1.2 mld straty dla banku… przez Apple Card

1.2 mld straty dla banku… przez Apple Card

Apple ma swoją rzeszę fanów, którzy są wierni twórczości firmy. Apple Card było kolejnym krokiem mającym zapewnić klientom wygodę. Ci nie mają na co narzekać, natomiast cierpi na tym bank z ogromną kwotą straty na karku. Co gigant zrobił nie tak?

Jak to z każdym nowym pomysłem od Apple, ten ma być przełomowy. Apple Card miał pozbawić trosk klientów i tak się stało, jednak przysporzył ich pracownikom banku. Nie można odmówić Apple pomysłowości, natomiast nie zawsze wszystko jest w 100% przemyślane.

Reklama

Współpraca firmy z Goldman Sachs zaowocowała specjalnym traktowaniem klientów. Nic dziwnego, skoro należą do grona fanatyków nadgryzionego jabłka. Mają oni dostęp do tytanowej karty, jednak bez żadnego numeru konta, kodu zabezpieczającego czy nawet daty ważności. Chyba im mniej zmartwień, tym lepiej… Ale czy na pewno?

Jeden zyskuje, drugi traci

Apple Card 3% cashbacku

Specjalne traktowanie objawia się chociażby brakiem opłat za korzystanie z takiej karty. Nie ważne czy na terenie kraju wydania czy za granicą. Gdyby tego było mało, to przy płaceniu Apple Card naliczane są cashbacki – 2% przy użyciu iPhona bądź Apple Watcha.

Z kolei 3% z zakupu otrzymacie przy zakupach w sklepach jak chociażby Nike, czy T-Mobile, ale tylko gdy dokonacie ich na terenie Stanów Zjednoczonych. Wszystko to wydaje się być jak sen, zwłaszcza dla klientów Apple.

Nie może jednak tego powiedzieć Goldman Sachs i jego pracownicy. Bank przez ¾ 2022 roku doznał strat w wysokości 1,2 miliarda dolarów z tytułu obsługi klientów Apple! Tego nie można było się spodziewać, prawda?

Ale dlaczego tak się stało? Banki, żeby nie stracić zbyt wiele na osobach niespłacających pożyczek, mają specjalnie wygenerowane niewielkie zasoby gotówki na pokrycie i wyrównanie strat.

Apple Card bez opłat

Klienci Apple, jak się okazało, nie spłacali zaciągniętych kredytów na masową skalę, czyli życie ponad stan. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że bank tylko jeszcze więcej traci z tytułu braku prowizji od wydawanych kwot.

Reklama

Piękne plany i zgubny czynnik ludzki

Pomysł był dobry – jednak z największych firm zajmujących się elektroniką, a w szczególności smartfonami, miała przyciągać klientów, aby zwiększyć zyski. Zniweczyły to nie brak prowizji czy nawet casbacki, ale sami klienci Apple. Okazali się oni dłużnikami, którym podoba się dany stan funkcjonowania.

Przyciągnięcie klientów nie jest proste. Zachęcenie nowych osób do korzystania z usług banku kosztuje Goldman Sachs około 350 dolarów za 1 osobę. Nie są więc to małe kwoty. Aby bank był w stanie wyrównać straty wynikające z ich obsługiwania, musiałby pozyskiwać nowych klientów przez aż 4 lata.

Grafika z 9to5Mac

Apple chyba nie widzi w sytuacji problemu, bo ma zamiar poszerzyć ofertę Apple Card o konto oszczędnościowe. Jeśli nic się nie zmieni, to bardzo wątpliwe, że Goldman Sachs będzie chciał przedłużyć współpracę z gigantem.

I nic dziwnego, jeśli układ daje to co najlepsze jednej ze stron, a druga nawet nie wychodzi na zero. Klienci Apple może i mają zagwarantowane “luksusy”, jednak nie powinno się to nigdy odbijać na innych. Gdyby firma była po drugiej stronie, to od razu powstałoby zamieszanie i roszczenie o utratę pieniędzy.

Czy sądzicie, że Apple przesadziło? Czy kompromis i chociażby wprowadzenie prowizji mogłoby uratować tą współpracę? A może wszystko to “runie w gruzach” i Apple Card zniknie z oferty?

Źródło: AppleInsider

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!