NASA-koncept-asteroidy-Psyche

NASA: jest zgoda na zbadanie złotej asteroidy! Misja Psyche jeszcze w tym roku

Misja Psyche, polegająca na zbadaniu tajemniczej złotej asteroidy może wystartować jeszcze w tym roku! O takim obrocie spraw poinformowało NASA, które stwierdziło, że udało się rozwiązać problemy uniemożliwiające realizację misji w ubiegłym roku.

Agencja NASA poinformowała o zgodzie na przeprowadzenie misji, której celem jest dokładne zbadanie tzw. złotej asteroidy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, start odbędzie się w październiku tego roku, a obiekt badawczy doleci do celu w sierpniu 2029 roku.

Czego w ogóle dotyczy misja Psyche?

Wspomniana złota asteroida, będąca głównym celem planowanej misji Psyche, znajduje się w pasie asteroid pomiędzy Marsem, a Jowiszem. Według dostępnych informacji ma ona 140 mil (226 kilometrów) szerokości, a jej struktura składa się przede wszystkim z żelaza, niklu lub złota. To właśnie te doniesienia o składzie asteroidy są najbardziej interesującym aspektem całej misji, bowiem według naukowców może to być „rzadki przykład jądra planety wystawionego na działanie przestrzeni kosmicznej w wyniku kataklizmicznej kolizji”. Jak informuje Forbes, złota asteroida może być warta nawet 10 biliardów dolarów, czyli więcej, niż globalna gospodarka w 2023 roku (105 bilionów dolarów).

NASA Psyche - złota asteroida
źródło: Bloomberg

Powody odwołania ubiegłorocznej próby

Zanim jednak o najnowszych doniesieniach NASA, warto wspomnieć, iż misja Psyche miała rozpocząć się już w 2022 roku, ale przez napotkane problemy trzeba było zmienić plany. Start wspomnianej misji zaplanowano na wrzesień 2022 roku, ale finalnie nie doszła ona do skutku w związku z opóźnieniami w rozwoju i testowaniu oprogramowania lotu. Wszystko wskazuje jednak na to, że po kilku miesiącach od zaplanowanego startu udało się rozwiązać wszystkie problemy, przez co już niedługo możemy doczekać się oficjalnego startu misji Psyche.

NASA informuje, że Psyche wystartuje jeszcze w tym roku!

Jak poinformowała ostatnio Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), misja Psyche otrzymała zielone światło na realizację. Powodem takiej decyzji jest oczywiście rozwiązanie problemów, które uniemożliwiały start tej akcji we wrześniu ubiegłego roku. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, Psyche ma wystartować z „kompleksu startowego 39A Kennedy Space Center na Florydzie na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy w dniach 5-25 października 2023 r”.

W pierwszej kolejności wyprawa ma przelecieć obok Marsa „w celu uzyskania asysty grawitacyjnej”, a do samej asteroidy ma dotrzeć dopiero… w sierpniu 2029 roku! Tam spędzi na orbicie kolejne 26 miesięcy, aby dokonać dokładnych obserwacji tajemniczego obiektu. Zebrane w trakcie całej misji informacje i materiały dowodowe mają pomóc w uzyskaniu odpowiedzi, czy złota asteroida jest rzeczywiście warta tyle, ile spekulują kosmiczni eksperci.

Jak myślicie, czy doniesienia o wartości złotej asteroidy rzeczywiście okażą się prawdą? Zamierzacie śledzić poczynania NASA podczas misji Psyche?

ŹRÓDŁO: Forbes

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!