Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck już w rękach pierwszych klientów! Co warto o niej wiedzieć?

Tesla Cybertruck to wyjątkowy samochód, który już od momentu prezentacji w 2019 roku wzbudzał naprawdę wiele emocji. Teraz, po kilkudziesięciu miesiącach oczekiwania, pierwsze egzemplarze trafiły do klientów. Czy warto było czekać?

Tesla Cybertruck zdecydowanie zasługuje na miano jednego z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych debiutów na motoryzacyjnym rynku.

Pierwsze egzemplarze, po 4 latach oczekiwania, dopiero ostatnio trafiły do rąk cierpliwych klientów. Choć regularne dostawy zaplanowano na 2024 i 2025 rok, już teraz znamy pełną specyfikację i ceny poszczególnych wariantów!

Tesla Cybertruck – oficjalna prezentacja

Dokładnie 21 listopada 2019 roku, Elon Musk zaprezentował prototyp 4-drzwiowego, elektrycznego pickupa o nazwie Tesla Cybertruck. Wydarzenie to zyskało ogromny rozgłos, ale nie tylko ze względu na prezentację nietypowego pojazdu, a tego, co – podczas samej prezentacji – poszło nie tak.

Tesla Cybertruck - prezentacja w 2019 roku
źródło: Popular Mechanics

Główny projektant Cybertrucka, Franz von Holzhausen, chciał zademonstrować wytrzymałość pancernych szyb , aby potwierdzić swoje słowa. Jak się jednak okazało, stalowa kulka, która poszybowała w kierunku szyby… całkowicie zniszczyła jej konstrukcje, obalając zapewnienia o niezwykłej wytrzymałości.

Mimo wpadki, przez 4 dni od oficjalnej prezentacji, ponad 200 tysięcy klientów miało wyrazić zainteresowanie nabyciem tego wyjątkowego pojazdu. W marcu 2020 roku, liczba ta miała wzrosnąć do nawet 400-500 tysięcy zamówień!

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Nie sprzedasz Cybertrucka chyba, że Tesla Ci pozwoli

Klienci, którzy zakupią Cybertrucka zobowiązują się do nie sprzedawania go przez rok od nabycia od Tesli. Skutki nieprzestrzegania warunków są dosyć poważne i lepiej wiedzieć na co się przygotować. A przynajmniej tak wynikało z poprzedniej wersji umowy…

Czytaj artykuł

Światło w tunelu po 4 latach oczekiwań

Początkowo zakładano, że produkcja Cybertrucka rozpocznie się w 2021 roku, a już pod koniec roku auta trafią do klientów. Rzeczywistość szybko zweryfikowała te plany – w dotrzymaniu terminów nie pomogły obiekcje europejskich agencji bezpieczeństwa, czy kryzys związany z niedoborem półprzewodników.

Tesla Cybertruck - światła

Kiedy wszyscy myśleli, że oczekiwanie na Cybertrucka zakończy się już w 2022 roku, szybko okazało się, że… byliśmy w błędzie. Ostatnia zapowiedź z początku 2022 roku wskazywała na rok 2023 i patrząc na to, co pod koniec listopada odbyło się w siedzibie firmy w Austin w Teksasie, chyba możemy stwierdzić, że się udało.

Tesla Cybertruck - wnetrze

Ostatniego dnia listopada, nowe egzemplarze pickupa od Tesli trafiły do pierwszych cierpliwych klientów, którzy złożyli zamówienia 4 lata wcześniej. Według zapowiedzi, regularne dostawy mają mieć miejsce w 2024 i 2025 roku, w zależności od wybranych przez klientów wariantów.

Czym wyróżnia się stalowy gigant?

Oprócz sprawy oczywistej, jaką jest wyjątkowy i równie kontrowersyjny wygląd Cybertrucka, wyróżnia się on w każdym możliwym aspekcie. Elektryczny gigant został wykonany z wzmocnionego stopu stali nierdzewnej, a na jego przedzie znalazła się gigantyczna szyba, której nie zobaczymy w żadnym innym aucie.

Zanim dostaniemy się do środka auta, musimy rzecz jasna otworzyć drzwi, ale w jaki sposób tego dokonać, skoro Cybertruck nie ma nawet klamek? Zarówno przednie, jak i tylne drzwi otwieramy za pomocą specjalnych „przycisków”, które znalazły się na panelu zlokalizowanym nieco nad drzwiami pojazdu.

Tesla Cybertruck - recenzja Marquesa Brownlee
źródło: YouTube – Marques Brownlee

Tesla Cybertruck, a w zasadzie jej bagażnik, nie pozwala nam narzekać na małą ilość miejsca. Pojemność „paki” w samochodzie, którego waga waha się od 2995 do 3104 kg (wariant 2- i 3-silnikowy), wynosi ponad… 3400 litrów!

Co ciekawe, podczas wydarzenia mieliśmy okazję obejrzeć wideo z pojedynku między Cyberbeastem (najmocniejszym Cybertruckiem), a Porsche 911. Warto jednak wspomnieć, że kandydat Tesli wygrał na nierównych (ale nie dla siebie) warunkach, bowiem podczas wyścigu drag race… holował kolejne Porsche 911!

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Tesla „wycofa” 360 tysięcy pojazdów. Autopilot niebezpieczny?

Full Self-Driving miał zapewnić większy poziom bezpieczeństwa na drogach, ale okazał się wadliwy do tego stopnia, że może zagrażać osobom poruszającym się po jezdni. 360 tysięcy pojazdów marki Tesla zostanie przekazanych do serwisu w celach naprawy oprogramowania.

Czytaj artykuł

Tesla Cybertruck – warianty i ich ceny

Podstawowy Cybertruck z napędem na tylne koła i zasięgiem 400 km na pełnym ładowaniu, ma być dostępny od 2025 roku w cenie 60 990 USD (ok. 240 000 PLN, ale przy sprowadzeniu do Polski cena ta może wzrosnąć do nawet 340 000 zł).

Tesla Cybertruck

Oprócz tego, dostępne będą dwu- i trzysilnikowe „Cyberbeasty”. Dwusilnikowy wariant (0-100 km/h w 4,1 sekundy, prędkość maksymalna 180 km/h) będzie mógł przejechać ok. 550 km. Mocniejszy, trzysilnikowy wariant o mocy 845 km, będzie mógł na jednym ładowaniu przejechać dystans ok. 500 km.

Tesla Cybertruck

Na Cyberbeasty poczekamy trochę krócej, niż na zwykłe Cybertrucki, bowiem pickupy mają być one dostępne już w 2024 roku. Cena dwusilnikowego wariantu z napędem na 4 koła ma zaczynać się od 79 990 USD (ok. 320 000 zł + opłaty), a trzysilnikowego – od 99 990 USD (ok. 400 000 zł + opłaty).

Który element Cybertrucków wzbudził Wasze zainteresowanie, a które z innowacji Was kompletnie odrzucają? Chcielibyście jeździć takim autem na co dzień?

ŹRÓDŁO: Tesla, The Verge

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez