Cenzura w social mediach ‐ wolność, czy ochrona?

Portal chcący funkcjonować i zarabiać musi podporządkować się prawu oraz reklamodawcom. A to właśnie od tego najczęściej zależy to, co widzimy przeglądając Internet.

Przy takim znaczeniu i rozmiarze jakie prezentują dzisiejsze social media manualna kontrola wykonywana przez pojedyncze jednostki nie wystarcza. W związku z tym, jak to się dzieje, że na co dzień nie widujemy nieodpowiednich treści? Odpowiedzią jest CENZURA!

Sztuczna inteligencja i prawdziwa cenzura

W momencie kiedy ludzkie mózgi nie nadążają za sprawdzaniem treści, z pomocą przychodzą sztuczne. Jednakże do prawdziwego rdzennego układu nerwowego brakuje im wiele, co wbrew pozorom w tym przypadku pozwala na wyższą skuteczność. Dzięki mniejszemu skomplikowaniu sztuczna inteligencja może zostać wytrenowana do wykonywania jednej czynności, w tym przypadku do rozpoznawania nieodpowiednich treści. Niestety ma też poważny problem, który człowiek potrafi rozwiązać bez zawahania.

cenzura

Ofiarami tej imperfekcji padły m.in. Wiedeńskie muzea sztuki, które musiały poczynić odważny ruch. Mianowicie postanowiły zrezygnować z tradycyjnych wolnych mediów, na których próbowały się wcześniej reklamować, ze względu za automatycznie nakładane blokady kont. Główną przyczyną nakładanych ograniczeń okazała się nagość objawiająca się na większości publikowanych dzieł.

Sztuczna inteligencja wytrenowana do wykrywania i blokowania kont publikujących treści dla dorosłych jest aż za bardzo skuteczna. Przez to więc nie potrafi odróżnić obrazu lub rzeźby przedstawiającej nagość od prawdziwej rozebranej osoby.

Jeżeli zaciekawił Cię temat sztucznej inteligencji, to zapraszam do dowiedzenia się o niej więcej w naszym artykule znajdującym się poniżej.

Wszystko na właściwym torze

Teraz dzieła sztuki z Wiedeńskich muzeów można znaleźć na Only Fans, które w ostatnich latach zabłysnęło, głównie dzięki pornografii znajdującej się na serwisie. Jednak aby otrzymać dostęp do wszystkich postów danego twórcy trzeba wykupić płatną subskrypcję.

cenzura

Only Fans stało się jedną z niewielu sensownych opcji, z których mogły skorzystać Wiedeńskie muzea w celu reklamowania się. Jednakże platforma w sierpniu tego roku postanowiła zablokować treści jednoznacznie seksualne, przez co muzea miały pewne niedogodności. Finalnie doszły do porozumienia z serwisem i rozpowszechniają swoje okazy bez większych problemów.

Model wykupywania dostępu do dzieł eliminuje też problem reklamodawców, dzięki czemu widz nie jest zmuszony do oglądania natarczywych reklam, a muzeum bardziej niezależne.

Cenzura, czy jej brak?

Jak widać systemy prewencyjne stosowane przez wszystkie platformy nie są bezbłędne. Mimo to sprawdzają się na tyle, że jeżeli ktoś zwyczajnie przegląda dany serwis to nie napotka nic nieodpowiedniego. Jest to skutkiem tego, że czasem algorytm usunie coś, czego nie powinien, w tym przypadku są to właśnie odważne dzieła sztuki.

cenzura

Portale chcąc zapewnić sobie i swoim użytkownikom jak największe bezpieczeństwo muszą tworzyć bardziej restrykcyjne warunki. Jest tak, ponieważ łatwiej dodać wyjątki w postaci pojedynczych artystów i muzeów niż masowo walczyć z osobami omijającymi algorytm.

Konsekwencjami takich działań jest m.in. to, że niektórych spotyka przewrażliwiona cenzura, jak Wiedeńskie muzea. Jednakże dzięki temu wiele dzieci, nastolatków, czy też dorosłych unika gorszących sytuacji w postaci wycieku nagich zdjęć, lub zobaczenia czegoś, czego nie powinni.

Nowoczesne problemy wymagają nowoczesnych rozwiązań

Wiele osób pomyśli sobie, że po prostu mogli przestać się reklamować i ludzie by i tak zwiedzali muzea stacjonarnie. Jednakże trzeba pamiętać, że jeżeli nie ma na na coś popytu, to nikt nie dowie się o istnieniu podaży. Muzea z pewnością swoje lata świetności mają za sobą i ich popularność będzie dalej maleć, więc reklama jest niezbędna skoro chcą mieć klientów.

cenzura

Wiedeńskie muzea są świadome tego, że spadek zainteresowania ich działalnością jest spowodowany digitalizacją. W związku z tym na nowoczesny problem odpowiedzieli nowoczesnym rozwiązaniem. Nie zamknęli działalności, nawet gdy ich funkcjonowanie w mediach ograniczyła cenzura. Z pewnością jest to ruch godny naśladowania.

Lepiej samemu nie sprawdzać skuteczności systemów prewencyjnych, chyba że ktoś nie wie jak usunąć swoje konto na Facebooku.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!