Hyperloop pojawi się w Europie!

Nowoczesny środek transportu Hyperloop już niedługo połączy pierwsze miasta europy.

Transport rodem z filmów Sci-Fi już niedługo stanie się naszą codziennością! Nowoczesny środek transportu Hyperloop już niedługo połączy pierwsze miasta Europy.

Na samym wstępie warto opowiedzieć czym jest Hyperloop. To przede wszystkim nowy środek transportu masowego, wykorzystujący technologię na miarę XXI wieku. System Hyperloop przypomina swoim wyglądem metro, lecz do działania nie wymaga torowiska, a dedykowanej sieci tuneli wyposażonych w silne elektromagnesy.

Z prędkością dźwięku

Pojazdy Hyperloop wykorzystują zjawisko lewitacji magnetycznej, wspieranej przez istotną redukcję siły tarcia, uzyskaną przez obniżenie ciśnienia wewnątrz tuneli do zaledwie 1% ciśnienia atmosferycznego. Założenia projektu przekładają się na bezemisyjność pojazdu, niski koszt transportu i wysokie bezpieczeństwo. Przyszli pasażerowie zainteresują się jednak najbardziej niezwykłą prędkością przejazdu składów, mogącą osiągać nawet 1200 km/h.

Jak działa Hyperloop? Sprawdź na filmie!

Projekt nowoczesnego transportu masowego nagłaśniał już wielokrotnie Elon Musk, a dziś bliźniacze rozwiązania opracowuje już kilku niezależnych producentów. Ich konstrukcje rozwijane są w paru miejscach na świecie, a podobny wynalazek ma szanse zadziałać również w naszym kraju, pod nazwą Maglev.

Pierwszą linię Hyperloop w Europie zbuduje holenderska firma Hardt. Otrzymała ona grant od Komisji Europejskiej w wysokości 15 milionów euro. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju systemu Hyperloop, zapewniającego mniejszą emisyjność CO2, niż w przypadku tradycyjnych metod podróży.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Maglev będzie w Polsce! Już trwają testy

Nevmo ma przeprowadzić testy pociągów typu Maglev w Polsce i we Włoszech. W ciągu następnych 10 lat na tory mają trafić pierwsze lewitujące pociągi!

Czytaj artykuł

Hyperloop Holandia

Pierwsze miasta, jakie połączy linia budowana przez firmę Hardt to Amsterdam i Rotterdam w Holandii. Producent szacuje, że połączenie to powstanie w ciągu 10 lat i umożliwi nie tylko transport pasażerski. Założenia projektu zdradzają, że na tej trasie będzie możliwy również ruch składów towarowych.

Równolegle z budową pierwszej linii powstanie centrum rozwoju technologii Hyperloop w niderlandzkim mieście Groningen. Rozbudowany ośrodek testowy ułatwi rozwój projektu, jak i dalszą propagację systemu na tereny całej Europy. Producent zapowiada również rozwój systemu zaawansowanego sterowania ruchem.

hyperloop

Założenia projektowe sieci Hyperloop pokazują, że inżynierowie nie boją się przekraczać prędkości dźwięku. Oczywiście na rekordy przyjdzie poczekać, chociaż wstępne testy firmy Virgin i ich konstrukcji pokazały, że przejazd składu pasażerskiego z prędkością 1000 km/h jest już w zasięgu ręki.

To wartość, która zawstydza nawet nowoczesne samoloty! Biorąc pod uwagę, że te spędzają na lotnisku mnóstwo czasu w oczekiwaniu na dopełnienie procedur i swoich pasażerów – redukcja czasu podróży z użyciem Hyperloop będzie bardzo widoczna. Biorąc pod uwagę prędkość przejazdu, jak i dystans pomiędzy dużymi miastami:

  • Trasa Warszawa – Berlin (ok. 550 km): około 40 minut
  • Trasa Berlin – Paryż (ok. 1000 km): około 70 minut
  • Trasa Warszawa – Moskwa (ok. 1200 km): około 80 minut
  • Trasa Paryż – Londyn (ok. 450 km): około 30 minut

Robi wrażenie?

Źródła: Hardt

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez