Do
góry

NASA zabierze nasze dane na Marsa!

Amerykańska rządowa agencja NASA po raz kolejny wyśle w kosmos dane chętnych uczestników, które finalnie wylądują na powierzchni Marsa!

W przypadku pierwszej edycji akcji organizowanej przez NASA, zgłosiło się blisko 10,9 miliona uczestników. Dzięki dużemu zainteresowaniu agencja po raz kolejny postanowiła wyjść z inicjatywą w kierunku osób, którym ostatnio nie udało się zakwalifikować.

NASA Mars 2020

Dokładnie taką nazwę przybrała misja, podczas której łazik o nazwie Perseverance został wysłany w celu zbadania marsjańskiego krateru Jezero. Urządzenie to posiada siedem urządzeń do prowadzenia naukowych i technologicznych badań, dotyczących eksploracji Marsa. Wysłanie go ma pomóc w bliższym poznaniu planety. Chodzi o zrozumienie zagrożeń, jakie mogą czekać na uczestników przyszłych załogowych wypraw na Marsa.

W przeszłości krater Jezero, który został wybrany jako cel wyprawy łazika Perseverance (tłum. wytrwałość), mieścił jezioro. Lądowanie zakończyło się sukcesem 18 lutego 2021, a łazik przesłał pierwsze wykonane przez niego zdjęcia z planety. W ciągu pierwszych dwóch tygodni od wylądowania miał on zacząć pobierać pierwsze próbki marsjańskich skał. Następnie miały one zostać odesłane na Ziemię, w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Wyślij swoje imię na Marsa

Kolejna inicjatywa NASA nosi tytuł „Send Your Name To Mars” („Wyślij swoje imię na Marsa”). Jest to druga tego typu akcja, zorganizowana przez amerykańską agencję. W jej ramach każdy z nas może całkowicie za darmo wysłać swoje dane na powierzchnię Czerwonej Planety.

Pomimo faktu, że obecnie nie ma żadnych informacji na temat daty, kiedy możliwość zapisywania się na kolejną misję zostanie zamknięta – najlepiej zapisać się jak najwcześniej, aby ta możliwość nie uciekła nam sprzed nosa. Nie wiadomo również jaki jest górny limit uczestników, którzy mogą zapisać się w ramach tej akcji. Nadesłane do systemu dane są sprawdzane, aby po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń zostały wyryte na mikroczipie, który zostanie umieszczony na pokładzie łazika.

Aktualnie szacowana data zorganizowania kolejnej misji na Marsa wypada na 2026 rok, a nazwa nowego łazika nie jest jeszcze znana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za nieco ponad cztery lata nazwiska zapisanych uczestników wylecą z Ziemi na powierzchnię Czerwonej Planety, na zamontowanym na pokładzie łazika – mikroczipie.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!