Mit obalony, można smażyć frytki w kosmosie! Co to oznacza?

Mit obalony, można smażyć frytki w kosmosie! Co to oznacza?

Jako ludzie z kosmosem obcujemy już od prawie 100 lat, ale nadal nie znamy, ani nie rozumiemy wielu pozornie oczywistych rzeczy. Praktycznie rzecz biorąc wiemy, że nic nie wiemy. Jednakże teraz naukowcy są przekonani, że można usmażyć frytki w kosmosie.

ESA pomyślnie przeprowadziła eksperyment w samolocie symującym stan mikrograwitacji.

Naukowcom udało się usmażyć frytki w głębokim oleju w specjalnej frytkownicy.

Niepozorny eksperyment tak na prawdę ma dość duży wpływ na przyszłość podboju kosmosu.

Reklama

Tak będziemy przyrządzać frytki w kosmosie?

Przygotowania do podboju kosmosu, w tym Marsa i Księżyca, ciągle trwają pełną parą. Regularnie możemy usłyszeć o nowych rakietach i ich przygodach, pojazdach czy też satelitach. Jednakże w niedzielę na Twitterze Europejskiej Agencji Kosmicznej mogliśmy zobaczyć, że pomyślnie udało jej się usmażyć frytki w stanie nieważkości.

Cały eksperyment odbył się na pokładzie słynnego samolotu symulującego stan nieważkości, a dokładniej mikrograwitację. Natomiast proces smażenia odbył się w specjalnie zaprojektowanej maszynie, a nie w typowej frytkownicy. Jednakże całość mimo nietypowego otoczenia symuluje typowe warunki w kosmosie. 

Co to oznacza?

frytki z kosmosu, frytkownica w samolocie
Frytkownica na pokładzie samolotu
Źódło: ESA

Przypominam, że stan nieważkości i mikrograwitacji znacznie ogranicza menu kosmonautów. Wiele ziemskich potraw nie jest możliwych do przygotowania w kosmosie ze względu na drastycznie odmienne warunki grawitacyjne. Chociażby to czy bąbelki powietrza przemieszczają czy też nie ma ogromny wpływ na proces gotowania wody. 

Dlatego ten niepozorny eksperyment, wbrew pozorom, ma ogromne znacznie. Dzięki niemu wiadomo, że smażenie ziemniaków na głębokim oleju jest możliwe. Zapewne nowo odkryta zasada dotyczy również innych warzyw oraz potraw. W związku z tym jeżeli w przyszłości zaczniemy podbijać kosmos, to w trakcie wypraw możemy spodziewać się pysznego i pożywnego jedzenia, które dobrze znamy. Natomiast na ten moment to dobra wiadomość głównie dla kosmonautów, którzy aktualnie spożywają w kosmosie tylko nawadniane posiłki i tortille. 

frytki z kosmosu, frytkownica
Zdjęcie kosmicznej frytkownicy
Źródło: ESA

Osobiście mam też teorię spiskową, że McDonald’s od początku wiedziało o tym, że można smażyć frytki w kosmosie. Dlatego też wybrali je jako swoje ikoniczne danie po to, żeby stać się interplanetarnym, a może nawet międzygalaktycznym imperium fastfoodowym. Bylibyście chętni na takie kosmiczne frytki?

Źródło: ESA

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Kwiecień 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!