usb-c w UE

USB-C pogoniło konkurencję! Z europejskiego rynku znikają inne złącza

Przy okazji premiery iPhone’ów 15 Apple oficjalnie pożegnało złącze Lightning, a – wraz z nadejściem 2024 roku – nowe przepisy weszły w życie. W związku z tym, już niedługo nie kupimy żadnych urządzeń z innym standardem, niż właśnie USB-C!

Awatar Kamil Malczyk

Komisja Europejska przypomina, że rok 2024 to czas zmian dla standardów ładowania w gadżetach, telefonach i innych urządzeniach elektronicznych!

Po największym przełomie, jakim było zlikwidowanie złącza Lightning z serii iPhone’ów 15, wraz z nadejściem nowego roku większość urządzeń musi już korzystać z ujednoliconego standardu ładowania USB-C.

USB-C pogoniło konkurencję

Już od dłuższego czasu było wiadomo, że Komisja Europejska dąży do ujednolicenia standardów ładowania we wszystkich urządzeniach i gadżetach dostępnych na europejskim rynku. Ostatecznie przepisy te zostały przegłosowane, a już teraz – od 1 stycznia 2024 roku – oficjalnie weszły w życie.

źródłó: X (ex-Twitter) – @EU_Comission

Zgodnie z wprowadzonymi w tym zakresie zmianami, urządzenia sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być zgodne ze standardem USB-C. To właśnie z tego powodu – a nie na skutek apple’owej „rewolucji” – w iPhone’ach 15 gigant z Cuppertino musiał pożegnać się ze złączem Lightning.

USB-C zdmuchnęło Lightninga
źródło: TechCrunch

Po co te zmiany? Dlaczego coś zmieniać, skoro było dobrze? Głównym powodem wprowadzenia nowych przepisów miał być problem elektrośmieci, który – między innymi ze względu na odmienne standardy ładowania – jest całkiem powszechny.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Apple łaskawie dało USB-C w iPhone 15. Warto było czekać?

Złącze Lightning było z nami od modelu iPhone 5, który zadebiutował w 2012 roku. Dekadę od tamtej zmiany doczekaliśmy się kolejnej. Zaprezentowana w tym roku seria iPhone 15 jako pierwsza w historii Apple ma złącze USB-C. Jednak czy było warto tyle czekać?

Czytaj artykuł

Laptopy na USB-C już niedługo!

Na mocy nowych przepisów, od początku 2024 roku na terenie Unii Europejskiej nie można sprzedawać większości gadżetów i urządzeń elektronicznych z innym standardem, niż USB-C. Mowa o smartfonach, tabletach, aparatach i kamerach, czytnikach, klawiaturach, urządzeniach do nawigacji, słuchawkach i głośnikach.

źródło: Digital Trends

Jak już pewnie zauważyliście, wymóg stosowania standardu ładowania USB-C od 1 stycznia 2024 roku nie dotyczy laptopów. Te zostaną nim objęte nieco później, bo dopiero w 2026 roku. Mimo tego, już teraz część producentów jest gotowa na zmiany i sprzedaje swoje urządzenia z ujednoliconym złączem.

Czy jesteście zadowoleni z ujednolicenia standardów ładowania na terenie Unii Europejskiej? Jak myślicie, czy ta zmiana wyjdzie na plus, czy wręcz odwrotnie?

ŹRÓDŁO: European Comission

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.