Do
góry
small_1822876674

PlayStation 5 – to już oficjalne!

Plotki okazały się faktem, Sony otwarcie mówi o nowej generacji konsol. Specjalny wywiad udzielony magazynowi Wired przez jednego z pracowników Sony - Marka Cerny. Firma otwarcie przyznaje, że najnowsza odsłona PlayStation ma być prawdziwą rewolucją na rynku konsolowym.

To już oficjalne

Mark Cerny obecnie nie chce przyznać, że nowa konsola będzie nosić miano PlayStation 5, a zapytany o to wprost odpowiada jedynie “prawdziwa nowa generacja”. Sprzęt powstaje już od blisko 4 lat i wciąż jest udoskonalany. Na ten moment wielu deweloperów ma już dostęp do wersji deweloperskich konsoli by móc w spokoju prowadzić prace nad grami na nową generację. Jednocześnie trwają prace nad dostarczeniem jeszcze większej liczby dev-kit’ów do developerów.

PlayStation 5 zupełnie nowa generacja!

Sony nie bez powodu mówi tutaj o prawdziwie nowej generacji. Wraz z PlayStation 5 konsola doczekała się kilku niezwykle fundamentalnych zmian.

➡ Konsola Playstation 4 Pro w Niskiej cenie! 
➡ Cena Playstation VR 

Prawdziwa zmiana generacyjna ma tendencję do wprowadzania kilku fundamentalnych zmian. Procesor centralny i GPU konsoli stają się potężniejsze, są w stanie zapewnić wcześniej nieosiągalną graficzną wierność i efekty wizualne; pamięć systemowa zwiększa rozmiar i szybkość, a pliki z gier rosną, co wymaga większych pobrań lub nośników fizycznych o większej pojemności, takich jak dyski.

Jak widać zmianie uległo właściwie wszystko co tworzy dzisiejsze konsole. Nowy układ APU od firmy AMD to jednostka z trzeciej generacji z serii Ryzen oparta o mikroarchitekrutę Zen 2 7nm. Według doniesień Japończycy mają zaoferować nawet Ray-Tracing.

Procesor graficzny, niestandardowy wariant rodziny Navi od Radeona, będzie obsługiwał ray tracing, technikę, która modeluje przemieszczanie się światła, symulując złożone interakcje w środowiskach 3D.

Sony doskonale wie jak ważny stał się ray-tracing w dzisiejszych grach. Pokazuje to ogromny sukces nVidii oraz to jaką zyskała przewagę dzięki nowatorskiej technologii.

Nowa generacja dźwięki i VR!

Wraz z zupełnie nową architekturą jednostki AMD, konsola ma zaoferować możliwość odtwarzania dźwięku w 3D. Zdaniem Sony ma to być zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich graczy. Każdy ma poczuć się jakby przeniósł się bezpośrednio do gry, dźwięk ma dochodzić z przodu, od góry, z tyłu itp. Wszystko to ma zostać osiągnięte zaledwie przy wykorzystaniu głośników zamontowanych w telewizorze.

➡ Konsola Playstation 4 Pro w Niskiej cenie!
➡ Cena Playstation VR 

Wraz z PlayStation 5 mamy zobaczyć kontynuację przygód w Wirtualnej Rzeczywistości. Nowa generacja będzie w pełni kompatybilna z istniejącymi już goglami, jednocześnie Mark nie podzielił się większą ilością szczegółów.

Nie będę zagłębiać się w szczegóły naszej dzisiejszej strategii VR. Poza tym, że VR jest dla nas bardzo ważny i że obecny zestaw słuchawkowy PSVR jest kompatybilny z nową konsolą.

Dysk SSD w standardzie!

Każda kolejna generacja konsol nie wnosiła nic nowego w kwestii wydajności odczytu i zapisu danych. Nowe procesory i układy graficzne stawały się coraz bardziej wydajne, natomiast dysk twardy wciąż był ogromnym ograniczeniem.

PlayStation 5 otrzyma dysk SSD, który jest jednocześnie znacznie lepszy niż te, które możemy znaleźć w naszych komputerach. Sony ma zapewnić bezpośrednie połączenie APU oraz dysku przez co prędkość zapisu jak i odczytu będzie nieporównywalnie wysoka. Dodatkowo Mark Cerny porównał czas ładowania na przykładzie Spider-Mana:

  • Spider-Man (PS4) – loading 15 sekund
  • Spider-Man (PS5 dev-kit) – loading 0.8 sekundy

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku wykorzystano szybką podróż przy jednakowych warunkach.

Wsteczna kompatybilność i 8K

W końcu stało się niemożliwe, PlayStation 5 ma być kompatybilne w dużej części z grami dostępnymi na PS4. Wszystko dzięki podobieństwu architektury zastosowanemu w obydwu konsolach. Jednym z wielu cross-platformowych tytułów ma być między innymi Death Stranding, jednak Sony nie potwierdza oficjalnie tej informacji, Mark Cerny tylko bardzo szeroko się uśmiechnął.

➡ Konsola Playstation 4 Pro w Niskiej cenie!
➡ Cena Playstation VR 

Nowa konsola ma mieć natywne wsparcie dla rozdzielczości 8K, jednak podczas prezentacji został wykorzystany telewizor 4K. Prawdopodobnie funkcja ta wymaga jeszcze dopracowania.

Kiedy premiera?!

W tym aspekcie niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość, Mark wprost powiedział, że nowa generacja nie ujrzy światła dziennego w 2019 roku. Tak więc nie ma co liczyć na szumne zapowiedzi podczas tegorocznego E3, które ma się odbyć w połowie czerwca.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!