Tesla serwis

Tesla „wycofa” 360 tysięcy pojazdów. Autopilot niebezpieczny?

Full Self-Driving miał zapewnić większy poziom bezpieczeństwa na drogach, ale okazał się wadliwy do tego stopnia, że może zagrażać osobom poruszającym się po jezdni. 360 tysięcy pojazdów marki Tesla zostanie przekazanych do serwisu w celach naprawy oprogramowania.

4 modele Tesli zostały wycofane i przeznaczone do naprawy.

Już wcześniej zgłaszane były problemy ze światłami w niektórych modelach, teraz dochodzą nowe usterki.

Pojazdy zostały wycofane z rynku i oddane do aktualizacji oprogramowania.

Pojazdy Tesli Model S i Model X z lat 2016-2023, Model 3 z lat 2013-2017 oraz Model Y z lat 2020-2023 czeka wycofanie z rynku i solidna naprawa oprogramowania. A to wszystko za sprawą obaw osób kontrolujących bezpieczeństwo pojazdów, które trafiają na drogi.

Amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego otrzymał liczne raporty, że jakość systemu autopilota w powyższych modelach Tesli nie nadaje się do użytkowania do tego stopnia, że auta powinny natychmiast zostać poddane naprawie w formie aktualizacji oprogramowania.

Konkretne usterki?

Główną przyczyną były obawy o nieprzewidywalne zachowanie Tesli, w momencie wykrycia w jej okolicy innego pojazdu. W wyniku błędu teoretycznie mogło dochodzić nawet do nagłego zjechania na niewłaściwy pas na skrzyżowaniu. Ale mowa też o niewłaściwym reagowaniu na znak stop czy nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości obowiązujących na drodze. 

Tesla model 2 2022
Tesla model S. Źródło grafiki Motor trend

Niektóre z tych zachowań były zgłaszane przez samych użytkowników Tesli. Te nie tylko naruszały zasady ruchu drogowego, ale były też potencjalnym zagrożeniem dla innych osób na ulicy. 

Na dzień 14 lutego 2023 r. Tesla zidentyfikowała 18 roszczeń gwarancyjnych otrzymanych między 8 maja 2019 r. a 12 września 2022 r., które mogą być związane z warunkami opisanymi powyżej”. „Tesla nie jest świadoma żadnych obrażeń ani zgonów, które mogą być związane z takimi warunkami.

fragment raportu

Tesla ma rozwiązać problem na dużą skalę za sprawą aktualizacji ich oprogramowania online w najbliższych tygodniach. Dokumenty informują o wycofaniu konkretnych modeli. Niemniej firma nie zgadza się z oceną Amerykańskiego urzędu ds. bezpieczeństwa, a sam Elon Musk krótko skomentował decyzję na Twitterze.

Źródło: auto blog
Źródło miniaturki: Tesla service

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!