Czy czworonogi zostaną zastąpione? Nadchodzi Xiaomi CyberDog 2

Xiaomi Launch September 2023 właśnie dziś miało miejsce w Berlinie. Wiele osób wyczekiwało nowej serii smartfonów i ta się pojawiła. Ale zaskoczeniem była prezentacja nowej generacja robo psa, czyli Xiaomi CyberDog 2.

Awatar Marta Urbaniak

Xiaomi Launch September 2023 właśnie dziś miało miejsce w Berlinie. Wiele osób wyczekiwało nowej serii smartfonów i ta się pojawiła. Ale zaskoczeniem była prezentacja nowej generacja robo psa, czyli Xiaomi CyberDog 2.

Podczas dzisiejszego eventu Xiaomi Launch September 2023 zaprezentowane zostały innowacje, jak chociażby Xiaomi CyberDog 2.

Czworonożny przyjaciel zgubił na wadze i stał się lżejszy, a jego wygląd bardziej przypomina psa w porównaniu z poprzednim modelem.

Potrafi wykonać rozmaite sztuczki, spełni komendy głosowe czy nawet wejdzie w interakcje z Waszymi urządzeniami typu „smart home”.

Xiaomi jest jedną z nielicznych marek, które wychodzą daleko poza oferowanie jedynie smartfonów czy zegarków. Od tej firmy kupicie większość wyposażenia elektrycznego do Waszego domu, aby ten stał się “smart”.

Ale chińskie przedsiębiorstwo posunęło się o krok dalej i stworzyło robo psa, o czy oczywiście już wiecie. Tym razem na światło dzienne wychodzi nowa generacja, czyli Xiaomi CyberDog 2. Jeden z prototypów był pokazany na wystawie w Berlinie.

Nietypowy “sprzęt” będzie przypominać Wam domowego czworonoga z wyglądu, który swoją drogą teraz bardziej imituje posturę zwierzęcia, a konkretniej Dobermana. Taki wynalazek może pomóc samotnym osobom posiąść namiastkę przyjaciela, który będzie czuwał u ich boku.

Kolejna generacja waży sobie 8,9 kg, w porównaniu z poprzednim modelem, który ważył 14 kg. Teraz to znacznie mniej niż średni pies z krwii kości. Robot mierzy sobie około 37 cm wysokości. Podąży za Wami z prędkością do 6 km/h, czyli blisko dwukrotnie szybszą niż w przypadku modelu numer 1 (3.2 km/h). Pomaga mu w tym czujniki LiDAR. Jednak to nie jedyny jaki znalazł się na pokładzie cyber-psa.

Czujnik dotyku, akustyczny sensor czy czujnik ToF posłużą do wchodzenia w interakcje z pupilem. A za jego wizję odpowiadają: kamera głębi Intel Realsense D430, 13 Mpix interaktywna kamera AI, 1 Mpix kamera RGB do rozpoznawania kolorów oraz kamera typu “rybie oko” o polu widzenia 146°. Pupil nasłuchuje głosu swojego pana dzięki 4 układom mikrofonów i algorytmowi AI od Xiaomi.

Głównym mózgiem całego urządzenia jest procesor NVIDIA’s Jetson Xavier NX AI z mocą obliczeniową 21 TOPS (trylion operacji na sekundę). Xiaomi CyberDog 2 nie tylko chodzi, ale również jak to pies, wykonuje sztuczki. Pomaga mu w tym sterownik Xiaomi CyberGear Micro, to dzięki niemu Wasz przyjaciel będzie w stanie zrobić kaskaderskie wyczyny jak salto w przód, w tył, czy nawet stanie na przednich “łapach”.

Jest to możliwe również dzięki napędzanym przez AI dynamicznemu balsamowi, wyższemu momentowi obrotowemu i precyzyjnej kontroli ruchów. Te wspomogą tobota przy wstawaniu z upadku.

Gdy mowa o sztuczkach bardziej przypominających te dla psów, to czujniki wykryją Waszą twarz i ruch dłoni, dzięki czemu robot wykona sztuczkę odpowiednią do gestu. Co jednak również nietypowe dla zwykłego pupila, to fakt, że dzieło Xiaomi odpowie swojemu właścicielowi (tylko po Chińsku).

A z kolejnej funkcji posiadacze takie cyber robota na pewno się ucieszą. Łączność typu AIoT pozwoli na kontrolowanie urządzeń w zasięgu robota. System podejmowania decyzji pozwoli robotowi zachować się odpowiednio do sytuacji. Możecie też nim sterować z poziomu aplikacji, swoim głosem lub pilotem, który jest sprzedawany oddzielnie oraz niestety głosowo, ale jedynie po Chińsku.

Xiaomi CyberDog 2 jest urządzeniem typu open source, co oznacza, że możecie wgrać liczne oprogramowania, w tym na przykład do rozpoznawania Waszych żywych czworonożnych towarzyszy i wchodzenia z nimi w interakcje.

Bo chodzi o to by elektronika, która jest tworzona i innowacje służyły ludziom do tworzenia lepszego jutra, a nie zastępowania tego co bezcenne jak relacje ze swoimi żywymi towarzyszami.

Cena za takiego „cyber pupila” to 1600 €, czyli około 7 300 zł. Nie wiadomo na ten moment czy Xiaomi wypuści swojego CyberDoga 2 w Polsce.

Źródło: 𝕏
Źródło miniaturki: 𝕏 (dawniej Twitter)

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.