Smart okulary z prawdziwego zdarzenia od OPPO na INNO DAY 2022

INNO DAY 2022 rozpoczęło się prezentacją najnowszej technologii spod ręki OPPO. I nie dotyczyła ona smartfonów. Firma pierwszego dnia pokazała inteligentne okulary, układ do przetwarzania dźwięku i urządzenie do monitorowania Waszego zdrowia.

Awatar Marta Urbaniak

Technologia rozwija się w coraz szybszym tempie, tak aby rozwiązywać napotykane przez ludzkość problemy. Ale czasem chodzi po prostu o poprawienie najzwyklejszego komfortu, takiego na co dzień. W ostatnich latach jednym z ważniejszych tematów stało się zdrowie i to do niego przejdźmy najpierw.

Zdrowie masz tylko jedno – OHealth H1

Firmy z tego powodu prześcigają się w ulepszaniu swoich sprzętów, aby zmieścić w nich rozwiązania, które pozwolą użytkownikom kontrolować swój stan fizyczny czy samopoczucie. Jak chociażby Huawei Watch GT 3 Pro z możliwością pomiaru EKG.

Nie jest to jednak sprzęt medyczny, o czym musicie pamiętać. Ale na pewno pomoże w obserwowaniu Waszej kondycji i możliwych niepokojących objawów. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do Waszego stanu zdrowia powinniście skontaktować się z lekarzem, a nie polegać w 100% na technologii.

OPPO wykonało swój ruch w kierunku monitorowania Waszego zdrowia i stworzyło OHealth H1. Jest to małe urządzenie o owalnym kształcie, które spokojnie zmieści się w Waszej dłoni i pozwoli na zbadanie aktualnej kondycji. Jest bardzo lekki – waży zaledwie 95g i bardzo prosty w obsłudze, w razie potrzeby aplikacja podpowie jak wykonać pomiary.

OPPO Ohealth

Akcesorium jest na tyle inteligentne, że włączy się samo, po wzięciu go do ręki. Niektóre testy wykonywane są w mniej niż 30 sekund, co pozwala na szybkie codzienne kontrole. W końcu profilaktyka jest bardzo ważna.

6 niezbędnych dla zdrowia funkcji

To owalne spłaszczone maleństwo może zmierzyć kilka najważniejszych parametrów za pomocą tych funkcji:

  • saturacji krwi – po przyłożeniu palca do spodu urządzenia z sensorem, zostanie odczytany poziom nasycenia Waszej krwi tlenem. Odbywa się to poprzez pomiar metodą PPG, czyli przepływu krwi z naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Możecie więc liczyć na wiarygodne wyniki,
  • EKG – urządzenie działa podobnie jak te bardziej zaawansowane w przychodniach i szpitalach. Musicie przyłożyć je płaską powierzchnią do klatki piersiowej we wskazanym miejscu przez aplikację. Podobno jest możliwość wykrycia arytmii czy migotania przedsionków, które mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne,
  • osłuchu płuc i serca – czujniki piezoelektryczne są tak wrażliwe na bodźce, że wykryją nawet szmery w płucach podczas oddychania czy nieprawidłowości w biciu serca. Urządzenie zadziała zupełnie jak lekarski stetoskop. Miejmy nadzieję, że będzie można wysyłać zapisane dane do Waszego lekarza rodzinnego,
  • pomiaru tętna – tak jak przy saturacji, wystarczy że przyłożycie opuszek palca do czujnika, a ten wykona pomiar ciśnienia krwii i zapisze je w aplikacji OHealth,
  • odczytu temperatury ciała – urządzenie zbada temperaturę ciała po umieszczeniu w odległości 3 cm od Waszego czoła. Teraz już mało kto używa zwykłych termometrów, skoro elektroniczne spisują się lepiej i działają szybciej,
  • monitorowania snu – biały aparat po zostawieniu w odległości 20 cm od poduszki na której śpicie wyłapie i podda analizie chrapanie. Ale nie tylko – jeśli ktoś z Was ma niespokojny sen, problemy z oddychaniem w nocy czy normalny rytm bicia serca, to również zostanie zarejestrowane.

To wszystko nie byłoby możliwe bez współpracy OPPO wraz z firmą Omron, która zajmuje się produkcją i sprzedażą sprzętu medycznego na skalę światową. Bardzo wrażliwe sensory i wykorzystane algorytmy w OHealth H1 wraz z aplikacją OHealth stoją na straży Waszego zdrowia.

Ale nie tylko Wam może się przydać taki mały pomocnik. Przede wszystkim może zaradzić w przypadku teleporad medycznych, gdy z różnych przyczyn nie możecie stawić się w placówce medycznej.

Możliwe, że za sprawą aplikacji będziecie mogli przesyłać swoje wyniki bezpośrednio do Waszego lekarza. Wpłynęłoby to na zwiększenie profilaktyki zdrowia i pozwoliłoby na szybsze wykrywanie niepokojących objawów oraz unikanie zaawansowanych stanów chorobowych. W myśl zasady: “Lepiej zapobiegać niż leczyć.”

Z myślą o miłośnikach dobrego brzmienia – MariSilicon Y

W zeszłym roku OPPO zaprezentowało procesor do przetwarzania obrazu – MariSilicon X. Teraz przyszła pora na ulepszenie dźwięków wraz z MariSilicon Y Bluetooth audio SoC. Ten autorski układ działa w oparciu o technologię N6RF – półprzewodniki RF pozwolą na maksymalną wydajność 5G i Wi-Fi 6, ale również pomogą przy wydłużeniu żywotności baterii.

Pakiet Pro Bluetooth pozwoli na zwiększenie przepustowości łącza aż o 50% w porównaniu do innych dostępnych na rynku układów Bluetooth. Przesył dźwięku ma odbywać się z prędkością do 12 Mb/s.

OPPO MariSilicon Y

Zastosowano technologię kodeka URLC (Ultra Resolution Lossless Codec). Z czym to się wiąże? Jednostka NPU i 590 miliardów operacji na sekundę nie dla każdego jest miarodajnym zobrazowaniem. Chodzi o to, że wyższa kompresja URLC pozwoli na przesyłanie po Bluetooth bezstratny czysty dźwięk.

Producent mówi nawet o braku jakichkolwiek zakłóceń, wysokiej jakości i zoptymalizowaniu dźwięku przestrzennego, nie ważne w jakim formacie zapisana jest ścieżka audio. Urządzenia, które będą zawierać ten procesor mają być kompatybilne z dowolnym sprzętem audio dostępnym na rynku.

Smart okulary – OPPO Air Glass 2

I w końcu wisienka na torcie. Podczas pierwszego dnia INNO DAY 2022 zaprezentowano OPPO Air Glass 2 – smart okulary, które pozwolą wdrożyć technologię do Waszego życia. Należą one do kategori AR (Assited Reality), związku z tym nie odbiorą Wam realnych doznań, a tylko ułatwią funkcjonowanie na co dzień.

Na pozór wyglądają jak najzwyklejsze okulary i nic dziwnego, bo ważą tylko 38g i niewątpliwie mają bardzo lekkie ramki. Specjalna soczewka do wam możliwość dostosowania jej do swojej wady wzroku. Tak, aby używać ich na co dzień, bez dyskomfortu dla Waszych oczu.

OPPO Air Glass 2 – na co Wam pozwolą

Jakie funkcje będą możliwe do wykonania i widoczne na soczewkach? Między innymi:

  • wykonywanie połączeń,
  • tłumaczenie w czasie rzeczywistym,
  • nawigacja wraz z aktualną lokalizacją,
  • funkcja przetwarzania mowy na tekst.

Ale również wiele innych o których przekonacie się, gdy wejdą na rynek. Na pewno okażą się niezmiernie przydatne dla osób niedosłyszących. Te mogą poprawić ich komfort funkcjonowania i interakcji z innymi osobami. Natomiast każdy z Was może znaleźć coś użytecznego w OPPO Air Glass 2.

Okulary sprawdzą się w sytuacjach, gdy chcecie zrozumieć drugą osobę z innego kraju, znaleźć drogę nawet pomimo rozładowanego telefonu czy wysłać wiadomość bez wyciągania innych urządzeń.

Innowacyjne smart okulary stawiają na wzrok, jeden ze zmysłów na którym polegacie najbardziej. Może to pierwszy krok naprzód, a za kilkadziesiąt lat powstaną soczewki z podobnymi funkcjami. Choć do rzeczywistości jak z Cyberpunka jeszcze trochę brakuje…

Co Wy sądzicie o zaprezentowanych urządzeniach? Czy bylibyście skłonni je zakupić, aby poprawić Wasze codzienne życie i nawyki?

Źródło: OPPO

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez