Nadchodzi innowacja w postaci standardu Thunderbolt 5

Standard przepustowości nie stoi w miejscu. Intel ogłasza nadejście Thunderbolt 5 i przedstawia jego możliwości. Nowy port oferuje szybsze działanie i większą przepustowość danych. Przeskok względem Thunderbolt 4 jest znaczny.

Intel ogłasza nadejście nowego standardu kabli Thunderblot 5.

Nowy standard oferuje 2-krotnie szybsze wysyłanie w obie strony niż poprzednia generacja.

Od teraz przepustowość wysyłania danych będzie dostosowana do możliwości podłączonych monitorów.

To już oficjalne, nadchodzi Thunderbolt 5, czyli nowy standard przewodów. Oferuje duży przeskok względem poprzedniej generacji. Przede wszystkim skupia się na wzroście szybkości przesyłania danych.

Możecie wysyłać z prędkością maksymalną do 120 Gb/s i równocześnie odbierać informacje z szybkością do 40 Gb/s. Domyślny tryb to 80 Gb/s w obie strony. Dla porównania standard Thunderbolt 4 oferował o połowę mniej, czyli 40 Gb/s.

Maksymalne 120 Gb/s jest możliwe dzięki funkcji Bandwidth Boostw Thunderbolt 5. Jednak musicie brać pod uwagę, że niezbędny będzie monitor, który obsłuży takie wartości. Przepustowość danych otrzymała znaczący progres, jeśli spojrzycie na aktualnie istniejące rozwiązania.

Nowy standard umożliwi wyświetlanie obrazu w wysokiej jakości, a transmisje nie będą problemem, co z pewnością ucieszy graczy i osoby z pracą kreatywną. Możecie dzięki niemu podłączy 3 ekrany obsługujące 4K i odświeżanie 144 Hz. W opcji jest również klika monitorów 8K lub tylko jednego 540 Hz. Przydatne będzie dynamiczne zarządzanie, bo pozwoli na dostosowanie przepustowości do możliwości monitora, zamiast dzielić ja po równo na każdy z osobna.

źródło grafiki Intel

Ciekawy jest fakt wstecznej kompatybilności, co w skrócie oznacza obsługę poprzednich standardów, a to dzięki oparciu Thunderbolta 5 na UBS 4 v. 2. Jeśli posiadacie gamingowe laptopy, to możecie je ładować z mocą 240 W, choć minimum to 140 W.

To wszystko sugeruje, że Thunderbolt 5 jest znacznie szybszy niż DisplayPort 2.0 z 80 Gb/s przepustowości. Ustanowione wyższe wartości pozwolą na tworzenie większych plików i pracowanie na nich bez większych trudności. Za to gracze będa potrzebować więcej na rzecz bardziej złożonych i wymagających gier.

Najnowszy standard będzie dedykowany właśnie do grania, tworzenia kreatywnych treści, czy stacji roboczych. Stworzono go z myślą, aby za pomocą jednego kabla, było możliwe zrobienie wszystkiego co potrzebujecie.

Thunderbolt 4 nie zniknie, będzie dalej do użytku ludzi, szczególnie sprawdzi się dla tych, którzy po prostu nie potrzebują więcej. Kiedy wchodzi Thunderbolt 5? Już w przyszłym roku, będą akcesoria i urządzenia, które go obsłużą. Wymagające osoby otrzymają, to co niezbędne przy efektywnej pracy na swoim sprzęcie.

Oczywiście pamiętajcie, że wyższe wartości w nowym standardzie oznaczają wyższe ceny produktów, które będą go obsługiwać.

Źródło: Intel

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!