UE chce kolejnych zmian. Wrócą telefony z wymienną baterią

UE chce kolejnych zmian. Wrócą telefony z wymienną baterią

Szykuje się kolejny nakaz ze strony UE dotyczący smartfonów – nie tak dawno wszedł w życie nakaz montowania złącza USB-C. Teraz nastąpi powrót do przeszłości i smartfony mają mieć znowu wymienną baterię.

Unia Europejska na początku czerwca tego roku zarządziła ujednolicenie wszystkich smartfonów do posiadania złącza USB-C. Sprawa została przegłosowana i nikt nie ma nic do gadania, a producenci mają czas do 2024 roku na dokonanie zmian. Oczywiście najbardziej nie spodobało się to Apple, które od lat używa swojego złącza Lightning.

Reklama
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Apple nie ma wyjścia, USB-C obowiązkowe! UE dało ultimatum

Rok 2022 bez dwóch zdań możemy nazwać kluczowym okresem w temacie ujednolicenia złączy ładowania. Najpierw dowiedzieliśmy się, że UE doszła do porozumienia w tej sprawie, a później, że Apple… po prostu się na to zgodziło.

Czytaj artykuł

Powrót do przeszłości telefonów?

Jednak teraz szykuje się kolejna drastyczna zmiana. UE przyglądała się uważnie technologii będącej na rynku i podjęła nową decyzję. Chodzi o budowanie smartfonów w taki sposób by użytkownik sam mógł wymienić baterię. I nie będzie to dobrowolne, a narzucone odgórnie. Trzeba powiedzieć, że na razie proces jest na etapie rozmów i konsultacji.

Jednak kto z Was nie chciałby mieć możliwości wymiany samej baterii, gdy ta już swoje przeżyła, zamiast kupować nowego smartfona? Ważną kwestią ma być wykorzystywanie materiałów z recyklingu do produkcji nowych ogniw. Nowe baterię muszą być wykonane co najmniej z: 16% kobaltu, 85% ołowiu, 6% litu i 6% niklu, pochodzących z recyklingu.

źródło: Mobile Fan

Pomogłoby to w zredukowaniu elektrośmieci, pozwoliłoby na wydłużenie okresu żywotności smartfonów, ale i zaoszczędzenie pieniędzy. Na tym samym zależy UE, ale nie chodzi tylko o korzyści dla środowiska.

Ma być to szansa, aby użytkownicy mogli samodzielnie zająć się wymianą akumulatora. Czynność ta na ten moment nie należy do najłatwiejszych przy zintegrowanych podzespołach smartfonów. Łatwo uszkodzić sprzęt za który zapłaciliście niemałe pieniądze.

źródło: PressConnects

Sprawa nie dotyczy jednak samych smartfonów, ale dotyka też słuchawki, tablety, laptopy czy nawet samochody elektryczne! Zanim dojdzie do wydania rozporządzenia o wymiennych bateriach, pomysł musi zostać zatwierdzony przez Parlament i Radę Europejską.

Pytanie czy Apple znowu będzie protestować i “tupnie nóżką”, czy za maksymalnie 2 lata ujrzymy rozkładanego iPhone’a? Dużo osób przywykło, że własna ingerencja we własne telefony jest niczym rozbrajanie bomby. Co wtedy stanie się z serwisami naprawczymi, z których mają zastrzyk gotówki? 

Źródło: SamMobile miniaturka: iFixit

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!