Nadchodzą wysokie podwyżki cen w AppStore!

Nadchodzą wysokie podwyżki cen w AppStore!

Apple we wpisie na swoim blogu poinformowało o nadchodzących podwyżkach cen w AppStore, które będą obowiązywać już od 5 października. Na celowniku giganta znalazły się przede wszystkim kraje ze strefy euro, a także Polska i Szwecja!

Zmiany cen w AppStore w 2021 roku

Reklama

Październikowe podwyżki cen AppStore zdecydowanie nie są powodem do uśmiechu, ale nieco inaczej sytuacja wyglądała nieco ponad rok temu. To właśnie w sierpniu 2021 roku Apple zdecydowało się obniżyć ceny w AppStore na terenie Unii Europejskiej. Jak informowało wtedy amerykańskie przedsiębiorstwo, wprowadzone zmiany miały być odpowiedzią na wahania kursów walut.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Reality One – czyli walka Apple o rynek VR!

Wszystko wskazuje na to, że nazwa „Reality One” może być bezpośrednio powiązana z wkroczeniem Apple na rynek wirtualnej rzeczywistości. Czy ich gogle do VR rzeczywiście otrzymają taką nazwę? Czy Apple może w ogóle zagrozić firmie Meta?

Czytaj artykuł

Ogłoszenie to było o tyle zadziwiające, bo Apple zbyt często nie decyduje się na obniżanie cen w swoim sklepie. W tym przypadku działanie wymusiło na nich Euro oraz Funt, które zaczęły mocno zyskiwać w stosunku do Dolara. Od tamtej pory, ceny wszystkich aplikacji, które w UE kosztowały 1,09 euro, obniżono do 0,99 euro. Podobna zmiana dotknęła również gier i aplikacji z „droższej kategorii”, które przeceniono z 4,49 euro na 3,99 euro.

Podwyżki cen Apple uderzają w Europę!

Jak się jednak okazuje, podwyżki, które wejdą w życie już 5 października, wszystko nam popsują. Nie tylko „anulują” one zeszłoroczne obniżki, ale też wywindują ceny na wyższy poziom niż ten, na którym znajdowały się one przed sierpniem 2021 roku. Przed sierpniem 2021 roku, ceny początkowe dla wielu aplikacji wynosiły 1,09 euro. Sytuacja zmieniła się w właśnie w drugim miesiącu wakacji, kiedy to Apple obniżyło wspomniane ceny do poziomu 0,99 euro. W związku z październikowymi podwyżkami, ceny najtańszych aplikacji wzrosną do poziomu 1,19 euro!

Flaga Unii Europejskiej

Zapowiedziane podwyżki w sklepie AppStore dotyczą dostępnych tam aplikacji, a także dokonywanych w nich zakupów. Wyższe ceny dotkną przede wszystkim mieszkańców wszystkich państw należących do strefy euro. Na liście znajdziemy również kraje z: Europy (Polska, Szwecja), Azji (Japonia, Malezja, Pakistan, Korea Południowa, Wietnam) oraz Ameryki Południowej (Chile).

nowy cennik AppStore
nowe progi cenowe aplikacji w AppStore w Polsce (źródło: Developer Apple)

Apple w oświadczeniu skomentowało jedynie, że wzrost cen w Wietnamie był spowodowany „nowymi przepisami związanymi z pobieraniem podatku od konsumentów”. Firma nie udzieliła jednak informacji o powodach podjęcia takich decyzji w pozostałych regionach. Mimo tego, nietrudno się domyślić, że chodzi przede wszystkim o wzrost inflacji, stóp procentowych i cen energii.

Reklama

Jak działania Apple wpłyną na Polskę?

Polska oraz Szwecja to jedyne europejskie kraje spoza strefy euro, które objęto nowymi, wyższymi cenami. Najlepiej można to zaobserwować po nowym cenniku Apple’a, na którym znalazły się zaktualizowane ceny aplikacji w konkretnych progach cenowych. I o ile dwa najniższe progi cenowe nie uległy zmianom, tak w przypadku kolejnych podwyżki są naprawdę bolesne.

Większość progów dotknęły podwyżki w wysokości między 20 a 30 procent! W związku z tym, pierwszy próg cenowy aplikacji wynosi teraz 5,99 zł (zamiast 4,99), a kolejny – 11,99 zł (zamiast 8,99). Idąc dalej, próg 3 – z 13,99 urósł do 17,99, 4 – z 18,99 do 23,99, a 5-ty – z 23,99 do 29,99.

stary cennik AppStore
stare progi cenowe w AppStore w Polsce (źródło: equinux)

Nowe ceny wszystkich progów cenowych w konkretnych regionach możecie sprawdzić w udostępnionym przez Apple dokumencie. W przypadku chęci porównania ich z poprzednimi cenami, wystarczy, że skorzystacie z tabelki dostępnej na stronie equinux. Warto również wspomnieć, że podwyżki cen nie dotyczą autoodnawialnych subskrypcji. W ich przypadku, właściciele aplikacji mogą pozostawić użytkownikom możliwość subskrybowania po starej cenie lub zmienić je zgodnie z nowymi podwyżkami.

ŹRÓDŁO: Developer Apple, REUTERS

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!