2021 to będzie rok technologii!

Wiele osób pełnym wyzwań roku 2020 zadaje sobie pytanie jak będzie wyglądać 2021? Teraz wiemy już na pewno, że będzie to rok technologii.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Wiele osób pełnym wyzwań roku 2020 zadaje sobie pytanie jak będzie wyglądać 2021? Teraz wiemy już na pewno, że będzie to rok technologii.

W 2020 roku ogłoszenie pandemii zmieniło otaczającą nas rzeczywistość. Inny jest też biznes, który łączymy z technologami. Od lutego trwa walka z COVID-19 – zamknięcia niejednej branży (gastronomia, turystyka i rozrywka) zmieniły bezpowrotnie prognozy biznesowe.

Szczepionka to wielkie nadzieje

rok technologii

Wiele państw, przedsiębiostw, nie tylko farmaceutycznych, nadal prowadzi wyścig z czasem. Dla wszystkich najważniejszym celem jest i było wynalezienie szczepionki i jak najszybsze zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sukcesem stała się  pierwsza szczepionka firm Pfizer i BioNTech, która pojawiła się w Polsce 27 grudnia ub.r.. W kolejce na zatwierdzenie i dopuszczenie do komercyjnego obrotu czeka co najmniej kilka preparatów.

W 2021 roku najważniejsza dla wszystkich będzie zaszczepienie jak największej liczby osób i to jak w najkrótszym czasie. To największa szansa na jak najszybszy powrót do funkcjonowania obywateli w trybie przedpandemicznym oraz odmrożenie zapadającej się gospodarki. Najnowsze technologie, które są niezbędne przy opracowywaniu szczepionki, odgrywają kluczową rolę w walce o przetrwanie gospodarki i społeczeństwa na całym świecie.

Życie online od A do Z 

praca zdalna
rok technologii

W minionym roku nauczyliśmy się żyć, pracować, uczyć, a nawet prowadzić życie towarzyskie online. Prowadzimy spotkania, dzięki platformom webinarowym jak polski Clickmeeting. Za jego pomocą na przestrzeni roku rozwinął się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ten startup, może okazać się najciekawszą polską spółką, która wschodzi na rynkach zagranicznych. 

Żyjemy w świecie online, za pomocą aplikacji i urządzeń, bez bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami czy partnerami w biznesie. Zamknięci w czterech ścianach. Pracownicy wielu firm przeszli na pracę zdalną i wielu z nich nawet po częściowym powrocie do codzienności przed pandemią dalej będzie wykonywało pracę  z domu.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Edukacja zdalna w 2020 roku wzrosła o 586%

Nauka znów została przeniesiona do wirtualnych klas. Edukacja zdalna to wyzwanie nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale też platform webinarowych.

Czytaj artykuł

Tzw. home office okazał się ogromną szansą dla technologii, które pomogły firmom wprowadzić niezbędne rozwiązania do pracy zdalnej. Z kolei inaczej wygląda teraz branża nieruchomości, szczególnie biurowa. O szybkim i masowym powrocie do tzw. office’u w tym roku możemy tylko pomarzyć. Szkolenia online, webinary, a nawet wszelkiego rodzaju duże wydarzenia możliwe są dziś zza ekranu komputerów, bez wychodzenia z domowego zacisza. 

Faktem jest, że  obecny rok raczej upłynie pod hasłem dalszej wirtualizacji biznesu. Te firmy, które szybciej i łatwiej przystosują się do obecnej rzeczywistości, wykorzystując nowoczesne technologię mogą przetrwać najbliższy rok.

Boom na E-commerce 

rok technologii

Zamknięte sklepy stacjonarne w ubiegłym roku zwiększyły popularność zakupów online. Z raportu ExpertSender „E-zakupy w Polsce 2020” wynika, że 92 proc. ankietowanych internautów stało się jednocześnie konsumentami internetowymi i robi zakupy online przynajmniej raz w miesiącu.. W ciągu jednego miesiąca, aż 31 proc. badanych stwierdziło, że wydaje do 300 zł, a 28 proc. że jest to powyżej 300,  a nawet -500 zł. Sklepów i galerii handlowych nie potrzebuje już 64 proc. ankietowanych i nieustająco ważna jest szybka i przewidywalna dostawa. 

Na znaczeniu będą zyskiwać wszelkie platformy do zamawiania jedzenia, które odnotowały w ub.r. nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty przychodów. W 2020 roku branża e-commerce urosła w galopującym tempie i nic nie wskazuje na to, aby to się zmieniło. 

Kolejny trend to wykorzystanie urządzeń mobilnych do zakupów. Według badań przygotowanych rynkowych już ponad 60 procent  polskich użytkowników korzysta z telefonu do robienia zakupów. Na znaczeniu zyskała też bankowość mobilna, bo ponad połowa z nas twierdzi, że dziś częściej niż przed pandemią dokonuje transakcji finansowych online lub mobilnie. 

CSR firm wreszcie ma coraz większe znaczenie dla społeczeństwa

e-papierosy
rok technologii

W obliczu pandemii Covid-19 biznes i firmy stanęły przed obliczem nowych wyzwań, także w zakresie społecznej odpowiedzialności. Wiele firm za jeden z celów postawiło sobie zadbanie nie tylko o zyski, ale także o kwestie środowiskowe czy zdrowotne. 

Nawet te kojarzone z używkami zmieniają swój biznes. Dobrym przykładem są tu niektóre firmy z branży tytoniowej. Od kilku lat rozwijające mniej szkodliwe produkty od papierosów, takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Jednocześnie wycofywane są z rynku tradycyjne papierosy. Według raportu „Burning Issues: The Global State of Tobacco Harm Reduction 2020” na świecie pali około 1,1 miliarda ludzi. Jednak z roku na rok rośnie liczba tych, którzy papierosy zamieniają m.in. na takie urządzenia. Dzisiaj to już prawie 100 mln ludzi. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Epidemia chorób odtytoniowych – technologiczne alternatywy

Coraz więcej palących osób do walki z tym, co niszczy ich zdrowie, może wykorzystać nowe technologie. Produktami o obniżonej szkodliwości, czyli elektronicznymi alternatywami (e-papierosy) dla tradycyjnych papierosów warto przyjrzeć się dziś – w Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Czytaj artykuł

Aerozol, który powstaje w trakcie podgrzewania płynów z nikotyną w e-papierosach czy wkładów z tytoniem w podgrzewaczach zawiera znacznie mniej szkodliwych dla zdrowia substancji niż dym z papierosów. Nie ma w nim np. substancji smolistych – te powstają podczas spalania tytoniu. Niższa toksyczność takich urządzeń w porównaniu z papierosami może też ograniczać szkodliwość nałogu. Niemniej jednak bezpieczniej poczekać tu na długofalowe badania tych produktów.

Już teraz wiele państw widzi w nich jednak szansę na podreperowanie zdrowia publicznego. To w myśl zasady: wszystko będzie lepsze od palenia papierosów. W niektórych prowadzi się z palaczami bezpośredni dialog. Jeśli nie mogą zerwać ze swoim nałogiem, to powinni chociaż wybierać produkty o mniejszym ryzyku dla ich zdrowia.

elektroniczny papieros
rok technologii

W Polsce z takich urządzeń korzysta jednak niewielki odsetek palących. Zdecydowanie dominują u nas tradycyjne papierosy i daleko nam np. do takiej Japonii. Tam już co piąty palacz zamiast dalej palić korzysta z mniej szkodliwych produktów. Głównie z podgrzewaczy tytoniu, które właśnie w Japonii pojawiły się po raz pierwszy. 

Polska Gospodarka

Jak przedstawia się sytuacja Polski? Prognozy są oczywiście zależne od rozwoju sytuacji.  Nie wiadomo kiedy gospodarka ulegnie całkowitemu odmrożeniu. W kolejce po pieniądze i pomoc ustawiają się kolejne branże: padają restauracje, hotele, sieci siłowni niepewna jest przyszłość linii lotniczych i wielu firm współpracujących z zamkniętymi sektorami. 

rok technologii
także

Jeszcze nie znamy pełnych statystyk, ale można szacować, że PKB w 2020 r. spadł około 3 proc. Według raportu OECD Economic Outlook z grudnia 2020 roku PKB Polski spadnie o 3,5 proc. w 2020 roku, zaś w 2021 roku PKB wzrośnie o 2,9 proc. Dopiero w 2022 roku wzrost gospodarczy prognozuje na poziomie 3,8 proc.

Jest niestety jedna pewna rzecz – w przyszłym roku czekają na nas podwyżki cen żywności, prądu, a przede wszystkim opłat za wywóz śmieci i wielu usług: fryzjerskich, kosmetycznych czy turystycznych. Co ciekawe analitycy rynku nieruchomości przewidują wzrost cen mieszkań- w obliczu braku opłacalności produktów oszczędnościowych jak lokaty, Polacy mogą chcieć lokować kapitał w mieszkaniach, a to może odbić się na ich cenach. 

Rozwój sektora gier i rozrywki online

Konsola
rok technologii

Miniony rok upłynął pod hasłem rozwoju rozrywki online. Zamknięte kina, kluby, brak koncertów i kontaktów społecznych odbiły się na poszukiwaniu przez Polaków alternatyw. Serwisy typu Netflix, HBO GO czy inne oferujące filmy za darmo lub na żądanie z powodu pandemii koronawriusa zyskały na popularności – ludzie zamknięci w domach chętnie wykupywali ich usługi. 

W USA i większości krajów Europy usługi przesyłania strumieniowego mają największy udział w użyciu wideo dla wszystkich grup wiekowych do 50 lat – wynika z raportu Capgemini. Serwisy subskrypcji wideo na żądanie (SVOD) do końca roku prześcigną płatną telewizję w ponad 30 krajach, a szacunkowa liczba odbiorców Netfliksa w Polsce wynosi około miliona.

Z kolei najważniejszymi tematami dla sektora telekomunikacyjnego w 2021 r. będzie przetarg na częstotliwość 5G, który prawdopodobnie odbędzie się w połowie 2021 r. 

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez