QD‐OLED Samsunga ‐ LG powinno pakować walize!

QD‐OLED Samsunga wyznaczył absurdalnie wysoko poprzeczkę, ponieważ eliminuje prawie całkowicie fundamentalne wady wszystkich ekranów bazujących na OLED i LCD. Samsung jest pewny siebie, bo prawdopodobnie stworzył komercyjny ekran bliski perfekcji!

Awatar Mateusz Rej

Udoskonalenie podstaw

QD‐OLED Samsunga, w porównaniu do konkurencyjnych ekranów bazujących na technologii OLED, jest w stanie wyświetlać obraz znacznie jaśniej i z dokładniejszym odzwierciedleniem barw. Co najważniejsze wszystkie te parametry zostały udoskonalone bez utraty czasu reakcji pikseli oraz głębokich czerni, czyli ikony technologii OLED. Dodatkowo rozdzielczość 4K przy zachowaniu 144 Hz odznacza praktycznie wszystkie rubryki.

Porównanie czasu reakcji pikseli wyświetlaczy LCD do QD‐OLED
Porównanie czasu reakcji pikseli (wielkości śladu za ciągnącego się za ufoludkiem – im mniejszy, tym lepiej) – Linus Tech Tips

Wygląda na to, że mamy tu do czynienia z bezkompromisowym rozwiązaniem. Dlatego też panele QD‐OLED zapewne będą znajdowały się w komercyjnych flagowych modelach Samsunga. 

Jasność QD‐OLED 

Ekrany OLED z natury są ciemne w porównaniu do LCD, ponieważ wysoki poziom jasności przyśpiesza proces wypalania pikseli. Dlatego producenci wprowadzają ograniczenia na określonym poziomie, żeby ekrany mogły długo pozostać nieskalane statycznymi defektami. Maksymalna jasność w wyświetlaczach OLED jest kluczowym parametrem, jeżeli docelowe pomieszczenie jest mocno nasłonecznione lub oświetlone innymi źródłami światła.

Telewizor LG G1 65"
LG G1 65″ – fot. LG

Jeden z najjaśniejszych komercyjnych WOLED‐ów to LG OLED Evo należący do grupy G1. Można go znaleźć w telewizorze LG OLED77G1, który kosztuje 19 tys złotych. Sam w sobie jest już o 20% jaśniejszy od reszty ekranów LG WOLED z grupy C1, które są najczęściej kupowane przez konsumentów. 

Zespół z kanału na YouTube o nazwie Linus Tech Tips wykonał pomiar maksymalnej jasności (luminancji) wyświetlaczy QD‐OLED Samsunga i LG OLED Evo. Wynikło z niego, że QD‐OLED na całkowicie białym obrazie osiąga jasność 198,09 cd/m², a jego konkurent 155,8 cd/m², czyli o 27% więcej. Natomiast pomiar jasności QD‐OLED‐a Samsunga wykonany na 10% powierzchni ekranu wykazał 1000 cd/m², a na 3% aż 1500 cd/m². 

Pomiar wykonywany przez członka Linus Tech Tips na ekranie QD‐OLED
Linus Tech Tips

Dla porównania wyświetlacze flagowych smartfonów średnio osiągają wartości ponad 1000 cd/m² (1cd/m² = 1 nit).

Samsung na pokazie porównywał wyświetlacze QD‐OLED do ekranów znajdujących się w telewizorach LG z grupy C1. Zatem testowany przez nich model został zmierzony na jednym z ich własnych egzemplarzy. To nie zmienia faktu, że i tak wyświetlacze QD‐OLED są jaśniejsze od WOLED z grupy C1 o ponad 59% – bazując na danych LG i pomiarach Linus Tech Tips.

Odwzorowanie barw wyświetlaczy QD‐OLED

Porówanie temperatury barw wyświetlaczy WOLED i QD‐OLED
Linus Tech Tips

Samsung był na tyle pewny jakości swoich wyświetlaczy, że pozwolił zespołowi Linus Tech Tips wykonać własne pomiary. Wyniki pokazują, że ta pewność siebie jest całkowicie uzasadniona. 

Zwiększona skuteczność odwzorowania barw w standardzie BT.2020 jest tak samo widoczna gołym okiem, jak podwyższona maksymalna jasność. Dzięki lepszemu pokryciu barwnemu kolory poszczególnych obiektów na ekranie przypominają te prawdziwe. W skrócie kolory nie są przekłamane, oraz w tym przypadku, dużo bardziej atrakcyjne i nasycone. Poniżej znajdują się szczegółowe wyniki pomiarów ekipy Linus Tech Tips.

Pokazowy telewizor LG z wyświetlaczem WOLED C1 uzyskał tylko 75% pokrycia barw w standarcie BT.2020. Natomiast model Samsunga z wyświetlaczem QD‐OLED aż 90%. Zatem różnica w kolorach jest widoczna gołym okiem, jeżeli ustawimy obok siebie oba testowane telewizory.

Ta zaleta szczególnie może przydać się grafikom, filmowcom lub fotografom, a nie tylko osobom oglądającym Netflixa. 

Wypalenie zawodowe QD‐OLED‐ów?

Ekran innego producenta z wypalonymi pikselami
Fot. Mrschimpf – WIkiCommons

Nie zawsze potrzebujemy korzystać z maksymalnej jasności jaką jest w stanie zapewnić wyświetlacz. Ekrany QD‐OLED dzięki podstawowo wyższej luminescencji mogą wyświetlać tak samo jasny obraz co WOLED, przy mniejszym zapotrzebowaniu na moc. Zatem mogą okazać się mniej podatne na wypalanie oraz bardziej energooszczędne, ale ani Samsung, ani Linus Tech Tips nie gwarantują tego. 

Samsung na swoim zamkniętym pokazie zaprezentował też monitory z wyświetlaczami QD‐OLED. Zatem jest przekonany, że te ekrany wytrzymają wielogodzinne sesje gier lub pracy, bez wypalonych elementów interfejsu Pixel Shift, Logo Fade, Boundary Stress Diffuser uchroniły już nie jeden telewizor od wyrzucenia do kosza na elektrośmieci i raczej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Samsung pokazał pilota ładowanego przez WiFi!

Nowe piloty będą dostarczane wraz z najnowszymi modelami telewizorów Samsung QLED. Klasyczne telewizory LCD nadal trzeba będzie obsługiwać klasycznymi modelami zasilanymi bateriami.

Czytaj artykuł

Zastosowanie ich w wyświetlaczu QD‐OLED mogłoby przedłużyć ich żywotność o wiele lat. Tym bardziej, jeżeli potencjalnie mogą się z natury okazać mniej podatne na wypalenie.

A co na to konkurencja?

Bezpośrednim konkurentem Samsunga na rynku wyświetlaczy jest LG. Obie te firmy korzystają z różnych typów ekranów OLED. Do tej pory za najlepszy z nich uznawany był WOLED, który najczęściej jest implementowany właśnie w telewizorach LG. 

Telewizor Sony A95K
Sony A95K – Fot. Sony

4 stycznia 2022 Sony zaprezentowało nowy telewizor BRAVIA XR MASTER Series A95K również wyposażony w wyświetlacz QD‐OLED. Jednakże nie wiadomo, czy jest to ich autorski panel, czy też zakupiony od innego producenta. Natomiast nie słychać, żeby LG szykowało swoją odpowiedź na wyświetlacze QD‐OLED.

Jedyną komercyjną konkurencją wydaje się technologia miniLED, której główną zaletą jest to, że się nie wypala. Ponadto osiąga bardzo wysoką jasność i doskonale odzwierciedla barwy. Jednakże perfekcjoniści mogą narzekać na to, że zostawia poświatę wokół obiektów, bez względu na to, ile ma stref podświetlenia. 

Przebudowa podstaw

Subpikslele ekranu Samsunga Galaxy Note 2
Subpiksele ekranu Samsunga Galaxy Note 2, Fot. Nick Spiker – WikiCommons

Największą zmianą, która właściwie umożliwiła powstanie QD‐OLED, jest właśnie zastosowanie technologi Quantum Dot (Kwantowych Kropek), która występuje również w nazwie. Na kwantowych kropkach najbardziej zyskują tradycyjne wyświetlacze LCD z podświetleniem. Natomiast w ekranach OLED kwantowe kropki pozwoliły Samsungowi podnieść poprzeczkę. 

Technologia Quantum Dot pozwala zastąpić kolorowe tranzystory z wyświetlaczy WOLED i w ich miejscu umieszcza kolorowe kropki na warstwie przepuszczającej światło między nimi. W przypadku QD‐OLED są one koloru czerwonego („R” od „Red”) i zielonego („G” od „Green”). 

Budowa WOLED
Linus Tech Tips / Samsung Display

Trzeci kolor ‐ niebieski („B” od „Blue”) jest emitowany na całej powierzchni przez dolne warstwy wyświetlacza. Niebieskie światło prześwituje czerwone i zielone kropki oraz miesza się z nimi tak, aby uzyskać światło w kolorze kropek. Natomiast niebieski prześwituje przez warstwę nie przysłoniętą żadnymi kropkami. W ten sposób otrzymujemy piksele zbudowane z 3 kolorów RGB, z których można wytworzyć praktycznie wszystkie potrzebne nam kolory.

WOLED vs QD‐OLED

Budowa WOLED vs Budowa QD‐OLED
Linus Tech Tips

Dolna warstwa ekranu WOLED składa się z warstwy emitującej czerwone, zielone i niebieskie światło. Połączenie tych trzech kolorów (RGB) daje nam białe światło. Dociera ono do nas za pomocą dodatkowego okienka w postaci czwartego subpiksela w białym kolorze. Stąd też „W” przed OLED („W” od „White” z ang. „Biały”). 

Na tych trzech warstwach tworzących białe światło znajdują się jeszcze 3 filtry w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim, tworzące kolejne subpiksele RGB. Obok nich znajduje się jeszcze przezroczyste okienko, które przepuszcza biel z niższej warstwy, tworząc biały piksel (WRGB). Natomiast te filtry nadają białemu światłu kolor odpowiedni ich zabarwieniu. 

Zatem budowę QD‐OLED rozróżniają 3 główne cechy:

  • Kolory światła w podstawowej warstwie
  • Zastąpienie kolorowych filtrów kwantowymi kropkami
  • Brak czwartego białego subpiksela

Dlaczego akurat niebieski?

Budowa QD-OLED
Linus Tech Tips / nanosys

W skrócie ‐ kolory to promieniowanie, czyli coś, co niesie energię. Niebieski niesie jej za sobą najwięcej ze wszystkich innych barw. Skumulowanie trzech warstw emitujących niebieskie światło (BBB) daje znacznie więcej energii, niż biel składająca się z tylu samych warstw (RGB). Dlatego QD‐OLED ma znacznie wyższą jasność od WOLED. 

Od jasności subpikseli, czyli czerwonego, zielonego i niebieskiego, zależy też pokrycie barw w RT.2020. Te w WOLED są znacznie ciemniejsze i tylko biały się wybija, bo jako jedyny składa się z 3 warstw o pełnej równomiernej mocy. Dodatkowo nie przysłania go żaden filtr, w przeciwieństwie do czerwonych, zielonych i niebieskich subpikseli, które produkują mniej światła. 

Gdyby to jeszcze było mało, to QD‐OLED produkuje cieplejsze, bardziej nasycone obrazy, przez lepiej oświetlone sub piksele. W związku z tym wydają się jeszcze jaśniejsze dla oka, ponieważ człowiek postrzega jasność również przez saturację, czyli wyrazistość kolorów.

Porównanie temperatury barw wyświetlacza QD‐OLED do OLED C1
QD-OLED po prawej stronie Linus Tech Tips

Bezkompromisowość kosztuje

Oficjalne ceny nie są znane, ale zapowiada się na to, że QD‐OLED będzie flagowym wyświetlaczem ze względu na swoją bezkompromisowość. Telewizory i monitory OLED z reguły nigdy nie były tanie i należały raczej do wyższej półki. Tym bardziej, jeżeli mają oferować 144 Hz przy rozdzielczości 4K. 

Przydatne oszustwo

Samsungi Galaxy Note RGB
Samsung Galaxy Note 10 – WikiCommons

Ekrany oszukują nasz zmysł wzroku poprzez łączenie podstawowych kolorów i ich częste zmiany, aby wyświetlić obiekty i ich ruch. Takie niewinne oszustwo przyczyniło się do tylu ogromnych osiągnięć, jak chociażby możliwość przeczytania tego artykułu. 

Źródło miniaturki: Samsung

Awatar Mateusz Rej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez