Od pewnego czasu MacBooki czy to w wersji Air, czy Pro nie oferują żadnego dodatkowego złącza poza USB-C, czy gniazdem słuchawkowym. Oczywiście nie można zapominać, że porty USB-C są zgodne ze standardem Thunderbolt 3, tym samym oferują ogromne możliwości. Są w stanie zastąpić wszystkie porty I/O jakie można było znaleźć w poprzednich generacjach. Jednak oczywiście wymagają do tego odpowiednich przejściówek, czyli tak popularnych dongli.
Dongle life
Wraz z prezentacją MacBook’ów pojawiły się też dedykowane akcesoria, które wykorzystują przynajmniej w pewnym stopniu potencjał standardu Thunderbolt 3. Wszelkiego rodzaju przejściówki typu HUB, kilka w jednym czy też dedykowane do jednej czynności zalały wręcz rynek. Jednak w tym wszystkim wielu producentów zapomniało o jednej z podstawowych potrzeb użytkowników tych komputerów, czyli czytniku kart pamięci.
W wielu przypadkach jest on oczywiście obecny w różnego rodzaju przejściówkach. Jednak sama jego obecność nie wystarczy. Najczęściej ten jest po prostu zbyt wolne. I co zresztą nie będzie jakimś wielkim zaskoczeniem, po prostu utrudnia pracę.
Czytnik Extreme Pro
Tutaj pojawia się firma SanDisk z zaskakująco prostym, ale jakże skutecznym rozwiązaniem. Jako, że w MacBookach standardowych portów USB po prostu nie ma, postawili oni na USB-C. Co więcej, sam czytnik znajduje się na krótkim kablu, co pewne osoby może drażnić, ale ma to sens. Dzięki temu po jego podłączeniu zajęty jest tylko jeden port, a nie dwa lub więcej. Choć ta druga sytuacja będzie bliższa użytkownikom komputerów z Windowsem.
Tylko SD
Czytnik kart od firmy SanDisk będzie zbawieniem dla wielu osób, które na porządku dziennym zgrywają swoje materiały z kart pamięci. Fotografowie i filmowcy, którzy zbudowali cały swój workflow wokół urządzeń Apple doskonale zrozumieją zasadność takiego akcesorium. Nie jest ono jednak idealne.
Czytnik współpracuje jedynie ze standardowymi kartami SD. Co prawda są to karty w standardzie UHS-II, gdzie zapis/odczyt sięga nawet 312MB na sekundę. Tym samym wewnątrz znalazł się dodatkowy zestaw pinów, który w ogóle umożliwia osiągnięcie takich prędkości. Oczywiście można skorzystać na przykład z adaptera do kart microSD jednak otrzymane prędkości będą w dużej mierze zależeć od jakości przejściówki.
Osiągi
Skoro już mowa o prędkości przesyłania danych, nie mogło obyć się bez testu prędkości. Czytnik kart obsługuje wszystkie nośniki pamięci włącznie do standardu UHS-II. Świadczy o tym między innymi dodatkowy zestaw pinów umieszczony wewnątrz samego czytnika. Oczywiście nie ma problemu z kompatybilnością kart wykonanych w standardzie UHS-I lub nawet wcześniejszych. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie oferują one maksymalnych prędkości, jakie dostarcza to urządzenie.
Wracając jednak do samego testu prędkości. Pełnię możliwości czytnika SanDisk pozwoliło nam poznać już standardowe dla nas narzędzie. Mowa tutaj o programie od firmy Blackmagicdesign o nazwie Disk Speed Test. Używaliśmy go też w innych testach przenośnych nośników danych. Oczywiście nie zapomnieliśmy o odpowiednio szybkiej karcie pamięci. Tym samym udało nam się osiągnąć blisko 250 MB/s odczytu oraz 120 MB/s zapisu. Warto mieć na uwadze, że wiele zależy od zastosowanej karty oraz jej możliwości. Producent deklaruje tutaj maksymalnie 312MB/s i choć nasze wyniki od tych deklaracji odbiegają to zdają się być w pełni osiągalne.
Dla kogo?
Na koniec jak zawsze odpowiemy sobie na pytanie, do kogo ten sprzęt został skierowany. Z pewnością nie jest to urządzenie pierwszej potrzeby dla wszystkich osób, które po prostu mają laptopa bez czytnika kart pamięci. SanDisk Extreme Pro USB-C ukierunkowany jest na profesjonalistów. Czyli na przykład osoby osoby, które na co dzień korzystają na przykład z najnowszej generacji MacBook’ów. A jak doskonale wiemy, te komputery już jakiś czas temu zostały w brutalny sposób pozbawione czytnika kart.
Odczyt, a tym samym kopiowanie plików na poziomie 250MB/s jest wręcz koniecznością dla osób, które pracują, na przykład w branży fotograficznej. Lub też zajmują się obróbką filmów, bez znaczenia czy amatorsko czy profesjonalnie. SanDisk w swojej niezwykle przystępnej cenie oferuje solidną wydajność oraz jakość wykonania. I choć jest to urządzenie niezwykle proste w swojej formie i przeznaczeniu, to doskonale sprawdzi się w każdych warunkach.
Dodaj komentarz