TRWA cyberatak na platformę ePUAP

TRWA cyberatak na platformę ePUAP

Platforma ePUAP została zaatakowana przez hakerów - poinformował minister cyfryzacji na Twitterze. Usługi są dostępne, jednak można natknąć się na utrudnienia. Jak do tego doszło?

Minister cyfryzacji poinformował na Twitterze we wtorek rano, iż platforma ePUAP jest pod atakiem ze strony hakerów.

Typ ataku to DDoS, czyli celowe obciążenie i w związku z tym dalsze zablokowanie strony.

Równolegle trwa awaria na home.pl, jednak według ministra zdarzenia nie są powiązane.

Reklama

Jak informuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poprzez platformę Twitter, witryna ePUAP jest obecnie pod atakiem ze strony hakerów. Tym razem jest to DDoS, czyli z angielskiego distributed denial of service – rozproszenie usług. Polega on na tym, iż strona internetowa zostaje zablokowana w wyniku obciążenia. Minister podkreśla jednak, że usługi platformy ePUAP są dostępne, tyle że mogą wystąpić pewne utrudnienia.

Jest to kolejna akcja dotycząca platformy do załatwiania spraw urzędowych. Podobna sytuacja miała miejsce w lutym 2023 roku, kiedy to zablokowana została strona podatki.gov.pl, służąca m.in. do rozliczania PIT. Początkowo sytuacja była uzasadniona przez błąd techniczny. Dopiero później przyznano, iż był to celowy atak na serwery.

W chwili obecnej trwa także awaria na witrynie home.pl, czyli jednego z większych dostawców usług internetowych w kraju. Jak donoszą źródła, problem z dostępem do strony trwa od rana. Minister Cieszyński zapewnia jednak na Twitterze, że sytuacja z ePUAP i utrudnienia na home.pl nie są zdarzeniami powiązanymi

Źródło: Gazeta Next

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!