Gry Google Play już niedługo w Polsce!

Gry Google Play już niedługo w Polsce!

Aplikacja Gry Google Play, która do tej pory odpowiadała za gry na naszych smartfonach, niedługo zajmie się również naszymi komputerami! W wielu krajach jest ona już dostępna w wersji beta, a niedługo może pojawić się również w Polsce!

Windows 11 i specjalne emulatory

Reklama

Gry Google Play nie są oczywiście pierwszym sposobem na uruchomienie aplikacji z Androida, aczkolwiek zdecydowanie mogą stać się tym najpopularniejszym. A to dlatego, że rozwiązanie to może być dużo wygodniejsze, niż pozostałe, ale o tym nieco później. Najpierw warto wspomnieć o jednym z najnowszych rozwiązań, które przyszło wraz z pojawieniem się systemu Windows 11.

Zgodnie z zapowiedzią, najnowszy system Microsoftu miał pozwolić na uruchamianie aplikacji z Androida na naszych komputerach. I mimo tego, że początkowa obietnica – odnośnie dostępności tej usługi już w dniu premiery W11 – nie została spełniona, to z czasem doczekaliśmy się postępu w tym temacie. Aby wszystko mogło być możliwe, Microsoft nawiązał współpracę z firmą Amazon, mającą swój własny sklep z aplikacjami – Amazon Appstore.

Amazon AppStore (źródło: Support Microsoft)

I mimo tego, że pod koniec lutego aplikację udostępniono jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, wreszcie oddano ją w ręce użytkowników. Cała sprawa nie jest jednak tak prosta jak mogłoby się wydawać. Przed zainstalowaniem Amazon Appstore – pozwalającego na korzystanie z androidowych aplikacji na komputerach – musimy spełnić dodatkowe wymagania. Nasz komputer musi być wyposażony przynajmniej w: procesor Intel Core i3 8. generacji / AMD Ryzen 3000, dysk SSD oraz pamięć RAM (min. 8 GB / rekomendowane 16 GB).

BlueStacks X (źródło: Support BlueStacks)

Bardzo popularnym zastosowaniem do korzystania z androidowych aplikacji na komputerach są również wszelkiego rodzaju emulatory. Są to po prostu programy, które po uruchomieniu duplikują funkcje innego systemu operacyjnego. Dzięki temu na naszych komputerach czy laptopach możemy odpalać mobilne aplikacje, które będą „zachowywały się” identycznie jak na telefonach. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi BlueStacks, Nox App Player, Andy Android Emulator czy MEmu.

Gry Google Play – co wiemy o samej aplikacji?

Aplikacja ta do tej pory przede wszystkim ułatwiała logowanie do mobilnych gier i zbierała informacje o naszych osiągnięciach. Ostatnio jednak dużo się zmieniło w tym temacie, bowiem aplikacja umożliwia korzystanie z androidowych aplikacji i gier na komputerach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy grać w mobilne tytuły za pomocą klawiatury i myszki i nie martwić się o niezapisane postępy.

Ta druga sprawa często dotyczyła niektórych Androidowych emulatorów, które nie radziły sobie z zapisem naszych postępów. Początkowo, „współpraca” ta będzie przebiegała jedynie między urządzeniami z Androidem, a komputerami i laptopami z Windowsem.

Ostatnio Google poinformowało nas o tym, że mieszkańcy wybranych regionów otrzymali możliwość testowania otwartej wersji beta aplikacji. Niestety, na liście tej próżno szukać Polski, bowiem wspomnianą możliwość dostali jedynie mieszkańcy Hongkongu, Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii i Australii. Na ten moment w bibliotece znajduje się ponad 40 gier, takich jak „Asphalt 9: Legends”, „Township” czy „Dragon Mania Legends”. Zgodnie z zapowiedzią firmy, lista będzie aktualizowana, a w momencie „pełnego startu” aplikacji każdy powinien móc znaleźć coś dla siebie!

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • Windows 10 (v2004)
  • Dysk SSD
  • Procesor graficzny Intel UHD Graphics 630 lub porównywalny
  • 4-rdzeniowy procesor
  • 8 GB pamięci RAM
  • 10 GB dostępnej pamięci
  • Konto administratora systemu Windows
  • Włączona wirtualizacja sprzętowa
  • Zgodna konfiguracja sprzętowa PC
Reklama

Kiedy aplikacja trafi do Polski?

Nasz kraj oczywiście nie znalazł się na udostępnionej liście, ale otrzymaliśmy spolszczoną wersję strony poświęconej aplikacji Gry Google Play. Po wejściu na nią możemy zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi aplikacji, a także poznać jej możliwości. Wspomniano tam o oczywistych udogodnieniach jakie przyniesie aplikacja, takich jak większy ekran czy możliwość korzystania z klawiatury i myszy.

Oprócz tego na stronie możemy przeczytać nieco więcej o synchronizacji postępów, świetnej optymalizacji czy zdobywaniu nagród. W kontekście nagród mowa oczywiście o programie Google Play Points, dzięki któremu zdobywamy punkty „za wszystko, co kupujesz w Grach Google Play”. Mowa więc nawet o zakupach bezpośrednio w danej aplikacji czy comiesięcznych, płatnych subskrypcjach.

Znajdziemy tam również informację o tym, że jeszcze w tym roku aplikacja Gry Google Play pojawi się w kolejnych regionach. Dalej możemy jednak przeczytać, że aplikacja będzie wdrażana stopniowa i cały proces nie zostanie zakończony do końca roku. Miejmy jednak nadzieję, że fakt pojawienia się polskiego tłumaczenia oznacza, że doczekamy się wersji beta już w najbliższych miesiącach! Jeśli chcecie być pewni, że nie przegapicie premiery aplikacji w Polsce, pamiętajcie, aby zapisać się do dostępnego na stronie newslettera! Dzięki niemu dostaniecie odpowiednią informację w momencie, gdy zapisanie się do listy testerów będzie już możliwe.

gry google play

Czekacie zniecierpliwieni na premierę Gry Google Play w naszym kraju, czy jednak gry mobilne są Wam totalnie obojętne? A może zamiast wyczekiwać aplikacji od Google spokojnie korzystacie sobie z najpopularniejszych emulatorów dostępnych na rynku aplikacji? Dajcie znać, czy według Was rozwiązanie amerykańskiego przedsiębiorstwa z Kalifornii ma w ogóle rację bytu!

ŹRÓDŁO: The Verge, Google Play

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!