Przypominamy!
Kilka słów o Optimusie
Optimus, czyli seria humanoidalnych robotów od amerykańskiej Tesli ma być początkiem nowej ery rozwoju technologicznego. W przyszłości mają wykonywać za nas nudne, powtarzane codziennie czynności, a sterowanie nimi ma odbywać się za pomocą poleceń głosowych. Oprócz wyręczania nas z nielubianych czynności, jak chociażby przynoszenie zakupów ze sklepu, Optimus ma również wypełnić braki pracowników na rynku.
Optimus. Znaczenie Optimusa stanie się widoczne w nadchodzących latach. Ci, którzy są wnikliwi lub patrzą, uważnie słuchają, zrozumieją, że Optimus ostatecznie będzie wart więcej niż biznes samochodowy, wart więcej niż FSD.
Według początkowych doniesień Optimus ma mieć +/- 172 cm wzrostu, a jego waga będzie oscylowała w okolicy 57 kg. Ma być wyposażony w 8 kamer, oprogramowanie autopilota Tesli, a na miejscu jego twarzy pojawi się ekran wyświetlający określone informacje. Ma on osiągać prędkość maksymalną równą 8 km/h, aby nie poruszał się zbyt szybko względem przemieszczających się ludzi.
Zapowiedź tegorocznej prezentacji robota Optimus
Zanim jednak zajmiemy się prezentacją robota Optimus, warto przypomnieć o wydarzeniach z poprzednich miesięcy tego roku. W czerwcu opublikowaliśmy tekst, w którym opisaliśmy czym ma być ów robot, a także kiedy możemy spodziewać się jego prezentacji. Wspominaliśmy wtedy, że pracę nad projektem Tesla Bot zapowiedziano w trakcie Tesla AI Day w 2021 roku.
Jak zapowiadała wtedy amerykańska firma, miał on wyróżniać się jedną, bardzo znaczącą cechą. Robot Tesli miał być przede wszystkim zautomatyzowany, a nie w pełni autonomiczny. Oznacza to mniej więcej tyle, że „Optimus nie będzie żył własnym życiem, a najważniejszy głos w kontekście jego funkcjonowania będzie należał do właściciela”.
Jak dobrze pamiętamy, Tesla podczas ubiegłorocznego eventu dość mocno zawiodła swoich fanów. Wszystko dlatego, iż podczas prezentacji na scenie mogliśmy oglądać co najwyżej dziwne popisy człowieka przebranego za Optimusa. W tym roku dowiedzieliśmy się, że wydarzenie Tesla AI Day 2022 odbędzie się we wrześniu, a nie tak jak to było w zwyczaju – w sierpniu.
Elon Musk poinformował również, że w związku z przesunięciem terminu imprezy, już 30 września będziemy mieli okazję ujrzeć prawdziwego Optimusa. Wspomnianą zapowiedź raczej mało kto brał na poważnie, bowiem spełnienie tego terminu dla wielu niemal graniczyło z cudem. Na niższą wiarygodność tego ogłoszenia działał również fakt, że w tamtym okresie zachowanie Elona Muska dla wielu było niemal nie do przyjęcia. Wiele osób uznało więc, że zapowiedź ta jest jedynie zasłoną dymną, aby ludzie zapomnieli o związanych z nim kontrowersjach.
Tesla AI Day 2022 i prezentacja humanoidalnego robota
W związku ze wcześniejszym brakiem wiary wielu internautów niemałe było zdziwienie, kiedy podczas tegorocznego wydarzenia Tesla rzeczywiście zaprezentowała Optimusa. Jeszcze przed samą prezentacją dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, przypomniał, że w ubiegłym roku na scenie pojawił się jedynie „facet w garniturze”. Dalej zapowiedział jednak, że na dzisiejsze spotkanie przygotował coś znacznie bardziej imponującego.
Optimus jest prototypem humanoidalnego robota, który „dzieli niektóre oprogramowania AI i czujniki z funkcjami wspomagania kierowcy autopilota z samochodów Tesli”. Co więcej, firma chce, aby ostateczna wersja Optimusa kosztowała nie więcej niż 20 tysięcy dolarów (+/- 96,6 tys. zł).
Musk stwierdził, że firma zbiera doświadczenie dzięki „produkcji jednostek napędowych dla samochodów elektrycznych”, co pomoże wprowadzić zdolne roboty do produkcji. Wspomniał również, że finalny etap produkcji chce zacząć od testowania robotów w swoich fabrykach. Powiedział też, że – w przeciwieństwie do „innych, bardzo imponujących demonstracji robotów humanoidalnych” – Optimus tworzony jest do masowej produkcji.
Podczas prezentacji mieliśmy okazję obserwować jak Optimus samodzielnie przechadza się po scenie, a także wykonuje podstawowe gesty rękami. W międzyczasie pojawiła się również informacja, że prototyp robota w trakcie Tesla AI Day po raz pierwszy działał „bez uwięzi”. W związku z tym – mimo zapewnień prezesa, że Optimus potrafi dużo więcej – firma chciała zachować bezpieczeństwo i uniknąć kolejnej wpadki.
Optimus – co potrafi robot od Tesli?
W trakcie panelu poświęconego robotowi Optimus pracownicy Tesli zaprezentowali filmy, które przedstawiały możliwości ich robota. Dzięki nim mogliśmy zaobserwować, jak robot Tesli radzi sobie z przenoszeniem pudełek, podlewaniem kwiatów, a także jak wszystko wygląda z jego perspektywy. Nie zabrakło też serii grafik ze szczegółowymi specyfikacjami Optimusa, a także porównań jego konkretnych części z tymi, które znajdziemy w samochodach firmy.
To będzie fundamentalna transformacja dla cywilizacji, jaką znamy.
Tesla ujawniła również, że „wstępnie zaprezentowany robot został opracowany w ciągu zaledwie ostatnich szczęściu miesięcy”. Co więcej, stwierdzili, że przejście od prototypu do działającej konstrukcji zajmie im od kilku miesięcy do nawet… kilku lat. Optimus wyposażony jest w pakiet baterii o pojemności 2,3 kWh i obsługuje łączność LTE oraz Wi-Fi.
Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się także tego, jak przetwarzane są dane dla każdego pojedynczego stawu. Jednocześnie ludzkie ręce Optimusa mają być „biologicznie inspirowanym projektem”, który według inżynierów sprawi, że „będą one bardziej odpowiednie do podnoszenia przedmiotów o różnych kształtach i rozmiarach”.
Musk zapowiedział, że robot jest „najważniejszym produktem, jaki Tesla opracowuje w tym roku”, a także wspomniał, że z czasem będzie on miał potencjał, „by stać się bardziej znaczący, niż biznes samochodowy”. Dyrektor generalny Tesli założył również, że przyszłe zastosowania mogą obejmować między innymi gotowanie i ogrodnictwo. Jednocześnie zakłada on, że produkcja robotów Optimus może rozpocząć się już w przyszłym roku!
Co myślicie o nastawieniu Elona Muska do przejęcia rynku humanoidalnych robotów? Czy Tesla rzeczywiście może wysunąć się na prowadzenie w tym obszarze, czy są to jedynie niespełnione sny prezesa amerykańskiej firmy?
ŹRÓDŁO: The Verge
Dodaj komentarz