 5 oferuje także ładowanie bezprzewodowe przy pomocy smartfona z odpowiednią funkcją (już niedługo również iPhone’y?).
Warto jednak pamiętać, że smartwatch wytrzyma tyle godzin jedynie w odpowiednich warunkach. Na pogorszenie tego wyniku wpływa chociażby stałe połączenie z siecią komórkową czy większa ilość lub dłuższy czas trwania treningów w ciągu dnia. Jeśli mowa o treningach, to Samsunga w tym przypadku trzeba jak najbardziej pochwalić. Choć automatyczne wstrzymywanie treningu potrafi niekiedy mocno irytować, tak zdecydowanie działa ono zgodnie z założeniami!
Na jaką ocenę według Was zasługuje smartwatch Samsung Galaxy Watch 5? Polecilibyście komuś jego zakup czy raczej zastanawialibyście się nad propozycją od konkurencji?
Zegarek Samsung Galaxy Watch5 został wypożyczony od producenta.
Dodaj komentarz