Intel Iris Xe Graphics

Intel Iris Xe Graphics – specyfikacja. Czy nadaje się do gier?

Intel Iris Xe Graphics to nowa „rodzina” zintegrowanych kart graficznych od Intela, która zdecydowanie wyróżnia się na tle poprzednich modeli. Jak jednak wypada w kwestii wydajności i czy nadaje się w ogóle do grania w gry?

Awatar Kamil Malczyk

Czym jest Intel Iris Xe Graphics?

Intel Iris Xe Graphics to układ graficzny zintegrowany z procesorami Intela, dzięki któremu laptopy i komputery stacjonarne o takiej specyfikacji mogą poprawnie działać, nawet przy jednoczesnym braku zewnętrznej karty graficznej.

Intel Iris Xe Graphics
źródło: PCWorld

Układy z serii Intel Iris Xe znajdziemy w procesorach: Intel Core 11. generacji (nazwy kodowe: „Tiger Lake” i „Rocket Lake”), Intel Core 12. generacji („Alder Lake”) oraz Intel Core 13. generacji („Raptor Lake”). O obecności zintegrowanego układu Xe może świadczyć oznaczenie „G7” w modelu procesora.

Nowa wydajność zintegrowanych układów od Intela

Intel Iris Xe to tak naprawdę zwykłe zintegrowane układy graficzne, ale… nie do końca. Do września 2020 roku, czyli do premiery układów opartych o nową architekturę, „zintegrowane karty graficzne” nie cieszyły się zbyt dużą sławą, a to ze względu na fakt niskiej wydajności, która nie pozwalała za bardzo „zaszaleć”.

stare zintegrowane karty graficzne
źródło: YouTube

Oczywiście bardziej wymagający użytkownicy stawiali na zewnętrzne (dedykowane) karty graficzne, ale mimo wszystko, opinia o zintegrowanych układach była, jaka była. Nieco inne światło na ten sektor rzuciła premiera „Irisów”, które pokazała, że zintegrowane karty graficzne mogą mieć coś do powiedzenia.

Intel Iris Xe Graphics w grach
źródło: PCMag

Oczywiście w większości przypadków nadal nie mówimy o wydajności porównywalnej do tej od dedykowanych kart, ale – względem „starych” zintegrowanych układów – było i jest zdecydowanie lepiej. Tym samym procesory wspierane przez układy Intel Iris Xe Graphics zaczęły zyskiwać na popularności.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki laptop wybrać? Ranking laptopów 2024

Laptop do pracy, rozrywki, gier, a może wszystkiego po trochu? Na rynku znajdziecie wiele propozycji zaczynając od notebooków, przez ultrabooki, a kończąc na gamingowych konstrukcjach czy tych kierowanych dla profesjonalistów. Jednak jaki model w tym całym gąszczu wybrać?

Czytaj artykuł

Układy graficzne Intel Iris Xe w pigułce

CechaOpis
TypZintegrowana grafika
GeneracjaProcesory Intel Core 11., 12. i 13. generacji
WydajnośćGry do 1080p 60FPS, odtwarzanie filmów 4x4K HDR,
tworzenie treści zasilane przez AI
PamięćWspółdzielona pamięć systemowa (LPDDR4/LPDDR5)
TechnologieIntel Deep Learning Boost, skalowanie XeSS,
Adaptive Sync
KorzyściPłynna codzienna wydajność, dobra do casualowych
gier i multimediów, ulepszone możliwości AI
WadyNieodpowiednie do wymagających gier AAA lub
profesjonalnych obciążeń, ograniczona pamięć
w porównaniu do dedykowanych GPU
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Najlepsze laptopy gamingowe – Ranking 2024

Szukasz najlepszego laptopa gamingowego na 2024 rok? Dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking, który pomoże Ci podjąć decyzję. Pamiętaj, wybór laptopa do gier to inwestycja, która powinna służyć Ci przez wiele lat, więc wybieraj mądrze. 

Czytaj artykuł

Podsumowanie: dla kogo Intel Iris Xe?

Zintegrowane układy graficzne – a przynajmniej te zaprezentowane do tej pory – nie wyróżniają się ogromną wydajnością, przez co nie są w stanie konkurować ze zdecydowaną większością dedykowanych kart graficznych od NVIDII czy AMD. Mimo tego, spokojnie znajdują szerokie grono odbiorców.

Intel Iris Xe Graphics w laptopach
źródło: PCMag

Tajemnicą nie jest, że tego typu układy, jak właśnie Intel Iris Xe Graphics, nie sprawdzą się w wymagających grach czy programach do obróbki graficznej. Z drugiej jednak strony – podobnie zresztą jak „stare” zintegrowane układy graficzne – bez najmniejszego problemu poradzą sobie z prostymi zadaniami.

Przy serii Intel Iris Xe niebieskie producent postawił na nieco wyższą wydajność niż wcześniej. Dzięki temu procesory z tymi układami mogą poradzić sobie także z średnio wymagającymi aplikacjami codziennego użytku, odtwarzaniem wysokiej jakości filmów, czy nawet stabilną rozgrywką do 1080p w 60 FPS-ach.

Czy do Waszej komputerowej aktywności wystarczyłby Wam zintegrowany układ graficzny, jak np. wspominany Intel Iris Xe Graphics?

ŹRÓDŁO: Intel

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.