Stało się! TikTok zbanowany, tym razem na poważnie

Stało się! TikTok zbanowany, tym razem na poważnie

Zakaz dla pracowników rządu to dopiero początek. Jeden ze stanów w USA postanowił zbanować TikToka na całym jego obszarze ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

TikTok został zbanowany przez gubernatora Montany na terenie całego stanu.

Zakaz dotyczy zwykłych użytkowników, którzy wraz z początkiem nowego roku pożegnają się z aplikacją.

Za powód podaje się bezpieczeństwo narodowe i możliwość przejęcia wrażliwych danych przez Chiny.

Reklama

Wczoraj gubernator stanu Montana Greg Gianforte podpisał ustawę zakazującą używanie TikToka na terenie całego stanu. Na szczęście jest jeszcze trochę czasu dla tamtejszych mieszkańców, bo wejdzie ona w życie dopiero z dniem 1. stycznia 2024 roku.

Jest to pierwszy taki przypadek, gdy dochodzi do pełnego zakazu używania obejmującego konkretny obszar wraz ze znajdującymi się tam mieszkańcami. Nie mniej nie jest to pierwszy przypadek samego banowania tej aplikacji o czym pisaliśmy w naszych tekstach.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

TikTok zbanowany w USA. To początek końca platformy?

TikTok kolejny raz na czarnej liście, tym razem został zakazany w USA. Aplikacja jest oskarżona o szpiegowanie użytkowników i zdobywanie informacji. Nie jest to pierwszy taki przypadek, w końcu “historia lubi się powtarzać”.

Czytaj artykuł

Oczywiście podstawowym powodem jest bezpieczeństwo narodowe i obawa o wykradnięcie wrażliwych danych przez rząd Chin. Sprawa jest poważna, bo co innego, gdy uniemożliwia się korzystania z aplikacji pracownikom mających bezpośredni kontakt z informacjami mogącymi zaszkodzić krajowi. A zupełnie inaczej ma się sytuacja, gdy zwykli obywatele nie będą mogli jej używać.

Dyrektor TikToka Shou Zi Chew powiedział, że ByteDance nie jest kontrolowana przez Partię Komunistyczną w Chinach. A Pekin stwierdził, że aplikacja nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu żadnego kraju.

Niewątpliwie Departament Sprawiedliwości Montany zajmie się banowaniem aplikacji, ale nie tylko on. Dopilnować tej kwestii mają również dostawcy Internetu, czy samo ByteDance. Sklepy z aplikacjami będą miały zakaz promowania TikToka.

Dostawcy Internetu, jak i firmy, które nie będą się stosowały do ustawy zostaną ukarane grzywną w wysokości 10 000 USD każdego dnia za każdym razem, gdy dojdzie do nietrzymania się rozporządzenia.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

TikTok zniknie z telefonów urzędników i zawita w Mercedesie

TikTok raz stracił zaufanie w oczach ludzi, czy urzędników. Komisja Europejska zakazała używania aplikacji na smartfonach. Jednak co zadziwia to fakt, że ta ma trafić do najnowszego modelu Mercedesa. O co w tym wszystkim chodzi?

Czytaj artykuł

Rzecznik TikToka powołuje się na naruszenie prawa obywatelskiego dla mieszkańców Montany wynikającego z Pierwszej Poprawki i stwierdza, że bezprawnie doszło do zakazu.

“Podczas gdy Komunistyczna Partia Chin może próbować ukryć swoje nikczemne szpiegostwo i zbieranie osobistych, prywatnych i wrażliwych informacji osób pod sztandarem naszej Pierwszej Poprawki, gubernator ma obowiązek w celu ochrony Montańczyków i ich indywidualnego prawa do prywatności, gwarantowanego przez Konstytucję Montany, przed poważnymi, poważnymi groźbami ze strony Komunistycznej Partii Chin”.

treść oświadczenia wysłanego e-mailem przez sekretarza prasowego gubernatora Montany

O ile ciężko ustalić realność zagrożenia narodowego w tej sprawie, to bez wątpienia można przyznać, że TikTok negatywnie oddziałuje na psychikę młodych osób. Wynika to z niebezpiecznych trendów panujących na platformie, ale również z dezinformacji i przeinaczania faktów. Te są często przesyłane dalej, a młoda osoba nie może tak dobrze zweryfikować faktów jak dorosła osoba i może łatwo być wprowadzana w błąd.

Źródło: Axios

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!