Aktualizacja iPhone ma umożliwić instalację aplikacji spoza Apple App Store

Aktualizacja iPhone ma umożliwić instalację aplikacji spoza Apple App Store

Jak poinformowano na łamach serwisu 9to5Mac, Apple ma pracować nad rewolucyjną zmianą. Posiadacze iPhone’ów i iPadów już niedługo mogą otrzymać możliwość instalowania aplikacji spoza oficjalnego sklepu App Store!

Jedną z największych różnić między Androidem a iOS-em było ograniczenie użytkowników systemu od Apple’a, w kontekście instalowania aplikacji.

Posiadacze iPhone’ów i iPadów mogli pobierać aplikacje tylko z oficjalnego sklepu, ale wiele wskazuje na to, że już niedługo może się to zmienić!

Reklama

iOS od Apple będzie bardziej otwarty?

Nie od dziś wiadomo, że – między innymi w kontekście instalowania aplikacji – system iOS jest zdecydowanie bardziej zamknięty, niż konkurencyjny Android.

Z jednej strony jest to pewien plus, bo ryzyko zainfekowania urządzenia jest zdecydowanie niższe, ale z drugiej, blokada instalowania aplikacji spoza oficjalnego sklepu (App Store dla iOS) potrafi być uciążliwa, zwłaszcza przy „przesiadce” nowych użytkowników na iPhone’y czy iPad’y.

Apple iOS 17.2
źródło: MacRumors

Wszystko wskazuje na to, że pojawiło się światełko w tunelu, o czym poinformowano na łamach serwisu 9to5Mac. Mowa o dowodach znalezionych w kodzie bety iOS-a 17.2, które wskazują, „że firma rzeczywiście zmierza w kierunku umożliwienia sideloadingu na urządzeniach z iOS”.

Czym jest sideloading?

Proces sideloadingu to nic innego, jak instalowanie aplikacji ze źródeł innych, niż te oficjalne. W przypadku urządzeń o opartych o system iOS (iPhone’ach i iPadach mowa oczywiście o sklepie App Store.

Sideloading - definicja
źródło: TechRadar

Użytkownicy Apple’a nigdy nie mogli instalować aplikacji spoza oficjalnego źródła, bo „pozwoliłoby to aplikacjom ominąć wytyczne App Store”.

Reklama

Skąd taka zmiana?

Warto wspomnieć, że po raz kolejny nie jest to dobra wola Apple’a (jak to zostało przedstawione podczas wprowadzenia złącza USB-C do iPhone’ów 15), a odgórne wymagania… Unii Europejskiej, która przyjęła w ubiegłym roku ustawę o rynkach cyfrowych (DMA – Digital Markets Act).

Apple o sideloadingu
starszy wiceprezes ds. inżynierii oprogramowania w Apple, Craig Federighi, stwierdził w listopadzie 2021 roku, że  „sideloading jest najlepszym przyjacielem cyberprzestępcy” (źródło: 9to5Mac)

Nowa ustawa monopolowa powstała, aby giganci nie mogli wykorzystywać swojej przewagi do osłabiania konkurencji. Zakłada ona między innymi, że użytkownicy mają mieć możliwość instalowania aplikacji spoza oficjalnych źródeł.

Apple vs Unia Europejska
źródło: Reuters

Informacje pozyskane przez serwis 9to5Mac wskazują na to, że Apple jest już najprawdopodobniej gotowe na przystosowanie systemu iOS do nowych wytycznych Unii Europejskiej. Choć nie wiadomo, kiedy Apple oficjalnie ogłosi tę zmianę, UE zakłada, że nastąpi to nie później, niż do marca 2024 roku.

Co uważacie o możliwości, którą już niedługo mogą otrzymać użytkownicy urządzeń Apple? Czy ta zmiana zachęci Was do wyboru iOS-a, zamiast Androida?

ŹRÓDŁO: 9to5Mac

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!