Omnibus w akcji, sklepy na dywaniku UOKiK

Rok 2023 to koniec nieuczciwych zagrań sklepów internetowych! Wraz z początkiem stycznia w życie weszła dyrektywa Omnibus, a UOKiK już zaczyna przeprowadzać kontrole i wzywa marki do tłumaczenia się ze swoich nieprawidłowych działań.

Awatar Kamil Malczyk

Rok 2023 to koniec nieuczciwych zagrań sklepów internetowych! Wraz z początkiem stycznia w życie weszła dyrektywa Omnibus, a UOKiK już zaczyna przeprowadzać kontrole i wzywa marki do tłumaczenia się ze swoich nieprawidłowych działań.

Czym jest dyrektywa Omnibus?

Już 1 stycznia 2023 roku w życie weszła tak zwana dyrektywa Omnibus, mająca chronić klientów przed nieuczciwymi zagrywkami internetowych sklepów. Warto jednak pamiętać, że te zmiany w unijnym prawie uchwalono już w 2020 roku, ale dopiero teraz doczekały się wprowadzenia w Polsce. Mimo wszystko – lepiej późno, niż wcale.

omnibus

Dyrektywa Omnibus to przede wszystkim ochrona przed tym, co część sklepów internetowych robiła przy okazji święta promocji, czyli popularnego Black Friday. Chodzi oczywiście o zabieg polegający na wcześniejszej podwyżce cen, aby przy okazji listopadowego święta można było je z powrotem obniżyć. Dzięki temu niektóre produkty nie tylko kosztowały tyle co wcześniej, ale momentami były nawet jeszcze droższe!

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

FakeFriday, czyli jak nie ulec oszustwom!

Black Friday – oprócz ogromnych promocji – jest również idealną okazją do nieuczciwego zarabiania na klientach. I tutaj z pomocą przychodzi FakeFriday, czyli strona internetowa z historią cen produktów w ostatnich miesiącach!

Czytaj artykuł

Na szczęście w Internecie nie brakuje również dobrych osób. Jedną z nich jest zdecydowanie właściciel portalu FAKEfriday.org, o którym wspominaliśmy w osobnym tekście. Autor strony już od kilku dobrych lat aktualizuje jej zawartość, dzięki czemu użytkownicy mogą bezproblemowo weryfikować historię cen danego produktu w poszczególnych sklepach.

O wspomnianej inicjatywie wie jednak tylko znikoma część osób korzystających z promocji na Black Friday, w przeciwieństwie do dyrektywy Omnibus, o której usłyszeli ostatnio dosłownie wszyscy!

UOKiK rozpoczyna kontrole sklepów internetowych!

Choć na wejście w życie Omnibusa musieliśmy czekać prawie 3 lata, szybką reakcją pozytywnie zaskoczył UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Już po niespełna dwóch tygodniach organ ten zabrał się za kontrolę sklepów internetowych, w celu sprawdzenia czy ich właściciele zastosowali się do nowych wymagań.

Omnibus: Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Od początku monitorujemy praktyki dotyczące wdrożenia nowych przepisów. Widzimy już, że nie wszyscy przedsiębiorcy się do nich dostosowali. Wiele nieprawidłowości obserwujemy zwłaszcza w zakresie uwidaczniania cen, w tym najniższej z ostatnich 30 dni przed obniżką. Wspólnie z Inspekcją Handlową zadbamy, aby prawo było przestrzegane – z korzyścią dla konsumentów. Rozpoczynamy kontrole w sieciach handlowych, wystąpiliśmy także o wyjaśnienia do około 40 przedsiębiorców z branży e-commerce, w planach są dalsze kontrole w sklepach stacjonarnych.

prezes UOKiK, Tomasz Chróstny

Jak możemy się dowiedzieć z ich oświadczenia, UOKiK przeprowadził kontrole w sprawie około 40 przedsiębiorstw, w tym firm z branży odzieży, kosmetyków czy sprzętu elektronicznego. Na liście znalazły się między innymi takie marki jak: AliExpress, Allegro, Biedronka, Ceneo, Empik, Euro RTV AGD, Lidl, Orange, Sephora, Zalando czy Zara. Organ miał bowiem wysłać do nich prośby o ustosunkowanie się do poprawności wdrożonych przepisów.

UOKiK, podczas przeprowadzanych kontroli, miał spotkać się przede wszystkim z sytuacjami, w których sklepy internetowe w sposób niejasny oznaczały najniższą cenę danego produktu z co najmniej ostatnich 30 dni.

W najgorszym przypadku, czyli stwierdzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nałożyć na firmy karę w wysokości nawet 10% obrotu. Jakby tego było mało, dodatkową karą nawet do 2 mln zł, może zostać „nagrodzona” także osoba zarządzająca!

Co sądzicie o dyrektywie Omnibus? Czy widzieliście już jakieś sklepy internetowe, które starają się omijać nowe wymagania?

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez