6 tysięcy subredditów strajkuje przeciw zmianom na platformie Reddit

Reddit ogłosił na koniec kwietnia, że interfejs API przestanie być ogólnodostępny i programiści będą musieli płacić. Od dziś przez 2 dni będzie trwał strajk większych subredditów, których jest już ponad 6 tysięcy.

Awatar Marta Urbaniak

Reddit ogłosił na koniec kwietnia, że interfejs API przestanie być ogólnodostępny i programiści będą musieli płacić. Od dziś przez 2 dni będzie trwał strajk większych subredditów, których jest już ponad 6 tysięcy.

Reddit pod koniec kwietnia ogłosił wprowadzenie zmian w interfejsie API i korzystaniu z niego.

Programiści muszą zapłacić horrendalne kwoty za możliwość korzystania z Interfejsu Programowania Aplikacji.

Subreddity ogłosiły strajk przez 3 dni, w ramach sprzeciwu przeciwko decyzji Reddita.

Reddit jest dobrze znanym serwisem internetowym, na którym tworzą się pomniejsze społeczności zainteresowane danym tematem. Udostępniają wzajemnie grafikę, informacje, nawet zadają pytania do bardziej obeznanych osób, czy prowadzą dyskusje.

Ten serwis jest uwielbiany przez wszystkich ze względu choćby na memy, których nie brakuje. Ale jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na przynależność do grup, które są oddane konkretnemu zagadnieniu. Tam użytkownicy dbają o przyjazną atmosferę we własnym kręgu.

Rewolucja dramatyczna w skutkach

Twórcy Reddita postanowili na koniec kwietnia wprowadzić zmiany w interfejsie API, które polegają na uniemożliwieniu sztucznej inteligencji bazowania na danych z serwisu. Ta bardzo często była wykorzystywana przez programistów, którzy będą musieli płacić za korzystanie z Interfejsu Programowania Aplikacji.

Opłata ma wynosić nawet 20 milionów dolarów każdego roku. Takie koszta będą musieli ponieść twórcy aplikacji firm trzecich, aby ich dzieło funkcjonowało. Kwota nawet rozłożona na opłaty za korzystanie z aplikacji, nie umożliwi “utrzymania apki przy życiu”.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Elon Musk totalnie zepsuł Twittera. Alternatywy nie działają

“Jeśli nie będę najlepszy to nikt nie będzie” – pewnie taką myśl miał Elon Musk, który zepsuł swoimi różnymi decyzjami Twittera. W końcu inne alternatywy, które funkcjonują o wiele lepiej nie mają prawa bytu, prawda?

Czytaj artykuł

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że oficjalna aplikacja Reddita działa gorzej, niż te tworzone przez osoby z zewnątrz. Mogą one się pochwalić płynniejszym działaniem, opcją modowania czy ulepszonym interfejsem.

Często fakt prowadzenia aplikacji był zainicjowany celami hobbystycznymi i nie było zamiarów zarabiania na niej. Teraz wszystkie takie osoby będą musiały pożegnać się ze swoją tworem. Możliwe, że Reddit dokonał takiej decyzji, aby pozbyć się konkurencji, która mu zagrażała.

Oddanie sprawie

Społeczeństwo korzystające z Reddita przez właśnie te aplikacje firm trzecich okazało swoje oddanie i wsparcie względem twórców. Od dziś do 14 czerwca trwa wielki strajk subredditów na serwisie.

Ponad 6 tysięcy grup postanowiło się “przyciemnić” w ramach strajku przeciwko zmianom w interfejsie API. Prościej mówiąc, zmieniono status “publiczny” na “prywatny”, tym samym uniemożliwiając subskrybentom grupy na prowadzenie aktywności.

źródło grafiki The Verge

Część subredditów może nie zmienć statusu nawet po upływie określonego czasu trwania strajku. Mogą one pozostać nieaktywne do momentu zmiany stanowiska twórców Reddita. Oczywiście działania nie mają na celu skrzywdzenia użytkowników, a pokazanie firmie, że nie wszyscy godzą się z ich decyzją. Jeszcze raz pokazano zjednoczenie społeczeństwa i oddanie tak ważnej sprawie, jak wolny dostęp do innych opacji.

W momencie tworzenia tego tekstu blisko 6 600 subredditów “przycemniało” w ramach strajku. 7268 subredditów oficjalnie zadeklarowało wolę zmiany statusu. Pomniejsze grupy, które nie zdecydowały się na taką formę, ograniczyły możliwość dodawania nowych postów jako swój sposób na strajk.

Wszyscy oczekują reakcji Reddita i mają nadzieję, że twórcy zmienią zdanie, widząc zjednoczoną wolę użytkowników sprzeciwiających się podjętej decyzji.

Źródło: The Verge

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez