ESA pomyślnie przeprowadziła eksperyment w samolocie symującym stan mikrograwitacji.
Naukowcom udało się usmażyć frytki w głębokim oleju w specjalnej frytkownicy.
Niepozorny eksperyment tak na prawdę ma dość duży wpływ na przyszłość podboju kosmosu.
Tak będziemy przyrządzać frytki w kosmosie?
Przygotowania do podboju kosmosu, w tym Marsa i Księżyca, ciągle trwają pełną parą. Regularnie możemy usłyszeć o nowych rakietach i ich przygodach, pojazdach czy też satelitach. Jednakże w niedzielę na Twitterze Europejskiej Agencji Kosmicznej mogliśmy zobaczyć, że pomyślnie udało jej się usmażyć frytki w stanie nieważkości.
Cały eksperyment odbył się na pokładzie słynnego samolotu symulującego stan nieważkości, a dokładniej mikrograwitację. Natomiast proces smażenia odbył się w specjalnie zaprojektowanej maszynie, a nie w typowej frytkownicy. Jednakże całość mimo nietypowego otoczenia symuluje typowe warunki w kosmosie.
Co to oznacza?
Przypominam, że stan nieważkości i mikrograwitacji znacznie ogranicza menu kosmonautów. Wiele ziemskich potraw nie jest możliwych do przygotowania w kosmosie ze względu na drastycznie odmienne warunki grawitacyjne. Chociażby to czy bąbelki powietrza przemieszczają czy też nie ma ogromny wpływ na proces gotowania wody.
Dlatego ten niepozorny eksperyment, wbrew pozorom, ma ogromne znacznie. Dzięki niemu wiadomo, że smażenie ziemniaków na głębokim oleju jest możliwe. Zapewne nowo odkryta zasada dotyczy również innych warzyw oraz potraw. W związku z tym jeżeli w przyszłości zaczniemy podbijać kosmos, to w trakcie wypraw możemy spodziewać się pysznego i pożywnego jedzenia, które dobrze znamy. Natomiast na ten moment to dobra wiadomość głównie dla kosmonautów, którzy aktualnie spożywają w kosmosie tylko nawadniane posiłki i tortille.
Osobiście mam też teorię spiskową, że McDonald’s od początku wiedziało o tym, że można smażyć frytki w kosmosie. Dlatego też wybrali je jako swoje ikoniczne danie po to, żeby stać się interplanetarnym, a może nawet międzygalaktycznym imperium fastfoodowym. Bylibyście chętni na takie kosmiczne frytki?
Źródło: ESA
Dodaj komentarz