Do
góry

2021 to będzie rok technologii!

Wiele osób pełnym wyzwań roku 2020 zadaje sobie pytanie jak będzie wyglądać 2021? Teraz wiemy już na pewno, że będzie to rok technologii.

W 2020 roku ogłoszenie pandemii zmieniło otaczającą nas rzeczywistość. Inny jest też biznes, który łączymy z technologami. Od lutego trwa walka z COVID-19 – zamknięcia niejednej branży (gastronomia, turystyka i rozrywka) zmieniły bezpowrotnie prognozy biznesowe.

Szczepionka to wielkie nadzieje

rok technologii

Wiele państw, przedsiębiostw, nie tylko farmaceutycznych, nadal prowadzi wyścig z czasem. Dla wszystkich najważniejszym celem jest i było wynalezienie szczepionki i jak najszybsze zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sukcesem stała się  pierwsza szczepionka firm Pfizer i BioNTech, która pojawiła się w Polsce 27 grudnia ub.r.. W kolejce na zatwierdzenie i dopuszczenie do komercyjnego obrotu czeka co najmniej kilka preparatów.

W 2021 roku najważniejsza dla wszystkich będzie zaszczepienie jak największej liczby osób i to jak w najkrótszym czasie. To największa szansa na jak najszybszy powrót do funkcjonowania obywateli w trybie przedpandemicznym oraz odmrożenie zapadającej się gospodarki. Najnowsze technologie, które są niezbędne przy opracowywaniu szczepionki, odgrywają kluczową rolę w walce o przetrwanie gospodarki i społeczeństwa na całym świecie.

Życie online od A do Z 

praca zdalna
rok technologii

W minionym roku nauczyliśmy się żyć, pracować, uczyć, a nawet prowadzić życie towarzyskie online. Prowadzimy spotkania, dzięki platformom webinarowym jak polski Clickmeeting. Za jego pomocą na przestrzeni roku rozwinął się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ten startup, może okazać się najciekawszą polską spółką, która wschodzi na rynkach zagranicznych. 

Żyjemy w świecie online, za pomocą aplikacji i urządzeń, bez bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami czy partnerami w biznesie. Zamknięci w czterech ścianach. Pracownicy wielu firm przeszli na pracę zdalną i wielu z nich nawet po częściowym powrocie do codzienności przed pandemią dalej będzie wykonywało pracę  z domu.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Edukacja zdalna w 2020 roku wzrosła o 586%

Nauka znów została przeniesiona do wirtualnych klas. Edukacja zdalna to wyzwanie nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale też platform webinarowych.

Czytaj artykuł

Tzw. home office okazał się ogromną szansą dla technologii, które pomogły firmom wprowadzić niezbędne rozwiązania do pracy zdalnej. Z kolei inaczej wygląda teraz branża nieruchomości, szczególnie biurowa. O szybkim i masowym powrocie do tzw. office’u w tym roku możemy tylko pomarzyć. Szkolenia online, webinary, a nawet wszelkiego rodzaju duże wydarzenia możliwe są dziś zza ekranu komputerów, bez wychodzenia z domowego zacisza. 

Faktem jest, że  obecny rok raczej upłynie pod hasłem dalszej wirtualizacji biznesu. Te firmy, które szybciej i łatwiej przystosują się do obecnej rzeczywistości, wykorzystując nowoczesne technologię mogą przetrwać najbliższy rok.

Boom na E-commerce 

rok technologii

Zamknięte sklepy stacjonarne w ubiegłym roku zwiększyły popularność zakupów online. Z raportu ExpertSender „E-zakupy w Polsce 2020” wynika, że 92 proc. ankietowanych internautów stało się jednocześnie konsumentami internetowymi i robi zakupy online przynajmniej raz w miesiącu.. W ciągu jednego miesiąca, aż 31 proc. badanych stwierdziło, że wydaje do 300 zł, a 28 proc. że jest to powyżej 300,  a nawet -500 zł. Sklepów i galerii handlowych nie potrzebuje już 64 proc. ankietowanych i nieustająco ważna jest szybka i przewidywalna dostawa. 

Na znaczeniu będą zyskiwać wszelkie platformy do zamawiania jedzenia, które odnotowały w ub.r. nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty przychodów. W 2020 roku branża e-commerce urosła w galopującym tempie i nic nie wskazuje na to, aby to się zmieniło. 

Kolejny trend to wykorzystanie urządzeń mobilnych do zakupów. Według badań przygotowanych rynkowych już ponad 60 procent  polskich użytkowników korzysta z telefonu do robienia zakupów. Na znaczeniu zyskała też bankowość mobilna, bo ponad połowa z nas twierdzi, że dziś częściej niż przed pandemią dokonuje transakcji finansowych online lub mobilnie. 

CSR firm wreszcie ma coraz większe znaczenie dla społeczeństwa

e-papierosy
rok technologii

W obliczu pandemii Covid-19 biznes i firmy stanęły przed obliczem nowych wyzwań, także w zakresie społecznej odpowiedzialności. Wiele firm za jeden z celów postawiło sobie zadbanie nie tylko o zyski, ale także o kwestie środowiskowe czy zdrowotne. 

Nawet te kojarzone z używkami zmieniają swój biznes. Dobrym przykładem są tu niektóre firmy z branży tytoniowej. Od kilku lat rozwijające mniej szkodliwe produkty od papierosów, takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Jednocześnie wycofywane są z rynku tradycyjne papierosy. Według raportu „Burning Issues: The Global State of Tobacco Harm Reduction 2020” na świecie pali około 1,1 miliarda ludzi. Jednak z roku na rok rośnie liczba tych, którzy papierosy zamieniają m.in. na takie urządzenia. Dzisiaj to już prawie 100 mln ludzi. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Epidemia chorób odtytoniowych – technologiczne alternatywy

Coraz więcej palących osób do walki z tym, co niszczy ich zdrowie, może wykorzystać nowe technologie. Produktami o obniżonej szkodliwości, czyli elektronicznymi alternatywami (e-papierosy) dla tradycyjnych papierosów warto przyjrzeć się dziś – w Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Czytaj artykuł

Aerozol, który powstaje w trakcie podgrzewania płynów z nikotyną w e-papierosach czy wkładów z tytoniem w podgrzewaczach zawiera znacznie mniej szkodliwych dla zdrowia substancji niż dym z papierosów. Nie ma w nim np. substancji smolistych – te powstają podczas spalania tytoniu. Niższa toksyczność takich urządzeń w porównaniu z papierosami może też ograniczać szkodliwość nałogu. Niemniej jednak bezpieczniej poczekać tu na długofalowe badania tych produktów.

Już teraz wiele państw widzi w nich jednak szansę na podreperowanie zdrowia publicznego. To w myśl zasady: wszystko będzie lepsze od palenia papierosów. W niektórych prowadzi się z palaczami bezpośredni dialog. Jeśli nie mogą zerwać ze swoim nałogiem, to powinni chociaż wybierać produkty o mniejszym ryzyku dla ich zdrowia.

elektroniczny papieros
rok technologii

W Polsce z takich urządzeń korzysta jednak niewielki odsetek palących. Zdecydowanie dominują u nas tradycyjne papierosy i daleko nam np. do takiej Japonii. Tam już co piąty palacz zamiast dalej palić korzysta z mniej szkodliwych produktów. Głównie z podgrzewaczy tytoniu, które właśnie w Japonii pojawiły się po raz pierwszy. 

Polska Gospodarka

Jak przedstawia się sytuacja Polski? Prognozy są oczywiście zależne od rozwoju sytuacji.  Nie wiadomo kiedy gospodarka ulegnie całkowitemu odmrożeniu. W kolejce po pieniądze i pomoc ustawiają się kolejne branże: padają restauracje, hotele, sieci siłowni niepewna jest przyszłość linii lotniczych i wielu firm współpracujących z zamkniętymi sektorami. 

rok technologii
także

Jeszcze nie znamy pełnych statystyk, ale można szacować, że PKB w 2020 r. spadł około 3 proc. Według raportu OECD Economic Outlook z grudnia 2020 roku PKB Polski spadnie o 3,5 proc. w 2020 roku, zaś w 2021 roku PKB wzrośnie o 2,9 proc. Dopiero w 2022 roku wzrost gospodarczy prognozuje na poziomie 3,8 proc.

Jest niestety jedna pewna rzecz – w przyszłym roku czekają na nas podwyżki cen żywności, prądu, a przede wszystkim opłat za wywóz śmieci i wielu usług: fryzjerskich, kosmetycznych czy turystycznych. Co ciekawe analitycy rynku nieruchomości przewidują wzrost cen mieszkań- w obliczu braku opłacalności produktów oszczędnościowych jak lokaty, Polacy mogą chcieć lokować kapitał w mieszkaniach, a to może odbić się na ich cenach. 

Rozwój sektora gier i rozrywki online

Konsola
rok technologii

Miniony rok upłynął pod hasłem rozwoju rozrywki online. Zamknięte kina, kluby, brak koncertów i kontaktów społecznych odbiły się na poszukiwaniu przez Polaków alternatyw. Serwisy typu Netflix, HBO GO czy inne oferujące filmy za darmo lub na żądanie z powodu pandemii koronawriusa zyskały na popularności – ludzie zamknięci w domach chętnie wykupywali ich usługi. 

W USA i większości krajów Europy usługi przesyłania strumieniowego mają największy udział w użyciu wideo dla wszystkich grup wiekowych do 50 lat – wynika z raportu Capgemini. Serwisy subskrypcji wideo na żądanie (SVOD) do końca roku prześcigną płatną telewizję w ponad 30 krajach, a szacunkowa liczba odbiorców Netfliksa w Polsce wynosi około miliona.

Z kolei najważniejszymi tematami dla sektora telekomunikacyjnego w 2021 r. będzie przetarg na częstotliwość 5G, który prawdopodobnie odbędzie się w połowie 2021 r. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!