Do
góry

Tajemnicze GPU od AMD | Czy będzie rewolucja w 2020 roku?

Na rynku kart graficznych niespecjalnie wiele się dzieje. W 2018 roku nVidia zaprezentowała rodzinę kart GeForce RTX, a rok później dołączyła do niej wersje z dopiskiem SUPER, będące mocniejszymi odpowiednikami pierwowzorów. Nowe karty zostały dobrze przyjęte szczególnie dzięki wprowadzeniu nowych technologii takich jak między innymi RayTracing. 

Tak samo dobrego przyjęcia nie miały jednak karty od konkurencji czyli od AMD. Modele konsumenckie z serii RX nie zachęcają niczym szczególnym za wyjątkiem przystępnej ceny, a i nowsze modele ustępują wydajności swoim starszym odpowiednikom. To jednak może się niedługo zmienić, a AMD prawdopodobnie będzie chciało powtórzyć sukces jaki osiągnęło w ubiegłym roku na rynku procesorów. 

Wszystkie informacje na temat najnowszej karty od AMD pojawiły się po odkryciu jakiego dokonał jeden z użytkowników Reddita. Na stronie z wynikami testu syntetycznego OpenVR od jakiegoś czasu na jednym z najwyższych miejsc znajduje się dość niecodzienny wynik. Wśród testów przeprowadzonych na kartach nVidii znajduje się jeden na nieopisanej szerzej karcie AMD Radeon(™) Graphics. Co jeszcze ważniejsze procesor jaki został użyty w tym teście to wewnętrzna próbka procesora z serii Ryzen 4. Jak udało się ustalić jest to mobilny procesor Ryzen 7 4800H. 

➡ Sprawdź ceny procesorów Ryzen

Wcześniej wspomniałem, że wynik testu znajduje się na samym szczycie wszystkich wykonanych benchmarków. Tajemnicza karta AMD ma o blisko 17% wyższą wydajność niż najwyżej spozycjonowana nVidia RTX 2080Ti. W tym wypadku jedynym miarodajnym wskaźnikiem jakie daje test jest liczba klatek na sekundę. Warto też zwrócić uwagę, że ów RTX 2080Ti to najprawdopodobniej egzemplarz bardzo dobrze znoszący dodatkowe podkręcanie co umożliwiło osiągnięcie takiego wyniku. Innymi słowy nowy układ od AMD może być nawet o 30% bardziej wydajny niż najwydajniejsze konsumenckie konstrukcje od nVidii.

Warto też zwrócić uwagę na sam procesor, a właściwie urządzenia w jakich się znajdzie, ponieważ jest to układ przygotowany z myślą o laptopach i notebookach. Te jak wiadomo znacznie gorzej radzą sobie z wydajnym chłodzeniem i utrzymywaniem niskich temperatur na komponentach. Samo użycie w tym teście procesora jest jeszcze bardzo istotne z innej perspektywy. W przypadku testów syntetycznych przeprowadzanych na laptopach te udostępniają jedynie podstawowy układ graficzny czyli ten zintegrowany z CPU. Układy, które często znaleźć można w laptopach dla graczy to GPU dedykowane i nie zawsze pojawia się jako główne w specyfikacji. Ta informacja pozwoliła przez chwilę sugerować, że nadchodzący procesor od AMD został zestawiony z wciąż opracowywaną kartą od nVidii. Doskonale podsumował to twórca testu w jednym ze swoich wpisów. Poniżej znajdziecie pełną wersję w języku angielskim. 

Hi, I’m the developer of the benchmark (OpenVR Benchmark), and since I was already asked on the OpenVR Benchmark Discord to comment on the AMD benchmark result everyone seems to be talking about, I guess I will also comment here to let people know what I think.

To be clear, I do not have access to any more information than you, I also just see the result in the leaderboard, beating all the 2080 Ti.

The CPU does seem to be a Ryzen 7 4800H and people generally seem to agree about that. Regarding the GPU, it is definitely some kind of unreleased high end GPU, as being 17% above the best performing 2080 Ti is quite a big step. It hasn’t really been mentioned here, but that best performing 2080 Ti in the leaderboard is already a really good performing 2080 Ti. As usual, there’s many GPUs that perform somewhere in the middle, with few being faster and few being slower. The majority of 2080 Ti actually perform more around ~80 fps in this benchmark, so the unnamed GPU we talk about here is around 29% faster than a regular 2080 Ti, while being 17% faster than the highest overclocked 2080 Ti.

I guess it might be just about possible to get a “30% higher than 2080 Ti” result by having a 2080 Ti with a world-record liquid nitrogen OC, but I think most likely people using engineering sample CPUs, especially a Ryzen 7 4800H, are not running liquid nitrogen OCs.

So this benchmark result is very likely done with some unannounced GPU. And since I would consider it very unlikely that someone has access to both an AMD engineering sample CPU and an unannounced Nvidia GPU, and is allowed to use both in the same system, I think it is most likely that this is an unannounced AMD GPU. So I do agree with most people here that this most likely seems to be a new AMD GPU that is quite a bit faster than a 2080 Ti, but I also think to not be disappointed if it ends up being something different, no one should feel 100% certain about this.

➡ Sprawdź ceny procesorów Ryzen

Fakt, że test został oparty o dwie próbki inżynieryjne daje blisko 100% pewności, że mamy do czynienia z nadchodzącą kartą graficzną od AMD. Istnieje oczywiście szansa, że jest to układ pochodzący od nVidii, jednak prawdopodobieństwo, że ktoś miałby dostęp do próbek inżynieryjnych tych dwóch firm w jednym momencie jest szalenie niskie. 

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!