Apple zaprezentowało nowe komputery podczas WWDC 2023

Apple wprowadza nowości w swoich komputerach, chociażby w postaci autorskiego najnowszego chipu czy większych rozmiarów urządzeń, bez zwiększenia drastycznie ich wagi. Smukłość i wydajność to cechy, jakie można przypisać nowym urządzeniom.

Awatar Marta Urbaniak

Apple wprowadza nowości w swoich komputerach, chociażby w postaci autorskiego najnowszego chipu czy większych rozmiarów urządzeń, bez zwiększenia drastycznie ich wagi. Smukłość i wydajność to cechy, jakie można przypisać nowym urządzeniom.

Na dzisiejszej konferencji WWDC 2023 Apple zaprezentowało wydajniejsze komputery, w tym laptopa.

MacBook Air pozostał smukły, a zyskał na rozmiarze ekranu, który ma 15-cali. To pierwszy tak cienki laptop z tak dużą przekątną wyświetlacza.

Mac Studio i Mac Pro zostały ulepszone o chipy M2 Max i M2 Ultra

Aktualnie trwa konferencja Apple – WWDC 2023 (Worldwide Developers Conference), na której firma zaprezentowała już swoje najnowsze komputery, w tym ultracienkiego laptopa i to od niego zaczniemy.

Najsmuklejszy z 15-calowym ekranem

Tegoroczny MacBooka Air jest jednym z najsmuklejszych laptopów, czego można było się spodziewać. Jednak to jedyny, który przy swoich niewielkich rozmiarach oferuje aż 15,3-calowy wyświetlacz Liquid Retina o wysokiej rozdzielczości. Jego jasność jest na poziomie 500 nitów, a wyświetla aż miliard kolorów, co czyni go odpowiednim do twórczej pracy.

Można spokojnie powiedzieć, że jest to najsmuklejszy laptop, który ma 15-calowy ekran. Jego grubość to 11,5 mm, a waży zaledwie 1,51 kg, więc sprawdzi się, gdy będziecie potrzebowali łatwo i sprawnie przemieścić się z miejsca na miejsce bez przerywania pracy.

źródło grafiki Apple

Ale niech jego parametry niech Was nie zmylą, cała konstrukcja jest solidna i wytrzymała. Nie wspominając o wysokiej wydajności pracy dzięki wbudowanemu chipowi M2. Czas pracy na baterii wynosi do 18 godzin, co jest wręcz świetnym wynikiem.

Na pokładzie znalazło się 8‑rdzeniowe CPU z czterema rdzeniami odpowiedzialnymi za wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi. 10‑rdzeniowe GPU posłuży do szybkiej obsługi grafiki, nie zabrakło również 16‑rdzeniowy system Neural Engine. Do dyspozycji macie maksymalnie 24 GB RAM-u z przepustowością do 100 Gb/s.

Po bokach zobaczycie za to port MagSafe do ładowania i dwa porty Thunderbolt do łączności z akcesoriami czy monitorem zewnętrznym. Co zaskoczy to obecność wejścia słuchawkowego 3,5 mm

źródło grafiki Apple

Dodatkowo wyposażono go kamerę FaceTime HD nagrywającą w jakości 1080p. A trzy mikrofony i sześć głośników, w tym dwa głośniki wysokotonowe i dwa zestawy przetworników niskotonowych, zapewnią Wam wyraźny dźwięk. Niskie tony i obsługa Dolby Audio pozwolą na realistyczne odczucia.

Motywem MacBooka Air są naturalne kolory, a dokładniej odcień północy, księżycowej poświaty, gwiezdnej szarości i srebra.

Mac Studio otrzymał chip M2 Max/M2 Ultra

Mac Studio zwiększył swoją wydajność za sprawą wbudowania chipu M2 Max lub M2 Ultra. Okazuje się on 3 razy szybszy w wersji z M2 Max od Maca Studio poprzedniej generacji z chipem M1 Ultra. Wewnątrz wbudowano 12‑rdzeniowe CPU, 38‑rdzeniowe GPU i do 96 GB pamięci RAM o przepustowości 400 Gb/s.

źródło grafiki Apple

Renderowanie w aplikacjach czy budowanie ich samych od zerwa będzie szybsze, niż dotychczas. Sam chip M2 Ultra przewyższa swoimi możliwościami M2 Max i to dwukrotnie. To pierwszy tak duży i mocny systemem jednoukładowym (SoC) firmy Apple. Znajdziecie w nim 24‑rdzeniowe CPU, 76‑rdzeniowe GPU i do 192 GB RAM-u o przepustowości 800 Gb/s.

Mac Studio tym razem ma HDMI z większą przepustowością, co pozwala na przesyłanie obrazów o rozdzielczości do 8K i częstości odświeżania 240 Hz. Znajdziecie tam także cztery porty Thunderbolt 4, jeden port Ethernet 10 Gb/s i dwa wejścia USB-A. Od przodu są dostępne dwa kolejne porty USB‑C i gniazdo na kartę SD. Nie zabrakło też obsługi Wi-Fi 6 czy Bluetooth 5.3 z łącznością z najnowszymi akcesoriami.

Mac Pro z chipem od Apple

Słynna memiczna “tarka”, czyli Mac Pro, otrzymała najmocniejszy chip, czyli M2 Ultra. Tutaj macie aż 192 GB RAM-u o przepustowości 800 Gb/s, co czyni urządzenie jednym z potężniejszych na liście Apple i to z autorskim układem scalonym.

Na pokładzie zamocowano 24‑rdzeniowe CPU od Apple i 76‑rdzeniowe GPU. Dla wymagających znalazło się aż siedem gniazd PCIe, które obsługują 4. generację interfejsu. Przesyłanie danych będzie teraz dwukrotnie szybsze.

Możliwość kodowania wideo i tworzenia symulacji 3D również weszły na wyższy poziom. Wideo może być importowanie przez 24 strumieni z kamer 4K i transkodowane na format ProRes na bieżąco.

Mac Pro jest niezwykły ze względu na opcję podłączenia kart, tych cyfrowych (DSP), kart wewnętrznych/wyjściowych z interfejsem cyfrowym (SDI) do podłączania profesjonalnych kamer i monitorów.

Użytkownicy, którzy potrzebują dodatkowe interfejsy sieciowe i więcej pamięci masowej, mają opcję ich zwiększenia. Konfiguracja pozwala na rozbudowanie i dostosowanie się do użytkownika, aby sprostać wyzwaniom.

Tutaj portów Thunderbolt 4 jest aż osiem, a dokładniej sześć z tyłu i dwa na górze obudowy. W Macu Pro spotkacie się też z Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3, za to są trzy porty USB-A, dwa HDMI z obsługą 8K i odświeżaniem do 240 Hz

źródło grafiki Apple

Dodatkowo macie aż dwa porty Ethernet z przesyłaniem o prędkości 10 Gb/s i gniazdo słuchawkowe przystosowane do podłączania słuchawek o wysokiej zależność między natężeniem prądu i napięciem.

Ceny i dostępność

Wszystkie urządzenia można zamawiać już od dzisiaj na stronie apple.com/pl/store i w aplikacji Apple Store. Pierwsze urządzenia będą dostarczane klientom i zostaną udostępnione w sklepach Apple Store oraz u autoryzowanych sprzedawców Apple we wtorek, 13 czerwca.

Korzystając z programu Apple Trade In, klienci mogą oddać swój dotychczasowy komputer i otrzymać bonifikatę na zakup nowego Maca. Informacje na temat wartości urządzeń klientów dostępne są na stronie apple.com/shop/trade-in.

  • 15‑calowy MacBook Air z chipem M2 dostępny w kolorze północy, księżycowej poświaty, srebrnym i gwiezdnej szarości, będzie kosztował od 7 299 zł do 8 499 zł.
  • Mac Studio kosztuje 22 999 zł z chipem M2 Ultra i 11 499 zł z chipem M2 Max.
  • Ceny Maca Pro w wersji typu wieża zaczynają się od 38 999 zł, a w szafie serwerowej zaczynają się od 41 999 zł.

Źródło: Apple #1, #2

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez