Apple pozwane! AirTagi służyły do stalkowania kobiet

Firma została pozwana przez dwie kobiety ze Stanów Zjednoczonych. Pokrzywdzone twierdzą, iż były one śledzone za pomocą produkowanych przez Apple AirTagów. Sąd federalny w San Francisco rozstrzygnie rolę urządzeń w procederze śledzenia kobiet.

Może być w kieszeni, plecaku, a nawet w twoich ścianach

AirTagi to jeden ze sposobów śledzenia swoich rzeczy na odległość. Mowa tutaj o bagażu na lotnisku, w pociągu i autobusach. W teorii jest to bezpieczne rozwiązanie. W praktyce, jak się okazuje, AirTag może zostać podrzucony do cudzych rzeczy. Wtedy za pomocą tego urządzenia można śledzić kogoś bez najmniejszego wysiłku. 

Tak twierdzą dwie kobiety, które w sądzie federalnym w San Francisco złożyły pozew przeciwko Apple. Jedna z nich twierdzi, że urządzenie podłożone m.in w plecaku jej dziecka było wykorzystywane przez byłego męża. AirTag w plecaku pozwalał mu za pomocą aplikacji śledzić, dokąd wybiera się z dzieckiem. 

AirTagi mogą być także wykorzystywane w przypadku kradzieży pojazdów fot. drive.com.au

Powódki twierdzą także, że AirTagi mogą być wykorzystywane nie tylko do stalkingu, lecz także innych przestępstw. Przykładem tego miałaby być sprawa w Indianie, gdzie dziewczyna śledziła w ten sposób swojego partnera i zamordowała go. AirTagi podrzucane są także do samochodów, które złodzieje oznaczają ,,do kradzieży”. Pojazdy śledzone w ten sposób znacznie łatwiej zlokalizować i ukraść. W akcie oskarżenia twierdzą, że Apple nie robi dość dużo, by zapobiec tym sytuacjom. 

Apple robi dobrą minę do złej gry

O ile firma nie odniosła się do tego konkretnego pozwu, tak wcześniej zabierała ona głos w sprawie problematycznego użycia AirTagów. Przy premierze ostrzegała, że nie służą one do śledzenia ludzi. Ponadto inne iPhone mają wyświetlać ostrzeżenia gdy wykryją, że śledzi je obce urządzenie. Sam AirTag ma również wydawać dźwięki, jeśli zostanie rozdzielony ze swoim właścicielem. 

…widzieliśmy również doniesienia o indywiduach próbujących niewłaściwie wykorzystać AirTag w uciążliwy lub nielegalny sposób. Apple ściśle współpracuje z grupami ds. bezpieczeństwa i organami ścigania. Dzięki naszym własnym ocenom i dyskusjom odnaleźliśmy jeszcze więcej sposobów na aktualizację ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa AirTagów i ochronę przed dalszym niechcianym śledzeniem.

Komunikat Apple z lutego

Z czasem firma podjęła się kolejnych, szerszych działań, by przeciwdziałać takim sytuacjom. Telefon oficjalnie ostrzega użytkownika, że może popełniać przestępstwo, gdy pozostawi AirTaga w pobliżu innych ludzi. Ponadto sam AirTag może być wykorzystany do zidentyfikowania właściciela, a nowe aktualizacje mają na celu ułatwić odnalezienie winowajcy. 

Telefony mają funkcję automatycznego ostrzegania właścicieli, że są śledzone. Niestety, na razie są to jedynie telefony Apple

Źródło: The Independent

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!