Do
góry
ios_13-concept

Wszystko co wiemy o iOS 13: Dark Mode, Sleep Mode i wiele więcej

Pozostał już niecały miesiąc do tegorocznej konferencji WorldWide Developer Conference odbywającej się w San Jose w Kalifornii. Podczas tej konferencji Apple ma zaprezentować funkcje, które będą dostępne w najnowszych wersjach ich systemów operacyjnych.

W ciągu ostatnich kilku tygodni w sieci pojawiały się informacje dotyczące nowych wersji systemu operacyjnego, na którym działają między innymi iPhone’y oraz iPady. Poniżej zebraliśmy najciekawsze plotki o jakich możemy usłyszeć podczas prezentacji iOS w wersji 13.

➡ Cena iPhone Xs
↪ Smartfony NAJTANIEJ!
➡ Cena iPhone Xr Niebieski

Dark Mode

Ostatnio bardzo mocno zyskujący na popularności tryb ciemny szczególnie upodobali sobie użytkownicy pracujący dużo w późnych godzinach nocnych. Nie jest to jednak reguła, posiadacze urządzeń z wyświetlaczem OLED także z uporem poszukują opcji Dark Mode w nowych aplikacjach z jednej prostej przyczyny – znacząco oszczędza baterię. Wynika to ze specyfiki tych ekranów, a jako że iPhone’y są w nie wyposażone nietrudno się domyślić, że i użytkownicy wyczekują tej funkcji.

A czekają już długo, pierwsze plotki na ten temat pojawiły się już kilka lat temu. Według plotek podanych między innymi przez serwis 9to5Mac iOS 13 ma w pełni obsługiwać tryb ciemny, a będzie to osiągnięte poprzez wysoki kontrast pomiędzy elementami interfejsu. Podoba funkcja jest już obecna na przykład w systemie macOS.

Przez ten czas w sieci pojawiło się wiele konceptów jak mógłby wyglądać nowy tryb pracy iPhone’ów.

Jedna aplikacja Find My…

Według doniesień Apple planuje pozbyć się dwóch aplikacji i zastąpić ją jedną zawierającą wszystkie funkcje oraz rozbudować o kilka nowych funkcjonalności. Find My Friends oraz Find My Friends mają zniknąć z interfejsu, a zastąpi je jedna uniwersalna aplikacja.

➡ Cena iPhone Xs
↪ Smartfony NAJTANIEJ!
➡ Cena iPhone Xr Niebieski

Dodatkowo, ma tam też pojawić się nowa funkcja o nazwie “Find Network”, która ma umożliwić śledzenie naszych urządzeń. Co ciekawe ma działać nawet w momencie gdy są one odłączone od WiFi czy sieci komórkowej.

Poprawki dla iPadów

Użytkownicy iPadów w końcu otrzymają wsparcie dla wielu okien. Oznacza to, że wreszcie możliwe będzie otwarcie kilku aplikacji w tym samym momencie zupełnie jak jak ma to miejsce w przypadku komputerów z systemem macOS czy Windows.

Nowe spojrzenie na wielozadaniowość dla użytkowników tabletów z nadgryzionym jabłkiem to jedna z bardziej wyczekiwanych funkcji. Dodatkowo podział nie ma być stały a okienka będzie można dowolnie ustawić na ekranie.

Plotki wspominają także o wsparciu dla myszek bezprzewodowych. Ma to umożliwić jeszcze większą ergonomię pracy na urządzeniu oraz zapewnić wrażenie pracy na laptopie. Szczególnie będzie to widoczne w połączeniu z klawiaturą Folio.

Ponadto iPad w najnowszej aktualizacji ma otrzymać opcję stania się dodatkowym monitorem dla komputerów Mac. W tej sprawie jednak brak jakiś większych szczegółów.

➡ Cena iPhone Xs
↪ Smartfony NAJTANIEJ!
➡ Cena iPhone Xr Niebieski

Sleep Mode

Według serwisu Bloomberg, najnowsza aktualizacja do iOS 13 ma przynieść nowy tryb uśpienia dla urządzeń z jabłkiem. Po jego włączeniu iPhone lub iPad automatycznie zaciemni ekran, przejdzie w tryb “nie przeszkadzać”, wyłączy notyfikacje oraz wejdzie we współpracę z aplikacją budzika.

Funkcja Bedtime, która także jest wyszczególniona w opcji Sleep Mode może okazać się doskonałym dopełnieniem obecnych możliwości Apple Watch’a, który jeszcze lepiej opowie nam o naszym śnie. Funkcja jak narazie pozostaje w trakcie prac i mamy ją zobaczyć już w przyszłym roku.

Poprawki dla Screen Time

Podczas zeszłotygodniowego wywiadu, którego udzielił Tim Cook dla ABC News potwierdził jedną z nowości jaka pojawi się w iOS 13. Apple ma z każdą nową aktualizacją stopniowo poszerzać możliwości Screen Time. Wersja iOS 13 nie jest tu wyjątkiem, według portalu Bloomberg rodzice mają otrzymać możliwość kontroli z kim dzieci mogą lub nie mogą się kontaktować o określonych godzinach.

Poprawki w iOS 13

Wprowadzenie iOS 13 to nie tylko nowości ale i poprawki i zmiany, tych drugich doczeka się interfejs zmiany głośności. Wyświetlany na ekranie wskaźnik poziomu głośności ma zostać w pełni przeprojektowany tak by nie zasłaniał dużej części ekranu. Użytkownicy właściwie od początku zgłaszali problemy z tego typu rozwiązaniem.

Poprawki czekają też gesty jakie są obecne w systemie iOS już od jakiegoś czasu. Apple planuje dodać nowy gest działający jedynie na klawiaturze. Przeciągnięcie 3 palcy wzdłuż klawiatury spowoduje wykonanie akcji cofnięcia wprowadzonych zmian. Zmiana szczególnie przypadnie do gustu osobom, które dużo korzystają z klawiatury ekranowej.

Na koniec iOS 13 przyniesie zmiany w zarządzaniu fontami, okazuje się bowiem, że nie będzie już konieczne instalowanie profili by cieszyć się nowymi fontami. Nowy mechanizm ma znaleźć się w ustawieniach oraz być dostępny dla deweloperów. Sam system natomiast poinformuje użytkownika, że otwarty przez niego dokument zawiera brakujące fonty.

Podsumowanie

W porównaniu do iOS 12, który skupiał się głównie na poprawkach stabilności i zwiększeniu wydajności, iOS 13 wprowadzi jeszcze wiele ciekawych dla użytkowników funkcji, które nie będą jedynie inkrementalnymi zmianami.

Większość z nich szczególnie powinna przypaść do gustu użytkownikom iPadów. Apple zaczyna się wywiązywać ze swojej obietnicy by ich użytkownicy otrzymali wrażenie działania na komputerze pracując na iPadzie.

➡ Cena iPhone Xs
↪ Smartfony NAJTANIEJ!
➡ Cena iPhone Xr Niebieski

Beta iOS 13 trafi do chętnych prawdopodobnie na początku czerwca kiedy to będzie mieć miejsce wspomniana na początku konferencja. Testy potrwają przez wakacje by pojawić się na wszystkich urządzeniach prawdopodobnie wraz z tegorocznymi iPhone’ami.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!