YouTube

YouTube testuje… cierpliwość użytkowników!

YouTube raczej nigdy nie miał w zwyczaju robienia „pod górkę” zwykłym użytkownikom. Tym razem jednak może być nieco inaczej. Platforma ma wyświetlać do 10 niepomijalnych reklam i ograniczyć jakość 4K dla użytkowników YT Premium!

Awatar Kamil Malczyk

YouTube raczej nigdy nie miał w zwyczaju robienia „pod górkę” zwykłym użytkownikom. Tym razem jednak może być nieco inaczej. Platforma ma wyświetlać do 10 niepomijalnych reklam i ograniczyć jakość 4K dla użytkowników YT Premium!

YouTube z serią krytykowanych decyzji

YouTube od jakiegoś czasu pokazuje, że kompletnie nie przejmuje się tym, co użytkownicy sądzą o wprowadzanych przez nich zmianach. Jednym z kroków, potwierdzających nastawienie właścicieli internetowego portalu, było zablokowanie YouTube Vanced w marcu tego roku.

Vanced był najpopularniejszym alternatywnym klientem aplikacji YT, całkowicie pozbawionym reklam i z wbudowanymi funkcjami blokującymi śledzenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z serwisu YouTube bezproblemowo mogli korzystać chociażby użytkownicy sprzętu od Huawei, co wcześniej było niemożliwe przez zablokowanie usług Google na tych urządzeniach.

hejt na YouTube
źródło: WIRED

Jeszcze wcześniej, bo w listopadzie 2021 roku, z YT zniknęło wyświetlanie ilości „łapek w dół”. W związku z tym, zwykli użytkownicy widzieli jedynie ilość pozytywnych reakcji pod filmami na platformie, a w miejsce ilości tych negatywnych, pojawił się napis „NIE PODOBA MI SIĘ”.

Na szczęście użytkownicy szybko poradzili sobie na swój sposób, tworząc rozszerzenie o nazwie „Return YouTube Dislike”. Mimo wszystko, wprowadzona przez YouTube zmiana nie spodobała się użytkownikom, którzy mocno krytykowali władze platformy. Pojawiło się również wiele głosów, że właściciele dbają jedynie o własny interes, chcąc „ochronić” materiały z serii YouTube Rewind.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

To koniec YouTube Vanced, ale mamy alternatywy!

Pomysł na aplikację YouTube fizycznie pozbawioną reklam i z wbudowanymi funkcjami blokującymi śledzenie nie jest specjalnie nowy. Jednak to właśnie YouTube Vanced był tym, czego wiele osób potrzebowało, ale kiedy go zabraknie to pytanie czy istnieją jakieś alternatywy?

Czytaj artykuł

Nawet 10 niepomijalnych reklam przed filmem na YT?

We wrześniu, największe internetowe portale o tematyce technologii, podjęły temat YouTube’a, a konkretniej reklam, których miało być coraz więcej. Wielu użytkowników platformy skarżyło się nie tylko na więcej reklam, ale też na to, że trwają one znacznie dłużej. Reklamy na YouTube są z nami od długiego czasu i raczej wszyscy użytkownicy zdążyli się do tego przyzwyczaić. Co więcej, różne grupy odbiorców radzą sobie z nimi na różne sposoby. Jedni korzystają z adblocków, inni płacą za YT Premium, a jeszcze inni po prostu je oglądają.

reklamy YT
źródło: YouTube Advertising

W zasadzie nie ma też powodu, dla którego ktoś miałby nie rozumieć, dlaczego na darmowej platformie pojawiają się reklamy. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale w ostatnim czasie, użytkownicy zauważyli pewne zmiany. Według dostępnych informacji, reklamy miały zostać znacznie rozszerzone (zarówno w długości jak i ilości), zwłaszcza, jeśli chodzi o te niepomijalne.

Momentami dochodziło do tak skrajnych sytuacji, że niektórzy musieli przebić się przez 10 reklam, zanim w ogóle rozpoczną oglądanie. Jest jednak tego plus, bowiem w takim „zestawieniu” większość reklam trwała jedynie kilka sekund. Oznacza to, że mimo ich zwiększonej ilości, użytkownicy wcale nie musieli czekać znacznie dłużej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Już nie dacie łapki w dół na YouTube!

YouTube od jakiegoś czasu wprowadza delikatnie rzecz ujmując radykalne zmiany na swojej platformie. Nowe zapisy w regulaminie czy ewolucja algorytmu pozycjonującego nie były chyba jednak tak kontrowersyjne jak praktycznie usunięcie łapki w dół.

Czytaj artykuł

Filmy 4K tylko dla użytkowników YouTube Premium?

YouTube Premium to rzecz jasna płatna subskrypcja od YouTube, za którą w Polsce – po miesiącu bezpłatnego testowania – przyjdzie nam zapłacić 23,99 zł miesięcznie. Początkowo, usługa ta oferowała przede wszystkim dostęp do oryginalnych produkcji platformy. Z czasem jednak platforma porzuciła ten pomysł, a subskrypcja w pewnym sensie straciła na wartości. Mimo wszystko, YT Premium nadal oferuje nam dostęp do platformy bez jakichkolwiek reklam, dostęp do YT Music czy możliwość odtwarzania w tle oraz pobierania filmów i piosenek.

jakość 4K dla użytkowników YouTube Premium
źródło: tubefilter

W ostatnim czasie, część użytkowników zgłaszała, że stracili możliwość oglądania materiałów z YT w jakości 4K. Przy opcji pojawił się zapis, mówiący, że funkcjonalność ta jest dostępna jedynie dla posiadaczy YT Premium. W związku z tym, najwyższą dostępną jakością dla „zwykłych użytkowników” było 1440p, a nie jak wcześniej – 2160p.

Obserwując jak internauci zareagowali na taką zmianę, raczej ciężko wierzyć w to, że YouTube „odważy” się prowadzić coś takiego na stałe. Mimo wszystko, jest to pewnego rodzaju znak, że władze platformy szukają czegoś, co może zachęcić użytkowników do nabywania subskrypcji.

ŹRÓDŁO: 9TO5Google, TechCrunch, Pexels

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.