Do
góry
project_xcloud_main-1280x720

Projekt xCloud ominie Apple! | Dlaczego? Bo Apple…

Pamiętacie jak jeszcze kilka dni temu Microsoft dumnie zapowiedział, że Project xCloud, czyli usługa grania w chmurze w gry z Xbox’a trafi także do Polski i to już 15 września? Wtedy mówiło się, że otwarta beta będzie dostępna jedynie dla użytkowników Androida. Okazuje się, że pełna wersja też ominie iOS.

Jak się dowiedzieliśmy najnowsza usługa Microsoftu w całej swojej okazałości ominie każdy mobilny sprzęt Apple. Innymi słowy, jeżeli jesteście posiadaczami iPhone’a lub iPada o graniu w chmurze możecie jak na razie zapomnieć. Wielu z Was może się zastanawiać skąd i na jakiej podstawie taka decyzja została w ogóle podjęta. Obecnie, jeżeli mówimy o usługach chmurowych możemy rozważyć w zasadzie 4 faktyczne siły: PlayStation Now, Google Stadia, Geforce Now oraz startujące we wrześniu xCloud od Microsoftu. Przy czym dostępne na urządzeniach mobilnych są wszystkie poza usługą Sony, ale nie dla Apple. Próżno szukać tych usług w AppStore na iPhoneach.

Projekt xCloud

Projekt xCloud, który zadebiutuje już 15 września na Polskim i światowym rynku miał wejść w fazę otwartej bety na tę chwilę tylko dla użytkowników urządzeń z systemem Android. Do dziś zdawało się, że obecność tej usługi na smartfonach i tabletach działających w oparciu o systemy iOS lub iPadOS to tylko kwestia czasu. Tak się niestety nie stanie w najbliższej przyszłości.

🛒 Kup Xbox One X

➡ Xbox One S najtaniej

↪Promocje na Smartfony!

Microsoftu oficjalnie poinformował, że kończy testy usługi xCloud na iOS zanim ta trafiła do szerszego grona użytkowników. Nie oznacza to, że taka usługa w ogóle nie pojawi się na urządzeniach mobilnych z logiem nadgryzionego jabłka. Jednak mocno daje to do myślenia. Wszystkie prace nad rozwojem tej aplikacji na urządzeniach Apple zostały oficjalnie wstrzymane, aż do odwołania, a sam Microsoft przekierował osoby zajmujące się rozwojem aplikacji na iOS do zespołu pracującego na Androidzie.

Apple mówi nie, bo nie

Choć to Microsoft poinformował o zaprzestaniu prac, cała wina zdaje się znajdować po stronie apple w bardzo restrykcyjnej dotyczącej bezpieczeństwa. Na marginesie szkoda, że każde ich urządzenie począwszy od iPhone’a 5 ma nienaprawialną sprzętową wrażliwość, która pozwala na zdobycie wszystkich informacji, nawet tych zaszyfrowanych z urządzenia przez osoby trzecie. Wracając jednak do projektu xCloud na iOS. Wszystko rozbija się o obostrzenia związane z „klientami zdalnego pulpitu”. Bądź, co bądź korzystając z tej usługi będziemy się łączyć z ekranem konsoli znajdującej się w jakieś serwerowni gdzieś na świecie.

🛒 Kup Xbox One X

➡ Xbox One S najtaniej

↪Promocje na Smartfony!

Dokładnie z tego samego powodu Stadia wciąż nie zawitała na urządzenia z systemem iOS czy też na przykład PlayStation Now oraz Geforce Now nie są obecne na komputerach tego producenta. Nie jest to pierwsza taka sytuacja, kiedy użytkownicy Apple muszą obejść się smakiem i najpewniej nie ostatni. Jeżeli wciąż nie rozumiecie, o co chodzi to odpowiedź jest prosta – pieniądze. W grę mogą wchodzić niebagatelne sumy, na które Apple oczywiście chciałoby położyć swoje ręce. Szczególnie, jeżeli mówimy o kupowaniu Abonamentu Xbox Game Pass Ultimate oraz grach wraz z dodatkami w potencjalnej aplikacji xCloud.

Project xCloud i Xbox Game Pass mogą nie trafić na iOS. Problemem ...

Apple wciąż chce rozwijać swoją usługę Arcade i raczej nie zapowiada się by coś w tej materii na przestrzeni najbliższych miesięcy czy lat się zmieniło. Jedyną nadzieją byłoby odpuszczenie przez Apple restrykcji uniemożliwiających stworzenie w pełni funkcjonalnej i działającej na najmniejszych opóźnieniach aplikacji do grania w chmurze.

xCloud nie dla Apple | Microsoft odpuszcza

Niestety dla wszystkich użytkowników jabłuszek Apple nie ma w zwyczaju odpuszczać, szczególnie, jeżeli mówimy o tak konkretnych i zawiłych zasadach, które zdaniem firmy mogą godzić w bezpieczeństwo ich użytkowników. Powiedzieć, że Apple jest łase na pieniądze firm produkujących aplikacje na iOS to jak nic nie powiedzieć. Cierpią na tym niewielkie firmy, ale krytykują też giganci jak na przykład Spotify.

Microsoft też nie ma jak na razie zamiaru się uginać i dostosowywać nowej usługi pod dyktando Apple, więc po prostu wycofali się z tego rynku i postanowili się skupić tylko i wyłącznie na Androidzie. Jest to decyzja dość kontrowersyjna, jednak firma bardzo ciekawie będzie doglądać, kto pierwszy postanowi się ugiąć. Microsoft czy może jednak Apple, standardowo w najgorszej pozycji pozostają użytkownicy, którzy jak zawsze mają najmniej do powiedzenia.

🛒 Kup Xbox One X

➡ Xbox One S najtaniej

↪Promocje na Smartfony!

Wszystko wskakuje na to, że xCloud ominie szerokim łukiem Apple, Microsoft skupia się na zupełnie innych nowych partnerach jak choćby Samsung. W trakcie wczorajszej konferencji, podczas której pokazany został między innymi Note 20 Ultra, zapowiedziano szeroko zakrojoną współpracę z Microsoftem. Jednym z efektów będzie właśnie dostęp do nowej usługi chmurowej już w momencie zakupu nowego smartfona z serii Note 20. Te mają być dostępne w pakiecie z 3-miesięczną subskrypcją na usługę Xbox Game Pass Ultimate, która umożliwia granie poprzez xCloud w ponad 100 gier dostępnych w usłudze. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!