NASA Mars 2020

Ogromny sukces łazika Perseverance coraz bliżej!

Nowe technologie przyczyniają się do ogromnych sukcesów w każdej dziedzinie. Podobnie jest w przypadku marsjańskiego łazika Perseverance, który nie mógłby robić takich postępów, gdyby nie sztuczna inteligencja.

Nowe technologie przyczyniają się do ogromnych sukcesów w każdej dziedzinie. Podobnie jest w przypadku marsjańskiego łazika Perseverance, który nie mógłby robić takich postępów, gdyby nie sztuczna inteligencja.

Misja NASA Mars 2020

Bezzałogowa misja badawcza NASA Mars 2020 rozpoczęła się 30 lipca 2020 roku. W jej skład oprócz głównego bohatera – łazika Perseverance – wchodzi również helikopter Ingenuity. Misja rozpoczęła się na terenie CCAFS Space Launch Complex na Florydzie, a na miejsce lądowania został wyznaczony Krater Jezero. Lądowanie odbyło się po 211 dniach lotu, 18 lutego 2021 roku. Wszystko odbyło się bez żadnych komplikacji, a dostarczony łazik przesłał pierwsze zdjęcie z powierzchni po kilku minutach od wylądowania.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

NASA zabierze nasze dane na Marsa!

Amerykańska rządowa agencja NASA po raz kolejny wyśle w kosmos dane chętnych uczestników, które finalnie wylądują na powierzchni Marsa!

Czytaj artykuł

Głównym zadaniem misji jest przede wszystkim zbadanie możliwości istnienia życia na Marsie (ślady po takowym życiu w przeszłości), a także analiza tamtejszego klimatu i geologii. Oczywiście tego typu misje bezzałogowe są zalążkiem i podstawą do planowanych w przyszłości misji załogowych. W związku z ryzykiem i trudami związanymi z realizacją misji załogowej na Marsa, obecnie rozważana jest realizacja tego typu misji nie wcześniej, niż po 2030 roku. 

Mimo wszystko takie wizje są obecnie bardzo realistyczne i trzeba podchodzić do nich z odpowiednim dystansem. Jak wiadomo – oprócz problemów logistycznych w postaci chociażby potrzeby zagospodarowania ogromnych ilości paliwa – należy również pamiętać o szkodliwym dla człowieka promieniowaniu słonecznym i kosmicznym. To wynika oczywiście z braku atmosfery.

NASA Mars 2020 – główny cel, rekordy

Miejscem do którego ma dotrzeć łazik Perseverance jest delta rzeczna w krawędzi Krateru Jezero, w którym obecnie się znajduje. Według dostępnych informacji krater kilka miliardów lat temu wypełniała woda. W związku z tym stwierdzono, że jeśli ostały się jakiekolwiek ślady dawnego życia, to trzeba szukać ich właśnie tam. Obecnie łazik znajduje się od tego miejsca ponad 5 kilometrów. Na jego trasie znajdują się dodatkowe utrudnienia w postaci wielu, różnej wielkości kraterów. 

wizualizacja łazika Perseverance na powierzchni Marsa
łazik Perseverance

Elementem, który wyróżnia Perseverance od poprzedników jest fakt zaimplementowania w nim sztucznej inteligencji. Może on wykonywać zdjęcia terenu w jego okolicy, na podstawie których w czasie rzeczywistym podejmuje decyzje o dalszej trasie. Dzięki temu nie musi marnować czasu na analizowanie otoczenia (jak np. Opportunity) czy być sterowanym z poziomu naszej planety. 

Po dotarciu na deltę, łazik spróbuje dokonać zdjęć najciekawszych miejsc z tamtego terenu – pobierze z nich próbki, które w przyszłości zostaną przetransportowane i zanalizowane w laboratoriach. Na początku lutego tego roku NASA za pomocą Twittera postanowiło pochwalić się rekordami głównych bohaterów marsjańskiej misji, której pierwszy rok minął 18 lutego. 

Zaczynając od bardziej rozpoznawalnego bohatera misji – łazika Perseverance – ustanowił on rekord w trakcie jazdy na Marsie w trakcie jednego dnia. Dystans, który udało mu się pokonać wynosił 806,3 stop (około 246 m) i był przebiciem jego własnego rekordu (243,3 m). Poprzednim rekordzistą był łazik Opportunity, który w 2015 roku przejechał 214 metrów w ciągu doby. Innym małym sukcesem był również 19 lot helikoptera Ingenuity, który 8 lutego po raz kolejny wzbił się w powietrze. Lot trwał 100 sekund, a przez ten czas przeleciał 62 metry.

mapa z oznaczeniem lokalizacji łazika Perseverance i helikoptera Ingenuity
lokalizacja łazika Perseverance i helikoptera Ingenuity

Rozwój badań w ciągu ostatniej dekady

Wszystkie badania przeprowadzane w kosmosie są bardzo odległe dla „zwykłych ludzi” – dosłownie i w przenośni. Nie sposób jednak nie przyznać, że w obecnych czasach nawet jako osoby niepowiązane mamy ogromne możliwości na poszerzanie naszej wiedzy z tej dziedziny. Podobnie jest w przypadku ludzi pracujących przy wszystkich operacjach, których głównym celem jest poznawanie nieodkrytych dotąd terenów. 

Łazik Curiosity

Został wystrzelony przez NASA 26 listopada 2011 roku. Lądowanie miało miejsce 6 sierpnia 2012 roku – od tamtej pory urządzenie nadal pracuje na Marsie. Jest to zautomatyzowane laboratorium naukowo-badawcze, którego głównym zadaniem są pomiary meteorologiczne, wykonywanie pomiarów wilgotności gleby oraz poszukiwanie źródeł wody.

wizualizacja łazika Curiosity Rover na powierzchni Marsa, w tle wzniesienia
łazik Curiosity Rover

Lądownik InSight

Pojawił się na Marsie 26 listopada 2018 roku, gdzie osiadł na wulkanicznej równinie w miejscu. Miejsce tonajbardziej nadawało się do przeprowadzania pomiarów fal sejsmicznych. Celem tego lądownika jest przeprowadzenie badań geofizycznych, aby chociaż w najmniejszym stopniu pomóc naukowcom zrozumieć powstanie Marsa.

wizualizacja lądownika InSight na powierzchni Marsa
lądownik InSight

Do poznawania kosmosu potrzebna jest szczególna cierpliwość, ale patrząc na to co przynoszą nam badania – zdecydowanie warto. Wystarczy porównać naszą dzisiejszą wiedzę o tytułowym Marsie z tym, co wiedzieliśmy jeszcze kilkadziesiąt lat temu. No właśnie, dzisiaj możemy nazywać się geniuszami, a patrząc na to jakie jeszcze tajemnice na nas czekają… po prostu chce się czekać!

ŹRÓDŁA: NASA Mars 2020

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez