Na terenie Naczelnego Sądu Administracyjnego odkryto koparki kryptowalut

Na terenie Naczelnego Sądu Administracyjnego odkryto koparki kryptowalut

Na terenie Naczelnego Sądu Administracyjnego odkryto kopalnię kryptowalut. Zasobożerne urządzenia do tego przeznaczone było skrzętnie schowane, ale i tak wyszła na jaw ich obecność.

Na terenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie odkryto koparki kryptowalut.

Urządzenia były skrzętnie ukryte w budynku tak, aby były nikt przypadkowy ich nie znalazł.

Poinformowano Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Reklama

Zasobożerne urządzenia wykorzystywane do pozyskiwania zarobków, czyli koparki kryptowalut zostały znalezione na terenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Odkrycia dokonał pracownik techniczny sądu i to już wraz z początkiem września.

źródło grafiki Rzeczpospolita

Miejscem ich ulokowania okazał się kanał wentylacyjny (podobno na ostatnim piętrze) oraz podłoga w sali technicznej w innej części budynku. Czyli raczej miejsca do których nie ma dostępu zbyt wiele osób. A były one “dogodne” dla sprawców i pozwalały mieć dostęp do zasilania.

Dlaczego jednak odkryto je dopiero wtedy? Blisko tego okresu, a dokładniej kilka tygodni przed odnalezieniem kopalni kryptowalut, została rozwiązana umowa pomiędzy sądem, a firmą zajmującą się serwisem technicznym. Możliwe więc, że od tamtego momentu nikt nie odwiedzał pomieszczenia technicznego.

“O fakcie instalacji urządzeń wśród infrastruktury technicznej sądu powiadomieni zostali przez Naczelny Sąd Administracyjny funkcjonariusze policji, którzy podjęli odpowiednie czynności w sprawie, w tym zdemontowali i zabezpieczyli ujawniony sprzęt elektroniczny”

– wypowiedź sędziego Sylwestra Marciniaka

Jak jednak było możliwe działanie urządzeń bez połączenia z siecią w budynku? Okazuje się, że na miejscu były przyczepione modemy. Za ich pomocą łączono się z Internetem o innym źródle niż ten w sądzie.

Sędzia Sylwester Marciniak poinformował, że zaistniała sytuacja i jej konsekwencje nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych przechowywanych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz wspomniał o fakcie powiadomienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Oczywiście prokuratura zajęła się tą sprawą o czym poinformowano portal TVN24 (źródło):

“Postępowanie zostało wszczęte z art. 278 par. 5 kodeksu karnego, czyli w sprawie kradzieży energii elektrycznej. Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nie przedstawiono nikomu zarzutów”. “ Obecnie trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzenia. Prokuratura powołała biegłych z zakresu informatyki oraz elektryki i poboru mocy celem ustalenia ilości pobranej energii elektrycznej i w efekcie jej wartości “

– informuje prokurator Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

Ciężko wykryć zjawisko wydobywania kryptowalut, jedną ze wskazówek może być nieodpowiednio wysoki pobór mocy do działania urządzenia. Najbardziej powinni być uważni posiadacze komputerów z wydajnymi kartami graficznymi, bo one są najczęściej wykorzystywane do tego typu czynności.

Źródło: TVN24

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!